Варварюк Я. О., наук. керівник Підгірна В. Н.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

ВПЛИВ ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ НА ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

 

Криза, від якої потерпають фінан­сові-економічні ринки світу, не оминула й Ук­раїну. Відображення проблем Спо­лучених Штатів Америки, Азії та Європи вже досить помітно й на ук­раїнському ринку. Під впливом глобальної кризи економіка України пе­реживає мало не найтяжче випробування за всю свою історію. Най­успішніші в останні роки сектори економіки — банки, гірничо-металургійна промисловість і нерухомість — опинилися на порозі обвалу.

Наймасштабна фінансова, промислова, соціально-економічна криза поставила перед владою, бізнесом і суспільством в цілому складні виклики та завдання, до яких країна виявилася неготовою як з точки зору дієздатності державного управління, так і на рівні конкурентоспроможності галузей економіки.

Причинами поглиблення серйозних ризиків нестабільності є системні вади державної економічної політики, нерозвиненість державних та ринкових інституцій, а також макроекономічні структурні диспропорції.

Дослідженню питань пов'язаних з посиленням глобальних кризових явищ та впливом світової кризи на економіку країн, присвячено праці вітчизняних уче­них та науковців із країн СНД, зокре­ма А.Анікіна, О.Василика, Л.Дробозіна, А.Єпіфанова, С.Мочерного, К.Павлюка, В.Попова, К.Рудого та багатьох інших учених-економістів і політиків.

В українській економіці світова фі­нансова криза має кілька проявів.         По-перше, вона призвела до кризи лік­відності у банківському секторі. Ос­танні кілька років банки активно розви­вали кредитування населення (іпотечні, авто-, споживчі кредити) за рахунок за­лучених із-за кордону коштів. Головною проблемою стало те, що гроші надавалися споживачам на тривалий строк      - 5-7 років для авто й 20-30 років для нерухомості, а закордонні кредити вітчизняні фінустанови залучали на незначний строк - 3-5 років. Проте в умовах, коли закордонні банки згорну­ли свої кредитні програми (а це була змушена зробити більшість банківсь­ких установ, яка постраждала від іпотеч­ної кризи в США), українські банки опинилися перед загрозою кризи лік­відності. Для повернення закордонних кредитів банки змушені були перекредитовуватися за значно вищими ставка­ми.

 По-друге, криза в житловому будівництві, викликана значним скороченням іпотечного кредитування банками та побоюванням щодо повторення американської іпотечної кризи в Україні. Нові залучені з-за кордону кошти теж стали значно дорожчи­ми. В результаті ставки на іпотечні кредити зросли на 5-7%. Крім того, були значно посилені вимоги до фінансово­го стану позичальників. Національний банк України для запобігання можливій фінансовій кризі в Україні значно поси­лив вимоги до резервування за кредитними операціями, що теж призвело до подорожчання кредитів.     

По-третє, ріст цін на енергоносії надзвичайно серйозно впливає на всю економіку України, оскільки автоматично призводить до зростання цін на більшість товарів та послуг, вироблених в Україні. І по-четверте, через досить значний рівень інтегрованості економіки України в загальносвітову економіку, зростання рівня світової інфляції суттєво вплинули на ріст інфляції в Україні.

Враховуючи нинішню ситуацію в країні та втрачений час і можливості, а також допущені помилки, необхідно насамперед забезпечити зменшення негативного впливу світової фінансової кризи на економіку України, недопущення в Україні подальшого розгортання кризи та гальмування розвитку економіки, погіршення якості життя населення, а також подолання негативних наслідків кризи.

Виходячи з цього, головний план подолання Україною кризи має включати такі заходи, як: досягнення макроекономічної стабілізації, недопущення зниження рівня життя населення, сприяння розвитку підприємництва, стимулювання інвестиційної діяльності, підтримка реального сектору економіки, збереження робочих місць, підтримка сільського господарства, стимулювання споживчого ринку, зниження енергоємності підприємств і застосування енергозберігаючих технологій, підтримка банківського сектора,  відновлення довіри до банків, націоналізація збанкрутілих банків, оптимізація й адаптація до сучасного стану економіки податкового законодав­ства.

Антикризові заходи в економіку мають бути цільовими та мати найбільшу ефективність для держави не лише з точки зору стимулювання попиту, а й с точки зору створення умов для довгострокового стійкого зростання економіки, розширення внутрішнього ринку та збільшення експортного потенціалу, а також підвищення рівня зайнятості населення. Держава має опікуватися галузями, вкладання коштів у розвиток яких має найбільший мультиплікативний ефект для розвитку суміжних галузей та виробництв, що, в свою чергу, сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності економіки України в цілому та надасть їй у подальшому конкурентні переваги як на внутрішньому, так й на зовнішніх ринку.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

1. Вовчак О. Причини та наслідки впливу світової фінансової кризи на розвиток банківської та реального секторів економіки України. // Вісник НБУ. — 2009. — № 7. — с. 22-25.

2. Савченко І. Т. Аспекти підвищення рівня конкурентоспроможності України за умов кризових явищ  в економіці. // Зовнішня торгівля: право та економіка. — 2008. — № 6. — с. 89-92. 

3. http://www.me.gov.ua