ЗАЯВКА

на участь у Всеукраїнській студентській конференції
науково-практичній конференції
«
Стан і перспективи соціально-економічного
розвитку суспільства ХХІ століття очима молоді»

Прізвище, імя, по-батькові студентів Терлецький О.В., Доброштан О.Г.
Прізвище, імя, по-батькові, науковий ступінь, вчене звання наукового керівника Зачоса Оксана Дмитрівна, асистент
Навчальний заклад (повністю) Вінницький торгово-економічний інститут (КНТЕУ)
Курс, спеціальність ІІІ курс « Страховий менеджмент»
Адреса (з індексом), телефон вул.Чайковського 22/53, м. Вінниця, 21019, 0978547197
Тема доповіді «Стан і перспективи соціально-економічного
розвитку суспільства ХХІ століття очима молоді »
Секція, в якій бажаєте взяти участь Технологія ефективного менеджменту: принципи, механізм, українська специфіка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                              

                                                                         Терлецький О.В, Доброштан О.Г

                                                                            Науковий керівник: Зачоса О.Д.
                                                  Вінницький торговельно-економічний інститут
                                                                                                                     КНТЕУ

АКТУАЛЬНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ МЕНЕДЖМЕНТА ЯКОСТІ ЯК ОДНІЄЇ З ПРОБЛЕМ УПРАВЛІННЯ ЛЮДСЬКИМИ РЕСУРСАМИ.

У рез
ультаті вступу України у Світову організацію торгівлі й інтеграції в Європейський Союз підприємства потрапляють у середовище з жорсткою конкуренцією. Ефективне впровадження менеджменту якості на підприємствах може стати основним чинником успішного функціонування на світовому ринку.
Ще не так давно під поняттям «якість продукції або -якість послуг» розуміли відповідність їхніх параметрів вимогам стандартів. На сучасному етапі якість розглядають як сукупність характеристик продукції задовольняти встановлені, передбачені та навіть непередбачені вимоги споживача.
Розуміння співвідношення якості та кількості, запропоноване Гегелем, сформувало підґрунтя для функціонального розуміння якості, яке передбачає його визначення через кількісні показники. Ця тенденція набула особливого значення в XX ст. та була пов'язана з початком інтенсивного економічного розвитку суспільства, виникненням інженерної науки управління якістю в процесі виробництва [3, c.73].
Існують різні думки щодо визначення категорії «якості» у сфері менеджменту підприємства. В.Машкін стверджує, що якість менеджменту – це певні особливості,завдяки яким відрізняється менеджмент у різних організаціях.С.В. Міхєєва : якість менеджменту визначається як ступінь досягнення цілей організації і сторін, зацікавлених у її діяльності.Г.Є.Слезенгер визначає якість управління як ступінь задоволення таких вимог до роботи апарату управління як оперативність, надійність та оптимальність [2, с.170].
Менеджер якості має керувати роботами зі створення, впровадження та сертифікації Системи управління якості (СУЯ) на підприємстві, який є засобом, за допомогою якого організація спрямовує та контролює види діяльності, що впливають на якість.
Менеджер з якості відповідає за реалізацію кроків зі створення СУЯ, що передбачає прийняття рішення про створення СУЯ, для ефективного здійснення політики підприємства та досягнення його цілей у сфері якості на основі принципів з менеджменту якості; розробляють документацію СУЯ, яка відповідає вимогам системи управління якістю; завершальне доопрацювання документації СУЯ та її затвердження згідно із законодавчими та нормативно – правовими актами [4, c.115.].
Для успішної діяльності менеджер з якості має володіти такими методами менеджменту якості як: методи управління витратами на якість, методи управління ризиками, методи управління командною роботою, методи вимірювання задоволеності внутрішніх і зовнішніх споживачів, моделі успішного бізнесу,методи мотивації персоналу [1, с.237].
Я вважаю, що якість - це стратегічний пріоритет сучасної компанії, що досягається за умови, коли фахівець — менеджер з якості - ставить перед собою та іншими конкретні завдання, впроваджує їх в життя, навчає, мотивує та контролює підлеглих. Дана стаття допоможе молодим фахівцям з управління якістю з'ясувати особливості своєї майбутньої професійної діяльності та успішно і ефективно реалізувати себе в процесі пошуку, планування, вибору та реалізації професійної кар'єри в сучасних соціально-економічних умовах.

Список використаних джерел
1.Маркетинговые исследования в Украине-2009-№14
2. Век качества-2009.-№2
3.Діловий вісник-2009.-№11
4. Актуальні проблеми економіки-2009.-№6