Економічні науки / 3. Фінансові відносини

 

Тарасенко О.М.

Науковий керівник Лимар О.Ф.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Державний бюджет України на 2010 рік

 

Основу фінансової політики становить бюджетна політика, яка пов'язана насамперед із формуванням і виконанням бюджетів усіх рівнів, цільових загальнодержавних фондів. Державний бюджет України - це головний фінансовий план країни, який віддзеркалює суспільно-економічний стан у державі. Економічна нестабільність і спад виробництва негативно впливають на формування доходів та фінансування видатків бюджету. Бюджет, його дохідна частина прямо пов'язані із Державною програмою соціально-економічного розвитку України на поточний фінансовим рік. І навпаки, виконання зазначеної програми за­лежить від її фінансового забезпечення. У цьому напрямку Державний бюджет виступає основою фінансування загальнодержавних програм та сприяє їх виконанню. Державна програма соціально-економічного розвитку України і Державний бюджет України мають своє особливе місце, роль і призначення в системі суспільно-економічних відносин.

Фінансова криза в Україні негативно вплинула на всі процеси які відбуваються в країні. Зокрема , це стосується реального ВВП на наступний рік. Основною базою для оцінки можливої динаміки реального ВВП України в наступному році , є очікуване відновлення економічного зростання в провідних країнах світу, яке сприятиме підвищенню попиту та цін на українську експортну продукцію. Все це за умови ефективної роботи банківського сектору щодо кредитування економіки та розширення внутрішнього попиту з боку основних секторів економіки, нарощування іноземних інвестицій зумовить зростання ВВП у 2010 році на 3.8 відсотка. Головним фактором який вплине на  вихід країни з кризи є зовнішній фактор, який  може бути успішно реалізовано лише за умови ефективного подолання кризи у банківському секторі та збільшенні припливу іноземних інвестицій в Україну, мобілізації реального сектору економіки [1].

У кінці 2009 року важливого значення набувають передумови для очікування значного припливу іноземних інвестицій, особливо  на це вплине виборча кампанія, яка створює певну внутрішню нестабільність, а, отже, не сприяє залученню прямих іноземних інвестицій, іноземцям не вигідно укладати домовленості з одними особами, а в результаті зміни влади виконувати ці домовленості будуть уже інші і не факт, що вони будуть дотримуватися умов на які погодилась попередня влада. А приплив спекулятивних капіталів спричиняє лише погіршення ситуації. Особливу увагу потрібно приділити банківському сектору, так як кредити МВФ досі не забезпечили відновлення кредитування реального сектору економіки.

Також  не можна не звернути увагу на тіньовий сектор економіки, майже 40% економіки країни знаходяться у цьому секторі. Міністерство економіки підрахувало, що принаймні 39% всієї вартості товарів і послуг, вироблених на Україні - тіньовий сектор економіки. До такого висновку відомство прийшло після перегляду методики розрахунку реального валового внутрішнього продукту (ВВП). Раніше показник складав 27%. Основною причиною такого значного розміру тіньового сектора в міністерстві називають високе оподаткування фонду заробітної плати. Експерти з цим погоджуються, проте вважають, що змінити ситуацію Мінекономіки спробує за рахунок амністування капіталу, яка не приведе до серйозних змін. Надалі прогнозується  лише зростання тіньової економіки [3].

Цей сектор має значний вплив на економіку України, повз Державний бюджет проходять величезні фінансові ресурси, які б могли суттєво вплинути на процес покращення ситуації в країні. На нашу думку Уряд приділяє недостатньо уваги цьому питанню і не вживає потрібних заходів щодо подолання ситуації яка склалася. У проекті Державного бюджету на 2010 рік це питання та деякі інші питання не були взяті до уваги. Наприклад, стан світового ринку прямих інвестицій, динаміка цін на енергоносії тощо.

Енергетична криза, прояви якої здатні спровокувати низку негативних наслідків і впливів у різних секторах національної економіки, стала каталізатором не лише проблем ефективного використання енергоресурсів й диверсифікації джерел їхнього постачання, але й залежності України від дії цілого комплексу зовнішніх чинників. Настільки системні впливи зумовлені не лише значними рівнями енергозалежності України й енергоємності її ВВП, але й фактором інтеграції України в світову економічну спільноту. Вирівнювання цін може відбуватися за сценарієм встановлення міжнародного цінового коридору з урахуванням як розходження між країнами, так і зростаючого тиску в бік вирівнювання. Варто взяти до уваги розмір ринків і еластичність за ціною в окремих країнах, сірий імпорт у результаті диференціації цін, валютні курси, витрати в країнах, а також арбітражні видатки в них, дані про конкуренцію й збут. В Україні необхідно розробляти і впроваджувати повноцінну державну програму енергозабезпечення , складовими якої мають стати заходи: з оптимального використання власних енергоносіїв; розподіл та контроль їхнього споживання за головними галузями виробництва; обґрунтування економічних, технічних, екологічних та соціальних наслідків цього процесу [4].

Саме ці висновки  з огляду на фактичну динаміку економічного розвитку в 2009 році, а також оцінку можливостей Уряду реально передбачати негативні тенденції розвитку та реально впливати на ці тенденції мають стати базою формування Державного бюджету в дуже складний період розвитку країни.

Згідно зі ст. 1 доходи Державного бюджету України на 2010 рік визначаються у сумі 284.691.908,2 тис. гривень, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України - у сумі 218.867.562,1 тис. гривень та доходи спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 65.824.346,1 тис. гривень, згідно з додатком N 1 до цього Закону.

Видатки Державного бюджету України на 2010 рік затверджуються у сумі 324.271.992,8 тис. гривень, у тому числі видатки загального фонду Державного бюджету України - у сумі 238.519.594,2 тис. гривень та видатки спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 85.752.398,6 тис. гривень. Обсяги повернення кредитів до Державного бюджету України визначаються у сумі 4.550.758,1 тис. гривень, у тому числі повернення кредитів до загального фонду Державного бюджету України - у сумі 590.041,5 тис. гривень та повернення кредитів до спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 3.960.716,6 тис. гривень. Обсяги надання кредитів з Державного бюджету України визначаються  у сумі 11.718.943,4 тис. гривень, у тому числі надання кредитів із загального фонду Державного бюджету України - у сумі 5.751.909,7 тис. гривень та надання кредитів із спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 5.967.033,7 тис. гривень [2].

З того як були виконані бюджети попередніх років можна зробити висновки : підвищення рівня споживчих та інвестиційних витрат у 2009 році фінансувалося за рахунок значного скорочення майбутніх витрат. Україна накопичила надмірний обсяг зовнішньої заборгованості, що призвело до пролонгації боргу, що підвищує імовірність погіршення економічної ситуації у країні у 2010 році. Ефективним виходом з цієї ситуації є залучення потенціалу внутрішніх заощаджень та використання внутрішніх позик у 2010 році. Уряд нашої країни повинен зробити раціональні та виважені кроки, щоб затвердити бюджет , який буде оптимальним і допоможе економіці України вийти із кризи.

 

Література:

1.     gska2.rada.gov.ua

2.     Закон України «Про Державний бюджет України» на 2010 рік

3.     www.newsru.ua

4.     www.academia.org.ua