Экономические науки/13 Региональная экономика

Кобець В.Б.

Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України

Впровадження маловідходних технологій в виноробстві

 

Для зростання конкурентоспроможності вітчизняного виробника важливо відносне зниження витрат на виноматеріали, що виробляються, при збереженні їх якості [1]. Вказане забезпечується впровадженням маловідходних технологій, якім властивий інноваційний характер за вимогами екологізації виробництва.

Застосування процесів екологізації виробництва найбільш ефективно в галузях первинного виробництва, що здійснюють переробку сировинних ресурсів, до яких відноситься і виноробна промисловість. Відходи (вижимки, гребни, дріжджові, гущаві осадки, інші продукти), що складають до 20% вихідного обсягу спожитого винограду, – цінний матеріал для вторинної переробки. Кількість відходів – похідна від обсягів виробленої винопродукції.

Заходи, що забезпечують ефективне введення маловідходних технологій:

1)     Аналіз стану ринку продукції, яка виробляється з вторинних сировинних ресурсів виноробства;

2)     Організація технологічних циклів, що відповідає вимогам досягнення економічної ефективності впроваджуваних процесів;

3)     Екологізація технологічних процесів, що забезпечує комплексне використання сировини і супроводжується мінімізацією проявів негативних зовнішніх ефектів;

4)     Впровадження сучасних методик калькулювання витрат комплексних виробництв та ціноутворення по всієї номенклатурі виробленої продукції;

5)     Застосування економічного інструментарію, що стимулює впровадження маловідходних технологій.

Для встановлення доцільності використання вторинних ресурсів враховують прямі ефекти від утилізації сировини і відносну економію, яка виявляється при скороченні екологічних платежів. Ціни на продукти переробки вторинної сировини у виноробстві за промислово випробуваними технологіями представлено у таблиці 1.

Таблиця 1.

Ціни на продукти переробки відходів виноробства

Продукт переробки відходів виноробства

Од. вим.

Ціна продукту

Ціна взаємо-замінної сировини

Продукт-аналог

1.Кормове борошно з виноградних вичавок

грн./т

211

780

Пшениця

2. Макуха з виноградного насіння для комбікормів

грн./т

525

1500

Макуха з соняшнику і льону

3. Дріжджі кормові з відходів виноробства

грн./т

875

1350

Дріжджі кормові, імпортні з Росії

4. Спирт-ректифікат виноградний

грн./ дал а.а.

45,8

313

Спирт етиловий ректифікований 1 ґатунку

5. Сивушна олія

грн./ дал а.а.

7

7

З спирту-сирцю спиртової промисловості

6.Спирт етиловий (головна фракція)

грн./ дал а.а.

11

11

Спирт спиртової промисловості

7.Спирт- сирець виноградний

грн./ дал а.а.

36

 

Баланс вироблення продукту

8.Виноградна олія

грн./кг

30

30

Абрикосова олія Одеського заводу кісточкових олій

9.Виноградне насіння

грн./т

790,6

 

Баланс вироблення продукту

10.Винна кислота

грн./т

5500

5000

Лимонна кислота імпорту з Китаю і Харківського заводу харчових кислот

11. Винне каміння

грн./т

813,3

 

В перерахунку на 100% ВКК

 

Продукти комплексної переробки відходів виноробства є взаємозамінними, тому застосований підхід до встановлення цін як для товарів-аналогів [2]. Проте більше детальний аналіз цін і затрат показує, що виготовлення не всіх з вказаних продуктів є доцільним.

Результативність виробництва і реалізації продукції, яка створюється при комплексній переробці виноградної сировини, забезпечується через організацію корпоративних об’єднань, які формуються за вертикальним і горизонтальним виробничими познаками. Також рекомендується використовувати змішані форми, коли підприємства кооперуються з об’єктами, які характеризуються наявністю науково-технічного потенціалу, зокрема, щодо забезпечення економічно обґрунтованої переробки вторинних сировинних ресурсів.

Выноска со стрелкой влево: ІННОВАЦІЙНА ІНФРАСТРУКТУРАВыноска со стрелкой влево: ВИРОБНИЧА ІНФРАСТРУКТУРАПятиугольник: СУМІЖНІ ВИДИ
ЕКОНОМІЧНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ

Рис.1. Змішана форма організації економіко-виробничого циклу у виноробстві.

При розгляді умов інвестування в екологізацію виробництва слід обґрунтувати мотивацію таких вкладень. Критерієм прийняття рішень є здобуття прибутку і певної рентабельності виробництва. Співставлення цих показників свідчить, що більш доцільно спрямовувати кошти на організацію переробки дріжджових осадків. Проте застосування комплексної переробки вижимки також характеризується достатньо високими показниками доходності.

Проведений аналіз довів, що рекомендований комплексний підхід до організації виробничих циклів, спрямованих на виробництво продукції з виноградної сировини на базі маловідходних технологій, забезпечує досягнення певного рівня економічної ефективності та задовольняє вимогам екологізації виробництва.

Литература:

1.      Луканин А.С. Проблемы украинского виноделия. [Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://www.quercus.com.ua/publikacii/2.pdf.

2.      Кобец В.Б. Методология формирования цен на вторичные сырьевые ресурсы / В.Б.Кобец. – Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Вип.2 (26). Ч.ІІ. Зб.наук.праць. – Рівне, 2004. – С. 499-504.