Жук Наталя

студентка 5 курсу групи 7.104-1

КЕІ ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»

Сучасні тенденції світових та вітчизняних фондових індексів

 

Фондові індекси – індикатор розвитку економіки країни та інвестиційної привабливості цінних паперів підприємств. Недооцінка впливу фондових індексів на економіку може спричинити уповільнення руху капіталу до країни.

Масштаби ринку капіталів у тій чи іншій країні характеризуються показниками капіталізації (рис. 1). В Україні протягом періоду існування фондового ринку найбільші обсяги торгів цінними паперами укладаються на ПФТС - одному з найчисельніших та найбільш авторитетних об’єднань професійних учасників ринку цінних паперів.

Рис.1. Динаміка показників капіталізації ПФТС*

*Джерело: За даними Фондової біржі ПФТС

 

Розвиток вітчизняного фондового ринку в 2000-2007 рр. стимулювався стабільним розвитком країни, зростанням обсягів ВВП, промислового виробництва та сприятливими зовнішніми факторами: зростанням попиту на світових ринках на продукцію основних українських експортерів, зростанням цін на продукцію металургії, а також усіх основних індексів. Ці фактори в поєднанні з дешевизною фінансових активів призвели до чергового припливу спекулятивних капіталів: за підсумками 2007 р. індекс ПФТС зріс на 135,4% - найвищий показник у Європі і другий в світі. Внаслідок припливу спекулятивних капіталів на фондовий ринок України значно зросли його ризики порівняно з іншими аналогічними ринками. Початок системної кризи, падіння попиту на продукцію металургійних підприємств спричинили масовий відплив спекулятивного капіталу, внаслідок чого за підсумками восьми місяців 2008 р. український фондовий ринок продемонстрував найгірші показники в усьому світі - індекс ПФТС зменшився в 4,6 рази. З початку року він впав на 54,5%, тим самим обігнавши свого основного «конкурента» - китайський ринок, який знизився на 53,9% (рис. 2).

Рис. 2. Індекс ПФТС*

*Джерело: За даними сайту Інвестиції і цінні папери в Україні – КІНТО // http://www.kinto.com.

 

Дефіцит внутрішніх інвестиційних ресурсів, потік нерезидентного капіталу з українського фондового ринку для покриття поточних збитків іноземних інвесторів, падіння ліквідності акцій вітчизняних підприємств, значна залежність банківських установ від інвестицій нерезидентів, продаж цінних паперів вітчизняними банками для вирішення проблеми їх ліквідності та політична нестабільність призвели до того, що за квітень капіталізація більшості ліквідних акцій українських емітентів знизилася на 10-25%. Падіння фондового ринку негативно вплинуло на українську економіку та імідж країни.

До початку травня 2008 р. більшість ліквідних українських акцій подешевшали на 20-50%. 23 квітня 2008 р. обвал індексу ПФТС склав 7,09%. Цей показник став рекордним за останні 5 років.

З середини січня на фондових ринках Європи, Японії, Гонконгу та Індії відбувався розпродаж акцій, не зважаючи на покращення квартальних результатів роботи іноземних компаній. За кілька днів усі без винятку індекси акцій втратили від 7% до 12%. 21 січня 2008 р. фондовий індекс MSCI World, що включає акції ринків 23 розвинених країн світу, опустився нижче річного мінімуму. Азіатські фондові індекси знизились на 4-9%. Європейські ринки акцій продемонстрували найбільш різке одноденне падіння з 2001 р. Капіталізація європейських компаній за один день зменшилася більш ніж на $300 млрд. У Росії, за підсумками січня 2008 р., індекс ММВБ впав на 7,47%, а індекс РТС - на 7,38%. Падіння індексів за кордоном спричинили криза ліквідності, проблеми в банківському секторі та негативні тенденції ринку праці.

Проте всі фондові аналітики налаштовані оптимістично і стверджують, що в зв’язку з кризою з розвинених ринків гроші будуть переміщуватись на ті, що розвиваються, в тому числі азіатські та східноєвропейські. Фондовий ринок України настільки невеликий, що світові кризові явища для нього практично безпечні. Сьогодні український фондовий ринок почав рости разом з основними світовими торговельними майданчиками. Хоча з початку 2009 р. результат поки залишається негативним - індекс ПФТС знизився на 4%, а провідних фондових ринків - на 10 - 15%. Для подальшого зростання на фондових ринках необхідні як позитивні новини із США щодо їх економічного розвитку, так і подальші адміністративні кроки щодо зниження облікової процентної ставки.

Для покращення ситуації на ринку цінних паперів України необхідним є залучення зовнішніх і внутрішніх інвестицій. Стабілізувати фондовий ринок може продаж енергогенеруючих підприємств, які є інвестиційно-привабливими.