Загородня А.Ю.

                                                          Науковий керівник: Яковишина Н.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Новорічні подарунки – у витрати

Новий рік для дітей - не просто свято. Це красуня-ялинка, феєрверки, різнокольорові вогники і, звичайно ж, подарунки, на які чекає кожен малюк від казкового Діда Мороза. Малюк може навіть не здогадуватися, що дарувальник "солодкого сюрпризу" - керівник підприємства, на якому працює мама або тато.

Дослідження питання обліку новорічних витрат займалися такі відомі фахівці: Буринський С., Ворона В, Вінцевич.О, Галамай Г., Кузнєцов Г. та інші вітчизняні і зарубіжні фахівці.

Профспілкова організація підприємства має право надавати дітям членів профспілки новорічні подарунки та оплатити вартість квитків на новорічно-різдвяні заходи.

Щодо регулювання деякі питання фінансування заходів, пов’язаних із придбанням новорічних дитячих подарунків регулює Верховна Рада України 30 листопада 2000 року яка  прийняла Закон України № 2117-III «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання святкових подарунків» (зі змінами та доповненнями) який діє щороку з 15 листопада поточного року по 15 січня наступного року, як виняток із загальних положень, встановлених частиною третьою статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" [1].

 Цей закон надає право підприємствам включити вартість новорічних подарунків до валових витрат підприємства (і то лише в межах 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду), потрібно:

1.     платежі здійснювати виключно за безготівковою формою розрахунків;

2.     гроші на подарунки перераховувати виключно організаціям, визначеним ст. 1 Закону №2117 (до них, зокрема, належать: органи державної влади, місцевого самоврядування, громадські організації, створені ними установи освіти, охорони здоров’я і культури, що утримуються за кошти відповідних бюджетів);

3.     для звільнення від сплати ПДВ у вартості подарунків їх треба придбати тільки за кошти Фонду соціального страхування або неприбуткових організацій. У цьому разі пільгу отримають і батьки: вартість дитячих подарунків не буде включено до складу їх сукупного доходу, з якого утримується прибутковий податок.

          Під дитячими святковими подарунками слід розуміти набори товарів, що містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти загальною вартістю не більше 8 відсотків прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року тобто 53,52 грн. (стаття 4 Закону № 2117-III із змінами, внесеними Законом України від 19.12.2008 р. N 779-VI) [4].

           Вартість святкових новорічних подарунків у межах 53,52 грн. та квитків на новорічні та різдвяні заходи, отриманих дітьми від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, громадських організацій (у тому числі профспілкових) та створених ними закладів освіти, охорони здоров’я та культури, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, які придбано за кошти, зазначені у статті 1 Закону № 2117-III, згідно зі ст. 3 цього Закону не включається до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб - батьків таких дітей.

          Деякі підприємства хочуть порадувати діточок подарунками від Діда Морозу з шоколадними цукерками, цитрусовими, іншими екзотичними фруктами і "Кіндер-сюрпризами". Ясна річ, такий подарунок коштуватиме понад 17 грн. Але заради такого випадку можна піти і на жертви - відмовитися від пільг [3].

       Підприємство за рахунок власних коштів може закупити новорічні подарунки та квитків на новорічні та різдвяні заходи безпосередньо у організацій, що провадять такі заходи, або в торговельній мережі. Однак у цьому випадку воно позбавляється податкових пільг, передбачених статтями 1 і 2 Закону №2117-III.

         Але якщо підприємство придбаває подарунки за кошти неприбуткових організацій або Фонду соціального страхування, то продавці подарунків не збільшують свої податкові зобов’язання на суму ПДВ. Тому у покупців, природно, не виникає податкового кредиту (оскільки ПДВ не сплачувався у вартості подарунків).

              Оподаткування доходів батьків у вигляді отриманого дитячого подарунка на новорічні свята здійснюється відповідно до вимог Закону № 889-IV. Зокрема, при отриманні новорічного подарунка працівником від працедавця вартість такого подарунка прирівнюється до додаткового блага і включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника і обкладається податком з доходів фізичних осіб.

                Отже, вартість дитячого новорічного подарунку та квитків на новорічні та різдвяні заходи, отриманого від працедавця, є додатковим благом та обкладається у його отримувача податком з доходів фізичних осіб [2].

 

Список використаних джерел:

1.      Закон України від 30.11.2000 р. №2117-III "Про звільнення від оподаткування грошових коштів, що спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей і на придбання дитячих святкових подарунків".

2.     Інструкція про прибутковий податок з громадян, затверджена наказом ГДПІ України від 21.04.93 р. №12.

3.     Ворона В.Дід Мороз за кошти фірми// Дебет-Кредит.-2002.-№52.

4.     Вінцевич.О. Новорічні подарунки у витрати// Дебет – Кредит.-2004.- №52 .