Шнайдер І.М.

Науковий керівник: Лаврова Ю.С.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми та перспективи кредитування малого бізнесу в Україні в період економічної кризи

 

В економічно розвинутих країнах частка малого бізнесу у валовому внутрішньому продукті становить від 50 до 90%. Малий бізнес забезпечує значний рівень зайнятості, надходжень до бюджетів, валового внутрішнього продукту. При відсутності власних заощаджень з метою здійснення капітальних вкладень для розширення власного виробництва, його модернізації та освоєння нових видів виробництва продукції малі підприємства прагнуть залучити довгострокові ресурси і безпосередньо звертаються за кредитами до комерційних банків.

Актуальність питання  кредитування малого бізнесу  полягає в тому, що на сучасному етапі розвитку кредитних відносин підтримка малого бізнесу в Україні є досить проблемною, оскільки саме тепер в умовах економічної кризи вимоги щодо надання кредиту стають жорсткішими.

Теоретичні та методологічні питання, присвячені проблемам розвитку малого підприємництва знайшли своє відображення у дослідженнях багатьох закордонних вчених – економістів: М.Вебера, В.Зомбарта, Д.Кейнса. В Україні дослідження питання розвитку малого бізнесу розглянуті у працях Ю.Авксентьєва, В.Білика, О.Благодарного, З.Варналія, Л.Воротіної, В.Воротіна.

Проблема малого бізнесу полягає в тому, що сьогодні малі підприємства не в змозі виконати  заставні зобов’язання, тому що вони не мають достатнього забезпечення, або застава яку вони пропонують - не досить ліквідна.

Малий бізнес переживає сьогодні складний період, бо на відмінну від великих підприємств, він живе у кредит (бізнес починається з кредитів, далі він розвивається за рахунок кредитів). З початком економічної кризи найпершим відчув проблему бізнес, що розвивався за рахунок валютного кредитування. Це близько третини малих та середніх підприємств. Через проблеми з коливанням курсу вони не знають, як сьогодні повернути ці позики. І вибір у них не простий: або оптимізувати внутрішні витрати, або ліквідувати підприємство. Оптимізувати  внутрішні витрати малим підприємствам дуже важко, бо на них працює, як правило, декілька осіб.

Сьогодні держава проводить спеціальну програму на підтримку малого бізнесу в Україні, яка повинна відбуватися за п’ятьма напрямами:

1.     зменшення регулярного тиску на бізнес шляхом максимального скорочення всіх реєстраційних та дозвільних процедур;

2.     полегшення доступу до кредитних ресурсів через запровадження механізму компенсації частини відсоткових ставок за кредитами, які отримують підприємці;

3.     лібералізація податкової сфери, через зменшення податкового навантаження (запровадження пільгового оподаткування частини прибутку, що йде на модернізацію основних засобів виробництва, на закупівлю технологій виробництва, виробничих ліній) та вдосконалення спрощеної системи оподаткування. Саме ця система дає частину фінансового наповнення місцевих бюджетів та гарантує нормальну роботу підприємцям, які тільки починають справу;

4.     відтермінування сплати по пенях та штрафах до Пенсійного фонду. Це дозволить вирішити проблему зі стажем працівників та зняти соціальну напругу;

5.     створення інфраструктури підприємництва на регіональному рівні, в тому числі через національну програму підприємництва(бізнес-інкубатори, консультативні та інформаційні центри правової допомоги для майбутніх підприємств).

Також доцільно було б створити фонди гарантування кредитів для підприємців – початківців. Через ці фонди держава надавала б банкам гарантії для отримання бізнесменам – початківцям мікрокредитів (не більше 20-30 тисяч гривень).

Голова правління ПриватБанку Олександр Дубілет вважає доцільним ввести систему держдотацій по банківських кредитах приватним підприємцям. «Сьогодні ведеться багато розмов про підтримку малого і середнього бізнесу, а реалізація програми компенсації державою частини відсотків по банківських кредитах може стати конкретним кроком на шляху його розвитку», — говорить банкір. Він пояснив принцип дії цієї системи: 50% компенсації фінансує державний бюджет, а інші 50% — місцеві бюджети.

Сьогодні в Україні реалізовано дві програми щодо компенсаціії кредитних ставок: сільгоспвиробникам і для молодіжного житлового кредитування. Таку ж програму слід ввести і для малого бізнесу, чий внесок у ВВП України нині в 10—15 разів нижчий, ніж у розвинених країнах. Щодо заохочувальних програм, то ПриватБанк вже реалізував одну — всеукраїнський конкурс «Велика справа малого бізнесу».

Отже, стимулювання малого бізнесу необхідне, адже саме він формує «кістяк сильних економік», адже доля малого бізнесу в економіці нашої держави становить близько 20%, в той час як в США —55%, а в Німеччині, Франції та інших розвинених європейських країнах — 50%.

Література:

1.      Козаченко Г.В Малий бізнес: стійкість та компенсаторні можливості./ ., Воронкова А.Е., Медяник В.Ю., Назаров В.В.//Монографія. - Київ: Лібра, 2008. - 328 с.

2.     Фабрая Інна Миколаївна. Регулювання розвитку малого підприємництва в Україні : дис. канд. екон. наук: / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. - Донецьк, 2008.

3.     Хімченко А.М. Розвиток в Україні системи підприємництва: формування малого бізнесу. Автореф. Дис.канд. екон. наук / Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.