Рансевич Я. С., Сорокіна О. М.

Донецький  національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

ХАРАКТЕРИСТИКА СУЧАСНОГО СТАНУ СИСТЕМИ МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ  В УКРАЇНІ

 

Ринкова трансформація економіки України обумовила необхідність докорінних змін у системі фінансування охорони здоров’я. Україна, як невід’ємна частина Європи, об’єктивно орієнтується на діючу в провідних європейських країнах модель соціального захисту громадян. Побудова власної системи загальнообов’язкового медичного страхування та розвиток добровільного обумовлюють необхідність подальшого удосконалення механізмів фінансового забезпечення цієї сфери. Невирішеними лишаються питання вибору механізму реалізації виваженої соціальної політики, чіткого законодавчого регламентування діяльності учасників медичного страхування, розмежування їх повноважень і врахування інтересів різних соціальних груп, крім того, подальшого вивчення потребують фінансові проблеми добровільного медичного страхування.

Дослідження проведені на основі розробок відомих українських та закордонних науковців: Ю. Гришан, І. Субачова, В. Карпаня, В. Базилевича та інших. Метою роботи є визначення проблем розвитку медичного страхування в контексті вивчення світового досвіду в цій сфері та обґрунтування  заходів, що дозволили б в майбутньому успішно розвиватися цій галузі в Україні.

Медичне страхування для українців не є новим. На добровільних засадах воно існує з 1996 року, i має певні перешкоди на шляху розвитку. Недостатність фінансування охорони здоровя спонукає уряд шукати додаткові джерела фінансового забезпечення. Медики змушені створювати при лікарнях благодійницькі фонди, куди хворі вносять гроші, які потім використовують на їхнє ж лікування. Існуючий рівень добровільного медичного страхування не в змозі забезпечити принципів рівності, доступності та якісного забезпечення медичними послугами всі верстви населення, тому виникає гостра потреба запровадження загальнообов’язкового медичного страхування [1, c. 9].

У країнах західної Європи, наприклад в Германії, понад 16 млн. жителів країни мають поліси особистого медичного страхування на загальну суму 25 млрд. євро. На одного мешканця Німеччини припадає 2,7 тис. євро страхових премій. Тоді як в Україні на одного громадянина в бюдженті виділено 60 євро. Україна сьогодні витрачає на охорону здоровя близько 3% внутрішнього валового продукту (ВВП), тоді як за часів СРСР ця цифра дорівнювала 6-6,5% на душу населення. У США ця цифра становить від 11% до 14%, у Германії - 10-11%. У перерахунку на душу населення Україна відстає від першої десятки розвинених країн на цілий порядок. При цьому катастрофічно росте рівень захворюваності в країні, причому 71% населення страждає в тій або іншій формі від різних захворювань. Якщо узяти показник обслуговування населення в первинних медичних установах в значенні на 100 тис. осіб, то в Україні він становить 13,8 осіб проти 31 і 105 у країнах ЄС [2, c. 43].

Вихід із ситуації, що склалася у сфері медичного страхування, можна вбачати у системі багатоканального фінансування, де особливу роль буде відведено медичному страхуванню, коли замовником медичних послуг є страховик, оплачуючи реально надані послуги і конролюючи іхню якість. Грошові кошти населення, залучені шляхом внесення страхових внесків, нададуть можливість поліпшити матеріально-технічний стан державних медичних установ і забезпечать якісне медичне обслуговування в них у разі потреби.

Добровільне медичне страхування не включає механізмів соціальної солідарності. А запровадження загальнообов’язкового медичного страхування вирішує чимало питань. Покриття наявного дефіциту фінансування охорони здоров’я за рахунок внесків юридичних та фізичних осіб може привести не лише до поліпшення якості медичних послуг, а й дозволить виділяти більше коштів на фінансування програм лікування онкохворих, хворих на СНІД і туберкульоз. Основною ланкою багатоукладної системи охорони здоров’я мають виступати економічно самостійні лікувально-профілактичні установи будь-якою формою власності і самостійно практикуючі медичні працівники. Незважаючи на низький рівень мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму люди все ж таки платять за медичні послуги. Через тіньовий сектор охорони здоровя проходить щороку декілька мільярдів гривень. Безумовно, їхня легалізація могла б розвязати багато наболілих фінансових проблем.

Реальним потужним поштовхом до покращення функціонування медичного забезпечення в Україні є створення умов розвитку добровільного медичного страхування в якості ефективного доповнення до обов’язкового соціального медичного страхування, яке б забезпечувало покриття витрат за наданням медичної допомоги, зменшення частки тіньової медицини в системі медичного забезпечення і підвищення надійності страхових організацій, що працюють у системі добровільно медичного страхування [3, c. 58].

Отже, запропоновані заходи щодо покращення функціонування системи медичного забезпечення  нададуть змогу страховому ринку України покращити свою діяльність у сфері надання, зокрема, якісних медичних послуг споживачам; збільшити ступінь економічної стабільності країни і ринкових відносин з іншими страховиками.

 

Література

1. Гришан Ю. Вихід з ситуації, що склалася, - впровадження загальнообов’язкового  медичного страхування. К.: // Соціальне страхування. №8, 2007.   9-11 с.

2. Карпань В. Проблеми запровадження в Україні загальнообов’язкового медичного страхування. К.: // Вісник Київського національного університету ім.. Т. Шевченка. 94-95, 2007. – 42-44 с.

3. Субачов І. Розвиток страхового ринку в Україні як фактор фінансової стабілізації економіки. К.: //Фінанси України - №11, 2006.- 56-61 с.

Добрый день , Рансевич Я. С., Сорокина О. Н. Ваша работа принята!

Название секции: ЭКОНОМИКА. Финансовые отношения

Авторы: Рансевич Я. С., Сорокина О. Н.

Название работы: ХАРАКТЕРИСТИКА СУЧАСНОГО СТАНУ СИСТЕМИ МЕДИЧНОГО СТРАХУВАННЯ В УКРАЇНІ

Количество страниц: 3

Количество сборников: 1

Страна: Украина

Мобильный телефон: +380660652148

Почтовый адрес: Рансевич Яна Сергеевна, ул. Заводская, дом 18, кв. 16, г. Марьинка, Донецкая область, Украина, 85600

E-mail: jumanji_y@mail.ru

Название конференции: Актуальные научные разработки

Реквизиты для оплаты: Получатель: ДCП Схід , р/с 26005060056478 в КБ Приватбанк , г.Днепропетровск , МФО 305299 , ОКПО 30663998 Адрес получателя: 49000 , Украина , г.Днепропетровск , ул. Бердянская 61б

Сумма к оплате: 36 украинских гривен

Счет для оплаты Вы можете заказать по электронной почте info@rusnauka.com или факсу +38 0562 342961. Не оплаченные работы не печтаются , не забудьте в назначении платежа указать фамилии авторов.После оплаты просим выслать на отсканированную копию документа об оплате. После опубликования Ваша работа будет выслана на адрес :Рансевич Яна Сергеевна, ул. Заводская, дом 18, кв. 16, г. Марьинка, Донецкая область, Украина, 85600

Ориентировочный срок публикации в течении 3-4 недели с момента проведения конференции.

Справки по телефонам +38 0562 342961 , +38 056 3701313 , e-mail: info@rusnauka.com