Економічні науки/5. Управління трудовими ресурсами

Семеренко М.М., Прокопович Н.І. (студентка 5 курсу)

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

ВИКОРИСТАННЯ СУЧАСНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІй В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ НА ПІДПРИЄМСТВАХ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ

Економіка України відрізняється високим рівнем конкуренції та невизначеністю кон'юнктури. Тому досягнення стійкого стану господарської системи, якою виступає споживча кооперація нашої країни, та її ефективного функціонування вимагає розв'язання багатьох складних завдань. Найважливішим з них є максимальне використання потенційних можливостей, формування здатності швидко адаптуватися до ситуації на ринку. Ефективність діяльності кооперативних підприємств значною мірою визначається тим, наскільки результативно вони використовують наявні ресурси.

Водночас у роботі з персоналом сьогодні накопичуються невирішені проблеми, а тим самим і небажані тенденції. Слід зазначити, що в результаті проведених економічних реформ перехідного періоду кадровий потенціал у споживчій кооперації, як і в інших галузях народного господарства, зазнав значних змін. Управління персоналом є одним з найскладніших видів людської діяльності, яка вимагає фахових знань і специфіка якої істотно впливає на стан та ефективність діяльності підприємств на ринку.

Проблеми системи управління персоналом у споживчій кооперації потребують поглибленого вивчення і використання основних теоретичних та практичних підходів у роботі з персоналом, розробки принципових основ побудови системи управління персоналом [2]. Тому, впровадження корпоративної системи управління підприємством сьогодні в умовах жорсткої конкуренції – необхідна умова для виходу з кризи і розвитку підприємства.

Питання управління і впровадження корпоративних систем на підприємстві та визначення шляхів їх ефективного використання розглянуто у працях таких вчених, як: Гайдук Л., Мартинов В., Румянцев М., Івченко Є.І., Куценко В.А., Рогоза М.Є., Скляр А.А.  та ін.

Мета статті – дослідити ефективність впровадження корпоративної інформаційної системи на підприємствах споживчої кооперації України.

У більшості компаній, які працюють на ринку, гостро постає питання системного управління персоналом. Достатньо великі кошти вкладаються у підбір і розвиток персоналу. І ці дії в 90% випадків виправдовують себе — підвищують ефективність роботи персоналу, а відповідно і ефективність організації. Управління персоналом складається з таких важливих елементів, як: визначення загальної стратегії підприємства; залучення, відбір та оцінка персоналу; підвищення кваліфікації та перепідготовка персоналу, тощо [1].

Інформаційне забезпечення управлінської діяльності в нових умовах покликані виконувати корпоративні інформаційні системи (КІС). КІС - це цілісний апаратно-програмний комплекс, що дозволяє задовольнити як оперативні, так і стратегічні потреби підприємства в опрацюванні даних.

За останнє десятиріччя впровадження повнофункціональних інформаційних систем було прерогативою найбільш великих західних та деяких найбільших українських підприємств. Сьогодні спостерігається зростаючий інтерес до таких систем зі сторони більшості великих підприємств України. При зростанні конкуренції використання ІТ технологій дасть можливість підприємствам споживчої кооперації більш ретельно слідкувати за тим, щоб ресурси, якими володіє компанія, використовувалися більш ефективно. Сучасна система управління є ефективним механізмом функціонування підприємства і своєрідним гарантом для інвесторів: все знаходиться під контролем, зведені до мінімуму можливі управлінські помилки. Корпоративні інформаційні системи в нашій країні є максимізацією корпоративних систем обліку і підтримки прийняття рішень, що забезпечують інтегрований погляд на всі сторони роботи підприємства: склад, придбання, продаж, фінанси і безперечно – персонал.

Вирішення проблеми ефективності корпоративного управління є необхідним, оскільки це забезпечить досягнення потрібних темпів економічного зростання і прибутковості, реалізації потенціалу конкурентного середовища, підвищення продуктивності праці та ефективності виробництва в цілому. Однією з таких систем є так звана інтегрована система управління підприємством Галактика ERP.

Автоматизована система управління Галактика ERP (Enterprise Resource Planning) - це вітчизняна ERP-система для комплексної автоматизації бізнесу, основа комплексу Галактики Business Suite. Можливості системи ERP дозволяють в єдиному інформаційному просторі оперативно вирішувати головні управлінські завдання, забезпечити менеджерів різного рівня управління необхідною і достовірною інформацією для ухвалення управлінських рішень. Функції автоматизації управління в системі Галактика ERP об’єднані в так звані контури управління:

·                     Побудова системи обліку і формування різних видів звітності.

·                     Управління матеріальними і фінансовими потоками (логістика).

·                     Фінансове планування і управлінський облік.

·                     Виробниче планування і управління виробництвом, контролінг.

·                     Управління персоналом і кадровою політикою.

До складу системи автоматизації управління підприємством Галактика ERP також входять засоби для підтримки спеціальних управлінських завдань:

·                     Управління технічним обслуговуванням і ремонтом устаткування.

·                     Управління якістю продукції.

·                     Управління взаєминами з клієнтами.

·                     Управління нерухомістю.

Система ERP володіє тими властивостями, які необхідні підприємствам сьогодні і будуть необхідні завтра:

·                     Підтримка національних і міжнародних стандартів фінансової звітності.

·                     Захист конфіденційної інформації.

·                     Масштабованість.

·                     Оптимальне для кожного замовника співвідношення «ціна/якість рішення».

·                     Можливість швидкого впровадження.

Для невеликих підприємств на базі системи Галактика ERP розроблено рішення, яке дозволяє швидко і з мінімальними витратами провести автоматизацію основних бізнес-процесів підприємства, — Галактика Старт. Середні по масштабах бізнесу, компанії, що динамічно розвиваються, можуть скористатися спеціальною пропозицією корпорації «Галактика» — рішенням Галактика Прогрес. [4]

Використання корпоративної інформаційної системи дозволяє якісно покращити процес управління підприємством. Такий ефект визначається зменшенням трудомісткості процесів обробки і використання даних; якісним покращенням процесів підготовки та прийняття рішень; економією витрат за рахунок скорочення адміністративно-управлінського персоналу; переорієнтацією персоналу, звільненого від задач обробки даних, на інші види діяльності, тощо [6]. Отже, ефективно впроваджена корпоративна інформаційна система є одним з ключових моментів "виживання" компанії в умовах кризи. Тому впровадження змін, перерахованих вище, дійсно дозволяє підприємствам споживчої кооперації швидше вийти з кризи та добитися значних успіхів у своїй діяльності.

ЛІТЕРАТУРА

1.       Виноградський М.Д., Беляєва С.В., Виноградська А.М. Управління персоналом: Навч. посіб. – К.:Центр навчальної літератури, 2006. – 504 с.

2.       Войнаш Л.Г. Концептуальні засади формування системи управління персоналом у споживчій кооперації України // Збірник наукових праць учасників міжнародної науково-практичної конференції 26-27 червня 2001 року. – К., 2001. – С. 193-198.

3.       Шуремов Е.Л., Чистов Д.В., Лямова Г.В. Информационные системы управления предприятиями. – М.: Из-во «Бухгалтерский учет», 2006. – 112 с.

4. http://erp.galaktika.ru/