Шеремет Т.Г., Кукіна Г.В

Донецкий национальный университет экономики и торговли

                                  имени Михаила Туган-Барановского

Переваги і ризики членства України у СОТ

Світова організація торгівлі (СОТ) є міжнародною міжурядовою організацією, заснованою в 1994 р. згідно з угодою, укладеною в м. Марракеш (Марокко) під час Уругвайського раунду багатосторонніх торговельних переговорів під егідою Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ). Відповідно до угоди, країнами-засновницями СОТ стали всі сторони-учасниці  ГАТТ. Правовою основою СОТ є Генеральна угода з тарифів і торгівлі у редакції 1994 р., включно із низкою нових угод, домовленостей та рішень, Генеральна угода з торгівлі та послуг (ГАТС), Угода з торговельних аспектів прав інтелектуальної власності (ТРІПС), а також інші правові акти і міжнародні домовленості.

         Світова організація торгівлі (СОТ) – єдина міжнародна організація, що опікується глобальними правилами торгівлі між країнами.

         Протягом минулих 50 років світова торгівля зростала надзвичайно швидко. Торгівля товарами збільшувалась у середньому на 6% щорічно. ҐАТТ і СОТ допомогли створити сильну торговельну систему та сприяють безпрецедентному зростанню міжнародної торгівлі. [1]

                    Основними функціями СОТ є:

         - управління торговельними угодами СОТ;

         - форум для торговельних переговорів;

         - врегулювання торговельних суперечок;

         - технічна допомога й навчання для країн, що розвиваються;

         - співпраця з іншими міжнародними організаціями.

         Україна дісталася завершального етапу вступу до СОТ.

         Під час вступу було проведено 17 офіційних і чимало неформальних  засідань Робочої групи з розгляду заявки України про вступ до СОТ .

         На останньому засіданні, 25 січня 2008 року, члени Робочої групи ухвалили «вступний пакет» України: Звіт Робочої групи, розклади зобов’язань з доступу до ринку товарів і послуг, проект рішення Генеральної ради і протоколу про вступ.

         5 лютого 2008 року вступний пакет розглянула і затвердила Генеральна ради СОТ. Президент України та Генеральний директор Світової організації торгівлі підписали Протокол про вступ України в СОТ.

         10 квітня 2008 року Верховна Рада України ухвалила закон № 250-VI «Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі»: «Верховна Рада України постановляє: Протокол про вступ України до Світової організації торгівлі (981 049), підписаний у м. Женеві 5 лютого 2008 року, ратифікувати». [2]

          16 травня 2008 року Україна стала 152-м членом Світової організації торгівлі.

          Верховною Радою України протягом 2005 - 2007 років було прийнято 49 законів (22 – у 2006 році та 11 – у 2007 році). У 2008 році було підготовлено пакет з 10 законопроектів в основному технічного характеру. З 1 січня 2009 року всі прийняті закони вступатимуть в дію.

          Прийняті закони врегульовують такі сфери, як інтелектуальна власність, вивізне мито на с/г продукцію, страхова та банківська діяльність, імпорт автомобілів, оподаткування с/г підприємств, а також різноманітні митні питання.

          Вступ до СОТ є вкрай суттєвим фактором формування привабливого іміджу України на міжнародній арені, що, насамперед, впливатиме на формування ефективного ділового середовища як для національних, так і для іноземних компаній, а також на її економічний розвиток.

           Участь України у СОТ надасть економіці такі переваги:

       - одержання режиму найбільшого сприяння у торговельному просторі всіх країн-членів СОТ, тобто одночасне покращання умов торгівлі з 151 країнами світу, на долю яких припадає понад 95% світової торгівлі;

       - зменшення тарифних і нетарифних обмежень доступу українських товарів на товарні ринки країн-членів СОТ; [3]

       - отримання можливості захисту інтересів українських виробників згідно з процедурою розгляду торговельних спорів Світової організації торгівлі;

       - скасування квот на експорт української продукції металургії до ЄС;

       - доступ до дешевших комплектувальних, устаткування і сировини;

                   Поряд з низкою переваг існують певні ризики:

       -   загострення конкуренції на внутрішньому ринку; [2]

       - необхідність впровадження нових норм безпеки та якості продукції.

          Таким чином, членство в СОТ дає можливість здійснювати умови для формування прозорого та передбаченого ділового середовища України. Перевагами для споживачів є підвищення якості товарів та послуг, розширення асортименту продукції. Переваги для виробників – це зниження витрат ведення зовнішньоекономічної діяльності, зменшення втрат експортерів від дискримінаційних обмежувальних заходів.

                                                 Література

1.     Осика С.Г., Пятницький В.Т. „Світова організація торгівлі” – Київ: К.І.С., 2001 - 491 с.

2.     Сільське господарство України: Статистичний збірник. 2006/ Держкомстат України. За ред. Ю.М. Остапчука. – К., 2006. – 366с.

3.     Сагалевич В.И. Регуляторная политика в сфере малого и среднего бизнеса в Украине: пути реформирования // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект: Сб. науч. трудов. Ч. 3. – Донецк: ДонНУ, 2005. – С.799-802.