Кисла Т.Г., Король Г.О.

Національна металургійна академія України

Проблеми автоматизації аудиту

Аудит як вид діяльності і сегмент ринку в нашій країні ще зовсім молодий, особливо в порівнянні з бухгалтерським обліком. Однак, в умовах збільшення числа компаній, їх укрупнення, розширення спектру наданих ними послуг, частих змін законодавчої та нормативної бази, а також майже суцільної автоматизації бухгалтерського і податкового обліку, виникла необхідність автоматизації також і аудиторських процедур. При цьому в аудиторській діяльності досі відсутні чітко модифіковані автоматизовані технології, що негативно впливає на якість аудиторських послуг, оскільки аудитор повинен за регламентований час проаналізувати значний обсяг інформації та сформувати на її основі точні висновки.

Причинами затримки розвитку ринку інформаційних технологій аудиторської діяльності є такі:

- низький рівень розвитку аудиторського ринку, викликаний початковим періодом його становлення;

- недостатній рівень комп'ютерної грамотності користувачів;

- специфіка аудиторської діяльності, що полягає у неможливості повної формалізації процесу аудиту з-за значної кількості логічних суджень;

- різна галузева спеціалізація клієнтів аудиторських фірм, що при динамічно мінливому законодавстві не дозволяє провести універсальне деталізоване налаштування спеціалізованих аудиторських систем;

- застосування підприємствами, на яких проводиться аудит, різного програмного забезпечення [1].

У науковій літературі є деякі підходи до розробки алгоритмів автоматизованого вирішення задач аудиту різних об’єктів обліку [2, 3]. Аналіз цих робіт показав, що складність вирішення указаних проблем за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення полягає в тому, що забезпечення доступу до інформаційно-довідникових систем зовсім не рівнозначно систематизації нормативної інформації, яка необхідна аудитору для перевірки. Аудитору потрібна спеціалізована система добірки інформації, яку повинні проводити фахівці-методологи, й інформацію, яка в ній циркулює, слід безперервно аналізувати. Сьогодні такої інформаційної системи на українському ринку поки не існує.

Для автоматизованої системи аудиту необхідно забезпечення єдиного підходу різних фахівців до перевірки, оскільки для того, щоб рекомендувати і досвідченим аудиторам, і студентам роботу за єдиною методикою, вона повинна бути універсальною, тобто зрозумілою і зручною.

Більшість розробників програмного забезпечення для аудиторів вважають, що одним з напрямків розвитку автоматизації аудиту є перехід до міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) і збільшення обсягу аудиторських послуг у цій галузі. Крім того, очікується посилення внутрішньофірмового і зовнішнього контролю якості послуг, що надаються, розширення спектру консалтингових послуг, наприклад, в області внутрішнього аудиту, а також зміна ролі аудиту: частіше він буде виступати не як інструмент допомоги для бухгалтерії підприємства, а як засіб контролю з боку інвесторів, акціонерів і власників. При цьому однією з тенденцій у сегменті спеціалізованого програмного забезпечення є розвиток систем проведення аудиторської перевірки як головної складової аудиту, а також автоматизація аналітичних процедур і чітке документування аудиту.

У силу складності розв'язання задачі з автоматизації аудиторської діяльності ефективність застосування програмного забезпечення залежить більшою мірою від впровадження і навчання користувачів. Якщо в невеликій промисловій компанії досить вивчити можливості програмного забезпечення і навчитися правильно його використовувати, то у великих промислових компаніях доцільно створити внутрішній відділ аудиту, який сформує робочу групу для детального аналізу можливості програмного забезпечення.

До складу робочої групи необхідно включити керівника відділу (департаменту) аудиту, керівника відділу внутрішнього контролю, методолога, керівників перевірок.

Після прийняття рішення про можливість застосування програмного забезпечення на підприємстві варто призначити відповідальну особу та строки виконання окремих етапів проекту з впровадження:

- розробка технічного завдання на організацію виконання прийнятої технології з використанням програмного продукту;

- первинне навчання співробітників користуванню аудиторською програмою відповідно до затвердженої технологією проведення перевірки;

- тестова експлуатація програми в складі однієї аудиторської групи;

- перехід на застосування аудиторської програми всіма співробітниками аудиторського відділу.

Таким чином, щоб вирішити наявні складності з інформаційною системою в області аудиту необхідно створити універсальну спеціалізовану систему аудиторської діяльності, забезпечити єдиний підхід різних фахівців до розробки і використання програмного забезпечення, створити умови до переходу на міжнародні стандарти фінансової звітності, а також автоматизувати аналітичні процедури та документування аудиту, що особливо важливо на великих промислових підприємствах.

Література:

1.Стефанюк І.Б. Державний аудит як ефективна форма контролю суспільних фінансів і майна // Вісник КНТЕУ. – 2006. –  № 5. – С.22-30.

2.Король Г.А., Сокольская Р.Б. Оптимизация информационного обеспечения системы контроля на промышленном предприятиии //Теория и практика металлургии.-2000. № 1(15), 2000.- С.56-57.

3.Король Г.А., Сокольская Р.Б., Зеликман В.Д. Организационно-экономическая модель системы финансового контроля // Академічний огляд. Економіка та підприємництво.- 2000.-№ 2.- С.44-47.