Экономические науки/ 3.Финансовые отношения.

Сорокіна О.М., Бачуріна Г. С.

Донецький національний університет економики та торгівлі імені Михайла Туган-Барановского

Проблеми кредитування малого підприємництва в Україні

На сучасному етапі розвитку економіки України особливої уваги заслуговує питання кредитування малого підприємництва. Роль малого бізнесу в економіці визначається такими його особливостями. Малі підприємства завдяки своїй досить значній кількості забезпечують робочими місцями значну частину населення. Крім того, у результаті виникнення нових малих підприємств відбуваються зміни рівня конкуренції на різних нішах ринку.

Дослідженням питання проблем і перспектив кредитування малого бізнесу займались такі вітчизняні та закордоні вчені як Д.А. Болкунец, М.В. Івахненко, М.Я. Коробов, М.Я. Коротов, К.М. Ляпіна Є.С., Стоянова та інші.

Актуальність даної проблеми пояснюється тим, що малий бізнес прийнято вважати найбільш гнучким та легко пристосованим до економічних змін. Крім того, саме кредитування та фінансування є основними проблемами, з якими стикається мале підприємство в нашій країні.

Доцільно відзначити, що в Україні спостерігається погіршення бізнес-середовища для малих підприємців. Про це свідчать статистичні дані – якщо у 2005 році в Україні було створено 32 тис. малих підприємств, а ліквідовано 3 тис, то у 2007 році ці показники склали 28 тис. та 15 тис. відповідно [3].

Очевидним є те, що більшість малих підприємств відчувають потребу у кредитуванні – залученні позикових коштів. Та тільки десята частина таких організацій розглядається банками у якості потенційних позичальників. Це пояснюється такими особливостями кредитування малих підприємств як:

·                   високий рівень затрат на розглядання та оформлення кредиту при незначних строках кредитування, за який неможливо досягнути бажаної рентабельності процентної ставки;

·                   відсутність розвиненої систему регулювання ризиків, пов’язаних з наданням подібних позик;

·                   велика абсолютна кількість наданих кредитів – достатньо трудомістко в управлінні.

З боку підприємців виділяють такі стримуючі фактори:

·                   низький рівень конкурентного середовища на ринку банківського кредитування малих підприємств, що впливає на стабільно високий розмір процентних ставок та коротких строках користування позиковими коштами;

·                   відсутність прозорості економічної діяльності бізнес-співтовариства, низька податкова культура підприємців, що затрудняє можливість об’єктивно відображати результати фінансово-господарської діяльності, та як наслідок – отримувати інтересуючи інвестиції;

·                   складність аналізу результатів діяльності малих підприємств;

·                   відсутність відповідного рівня розробки бізнес-планів, що надаються для розглядання позичальником;

·                   нестача або повна відсутність у потенційних позичальників майна, що приймається банками у якості високоліквідного забезпечення наданих кредитів. У теперішній час застава є найбільш розповсюдженим засобом гарантії, проте ті види майна, що найбільш часто зустрічаються, наприклад як транспорт, розглядаються кредитними організаціями дуже неохото;

·                   високий рівень ефективних відсоткових ставок, що не зіставляються з прибутковістю діяльності, що потребує вкладень і фінансування позиковими коштами;

·                   відсутність необхідного рівня грамотності потенційного позичальника, що затрудняють оперативний аналіз та підготовку пакету документів, що необхідні для отримання кредиту [1].

Ще одним фактором, що здійснює негативний вплив на ефективність кредитування малого бізнесу України є відсутність відповідного законодавства, що передбачало б державну підтримку даного сектору економіки.

Для розвитку сектору економіки що розглядається доцільним є створення пільгового рефінансування кредитів малого та середнього бізнесу за рахунок бюджетних коштів, при цьому рефінансування передбачається здійснювати на основі зворотності у вигляді податкових надходжень, які повинні дорівнювати сумі отриманих кредитних компенсацій.

На державному рівні також повинна бути сформована нормативно-правова база, що дозволяла б прорахувати, проаналізувати та знизити всі існуючі ризики, підвищити гарантії повернення позик, сприяти розвитку практики поручительства усередині бізнес-співтовариств.

Серед інших заходів з боку держави, проведення яких підвищило б ефективність кредитування суб’єктів малого підприємництва можливо виділити такі як: проведення грамотної роботи зі ставками рефінансування та мінімізація вартості кредитів з боку центрального банка; оптимізація системи оподаткування суб’єктів малого бізнесу; створення умов для підвищення рівня легальності діяльності малого підприємництва; надання малому бізнесу субсидій на компенсацію частини сплачуваних процентів; створення спеціалізованих організацій, для надання консультацій підприємствам сектора що розглядається у оформленні необхідної документації, розвиток та остаточне використання інформації, поданої у бюро кредитних історій [2].

Таким чином, розвиток малого підприємництва забезпечує розвиток економіки країни в цілому та підвищення добробуту населення. Основною проблемою підприємств цього сектору фінансування та кредитування. Для вирішення цього питання необхідна державна підтримка малого бізнесу, перш за все за рахунок створення відповідної нормативно-законодавчої бази, бюджетного рефінансування підприємств.

Література:

1.                 Піскунова О.В. Аналіз та оцінка фінансових ризиків діяльності малих підприємств //Фінанси України. – 2007. - №8, ст. 113-120

2.                     Неделько І.Г. фінансування розвитку сектору малого бізнесу //Фінанси України. – 2007. - №1, ст. 103-108

3.                 www.ukrstat.gov.ua