Кравец Д.В. , ассистент Забарина Д.А.

Донецкий национальный университет экономики и торговли имени Михаила Туган-Барановского, Украина

Удосконалення процесу оподаткування в Україні

Стабільне функціонування економіки держави в умовах ринкових відносин багато в чому залежить від раціонального формування та ефективності практичної реалізації механізму оподаткування в країні. На сучасному етапі розвитку України відбуваються об’єктивні процеси фінансової трансформації, що супроводжуються безперервною модернізацією державних інститутів. Від дієвості податкового механізму, одного з найважливіших регулятивних структур держави з регулювання фінансових відносин, залежить функціонування національної економіки та її регіональних підсистем.

Проблемами теоретичного та практичного обґрунтування процесу оподаткування займались такі науковці, як Замасло О.Т., Крисоватий А.І., Меліков М.А., Мураховська К.С., Новицький В.Є., Соколов О.А. та інші. Незважаючи на достатність робіт, присвячених дослідженню податків, доки що не можна визнати, що всі проблеми у частині правового регулювання податкових відносин є вирішеними. У більшості своїй вище зазначені роботи присвячені характеристиці податкового законодавства, дослідженню особливостей податкової системи за практичної відсутності робіт, в яких визначаються комплексні основи реалізації податкового процесу в Україні. Необхідним є також пошук нових напрямків удосконалення податкового процесу в Україні.

Особливою проблемою в діяльності податкових органів виступає слабке наукове та методичне забезпечення проведення комплексного аналізу діяльності платників податків, недостатність методик визначення фактичної податкової бази за непрямими даними, які надходять з різних джерел. [5]

Для вирішення цієї проблеми планується здійснити низку заходів, пов’язаних з проведенням науково-дослідних робіт з удосконалення адміністрування й оцінки діяльності податкових органів, а також аналізу фінансово-господарського стану платників податків, перетину шляхів приховування доходів, заниженню податкової бази, тінізації економіки.

Важливе значення для ефективності практичної реалізації процесу оподаткування в Україні має не тільки робота податкових органів, але й доцільність і раціональність існуючих податкових методів, форм та інструментів, тобто фінансово-економічних складових податкового процесу. Саме тому доцільно звернути на них увагу.

Аналіз існуючих форм оподаткування в Україні виявив такі тенденції: зменшення частки податку з доходів фізичних осіб у податкових надходженнях; значне домінування у надходженнях податку на прибуток та податку з доходів фізичних осіб; недосконалість організації місцевого оподаткування; нераціональний розподіл податкових надходжень між місцевими та державним бюджетами [2,3].

Напрямками оптимізації місцевого оподаткування та процесів розподілу податкових надходжень може стати перегляд системи загальнодержавних та місцевих податків. Одним з аспектів цього напрямку є перегляд ознаки розподілу податків на загальнодержавні та місцеві: їх доцільно поділяти не за компетенцією органу, який визначає основи стягнення цих податків, а за рівнем бюджету, який поповнюється за рахунок цього податку. Наприклад, податок з доходів фізичних осіб у повному обсязі надходить до місцевих бюджетів, проте у законодавстві виступає одним з головних загальнодержавних податків [4].

Особливістю сучасного процесу оподаткування виступає той факт, що більшість існуючих податків займають у структурі загальних надходжень частку, близьку до нуля, та практично не беруть участі у формуванні доходної частини бюджетів різних рівнів. За такої ситуації можливе внесення пропозицій щодо заміни одних податків іншими.

Аналіз вітчизняного досвіду показує, що стимулювання через надання податкових пільг характеризується відсутністю системності.[1,5]. Зрозумілим є те, що Україна не може собі дозволити масове надання податкових пільг та активно використовувати всі їх форми. Доцільним представляється надання податкових пільг у формі кредиту на умовах поверненості та платності. Така форма дозволяє підприємствам протягом певного часу використовувати тимчасово вільні від податків кошти та не позбавляє державу фінансових ресурсів, а навпаки дозволяє отримати більшу суму податкових платежів через більший проміжок часу. При застосуванні цієї пільги підприємства будуть працювати на збільшення фінансових результатів, оскільки, сплачуючи згодом більшу суму податку, зацікавлені в тому, щоб також реінвестувати певні фінансові ресурси у свій розвиток.

Таким чином, проведений аналіз дозволив визначити, що сучасна організація податкового процесу в Україні характеризується певними недоліками. Запропоновані у роботі  напрямки та заходи удосконалення організації роботи податкових органів та реалізації фінансово-економічних складових процесу оподаткування дозволять усунути виявлені недоліки.

Напрямком подальших досліджень має стати пошук нових шляхів оптимізації процесу оподаткування в Україні та розробка методологічних засад стягнення податків.

Література:

1.      Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб» 22.05.2003 р. № 727

2.  Замасло О.Т. Вплив податкової політики держави на фінансову діяльність підприємств// Фінанси України.-2002.-№7.- С. 38-43.

3.  Новицький В.Є. Податкове регулювання в системі інструментів соціально-економічного розвитку: питання методології // Фінанси України. - №10. - 2007. – С.60-73.

4.  Пророк Р.В. Система податкового стимулювання інвестиційної та інноваційної сфер діяльності у промисловості// Проблеми науки.-2008.- №9. - С.9-15.

5.  Соколов О.А. Окремі питання вдосконалення податкової системи України // Вісник ДонДУЕТ. – 2006. - №4/2 (32).