Экономические науки/ 4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Полякова Н. І.

Керівник: Сухарев П. М.

Донецький  національний університет економіки и торгівлі

імені  М. Туган-Барановського

Особливості стратегічного управління капітальними інвестиціями підприємства

 

Сталий розвиток економіки України вимагає значних інвестицій не лише на загальнодержавному чи регіональному рівнях, але й на рівні окремих підприємств. В умовах жорсткої конкурентної боротьби, фізичного та морального зносу основних засобів, особливого значення для підприємств усіх галузей національної економіки набувають капітальні інвестиції, як складова частина реальних інвестицій, та їх ефективність й результативність. Для будь-якого інвестиційного проекту ключовим моментом є передінвестиційна підготовка й поточне управління існуючими проектами, в якій основною ланкою служать дані стратегічного аналізу та бухгалтерського обліку. Додаткових досліджень потребують також питання прийняття стратегічних управлінських рішень за критеріями ефективного та менш ризикованого здійснення капітального інвестування.

Сутність та зміст інвестицій, як економічної категорії, в цілому та реальних інвестицій зокрема, розкриваються з істотними відмінностями в різних галузях економічної науки. Даний факт привертає увагу дослідників, проте майже не враховується при організації обліку і аналізу інвестицій, що призводить до спрощення висновків щодо цілей, функцій і завдань обліку та аналізу реальних інвестицій в системі управління фінансово-господарською діяльністю підприємства.

Відмітимо, що в рамках проведення даного дослідження вся увага буде сконцентрована саме на капітальних інвестиціях як основної частини реального інвестування: вкладення коштів на придбання, створення або капітальний ремонт, модернізацію необоротних активів підприємства. Всі вище перераховані проблематичні аспекти й обумовлюють актуальність написання цієї роботи.

Метою написання даної статті є дослідження місця системи стратегічного управління капітальними інвестиціями в цілісній системі управління підприємством.

Об’єктом долідження є капітальні інвестиції вітчизняних підприємств. Предметом виступає система стратегічного управління капітальними інвестиціям на підприємстві.

У дослідження питань теорії і методології обліку та аналізу реальних, в тому числі капітальних, інвестицій   вагомий   внесок   зробили    вітчизняні    й    зарубіжні    вчені:  І.О. Бланк, В.В. Сопко, С.Ф. Голов, Л.В. Нападовська, В.О. Ластовецький, Дж. М. Кейнс,   Е. Дж. Долан, К. Р. Макконел, С. Л. Брю та інші[2,3,4].

Інвестиції – це ширше поняття, ніж капітальні вкладення. І. О. Бланк за об’єктами вкладення виділяє фінансові (портфельні) та реальні інвестиції [3, с. 443-446]. На нашу думку, наведена класифікація інвестицій є найбільш придатною для використання при досліджені капітальних інвестицій.

Відмітимо, що серед нормативно-правових документів, регламентуючих інвестиційну діяльність в Україні, неможливо знайти однозначного та коректного трактування поняття капітальних інвестицій. З цього випливає, що з метою стратегічного управління, аналізу й ведення бухгалтерського обліку капітальних інвестицій, необхідно запропонувати їх визначення такого змісту:

Капітальні інвестиції – це сукупність витрат на ще не введені в експлуа­тацію матеріальні та нематеріальні активи, які підприємство буде утримувати з метою використання їх у процесі ви­робництва або постачання товарів, надання по­слуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-куль­турних функцій, очікуваний строк корисного ви­користання (експлуатації) яких більший від од­ного року (або операційного циклу, якщо він дов­ший за рік) з метою отримання прибутку чи соціального ефекту.

Систему стратегічного управління капітальними інвестиціями можна представити як сукупність об’єктів, суб’єктів та процесів управління за інвестиційною діяльністю підприємства.

Зазначимо, що об’єкт стратегічного управління – це елемент, заради якого і створюється система управління. Звідси, об’єктом системи управління капітальними інвестиціями є інвестиційні проекти, інвестиційний процес в цілому та результат від капітального інвестування. На наш погляд, сукупність  суб’єктів системи стратегічного управління капітальними інвестиціями доцільно розподілити за окремими рівнями з точки зору значущості в загальному процесі стратегічного управління:

Перший рівень – власники підприємства. Можуть брати окремі інвестиційні проекти під власний неопосередкований контроль, а управління іншими інвестиційними проектами доручати Спостережній раді, Раді директорів, засновників підприємства.

Другий рівень – структурні підрозділи, що мають відношення до інвестиційної діяльності підприємства, на чолі з керівником або генеральним директором . Цей рівень може бути представлений: 1. Фінансовою службою підприємства, де виділяють загальний центр управління інвестиційною діяльністю. В цьому центрі управлінські функції виконує інвестиційний менеджер загального профілю по відношенню до дій інвестиційних менеджерів з різних видів інвестування, в тому числі й з капітального інвестування. 2. Планово-економічним відділом, де також виділяється центр з планування та економічного обґрунтування інвестиційних проектів. Перші два відділи працюють в тісному взаємозв’язку щодо конкретних інвестиційних проектів. 3. Облікова служба (централізована бухгалтерія підприємства). На чолі із головним бухгалтером, якому надходить інформація щодо поточного стану капітального інвестування на підприємстві у вигляді регістрів синтетичного та аналітичного обліку необоротних активів, у тому числі і капітальних інвестицій, та який на підставі цієї інформації готує та передає фінансову звітність. 4. Також до цього рівня можна відносити й інші структурні підрозділи підприємства, що так чи інакше мають відношення до управління інвестиційною діяльністю, наприклад, юридичний відділ, в складі якого управлінські дії щодо законності здійснення інвестиційної діяльності виконує юрист-консультант.

Управління необхідно розглядати як процес, що постійно діє на підприємстві. Звідси, процес стратегічного управління капітальними інвестиціями – це дії посадових осіб, що мають відношення до прийняття управлінських рішень щодо капітального інвестування на підприємстві. Цей процес передбачає такі етапи: 1) визначення періоду формування інвестиційної стратегії; 2) вибір стратегічних цілей інвестиційної діяльності; 3) визначення напрямків капітального інвестування та джерел фінансування; 4) конкретизацію інвестиційних програм та термінів; 5) оцінку розробленої інвестиційної стратегії; 6) перегляд стратегії у залежності від зміни зовнішніх умов та становища підприємства.

Таким чином, в ході проведеного дослідження було уточнене поняття „капітальні інвестиції” на  основі аналізу нормативних та економічних інформаційних джерел та розкрита система стратегічного управління капітальними інвестиціями за її складовими частинами.

Література:

1.                 Закон України «Про інвестиційну діяльність» // Відомості Верхо­вної Ради України. - 1991.-№ 47.- с. 1351 - 1359.

2.                 Бланк І. О. “Фінансовий менеджмент”.Навч.посіб.-К.:Ельга,2008.-724 с.

3.                 Бланк І. О. Інвестиційний менеджмент: Навчальний курс. – К.:Ельга-Н, Ніка-Центр, 2001.-448 с.

4.                 Інвестування: Підручник / В.М. Гриньова, В.О.Коюда, Т.І. Лепейко, О.П. Коюда. – к.: Знання, 2008.-452 с