к.т.н., доцент Олійченко І.М.

Чернігівський державний технологічний університет

Дослідження інформаційної системи державного центру науково-технічної і економічної інформації

 

Державна інформаційна система науково-технічної і економічної інформації складається з підсистем, які функціонують як на державному рівні, так і на рівні областей, де вони представлені обласними інформаційними Центрами. Державне підприємство “Чернігівський державний центр науково-технічної і економічної інформації” підпорядковується Міністерству освіти і науки України. Основні види його діяльності наступні: формування довідково-інформаційного фонду відповідно до напрямів діяльності в області; інформаційне забезпечення підприємств, організацій всіх форм власності і фізичних осіб різною інформацією; надання послуг у сфері інтелектуальної власності; інформаційний супровід інноваційної діяльності; семінари, практикуми, презентації; видавнича і поліграфічна діяльність.

Згідно з Законом України “Про науково-технічну інформацію” № 3322–XII від 25.06.1993 р. в статті 10 визначаються інформаційні ресурси національної системи науково-технічної інформації, які є сукупністю довідково-інформаційних фондів з довідково-пошуковим апаратом і відповідними технічними засобами зберігання, обробки і передачі інформації. Ці фонди знаходяться у розпорядженні державних органів науково-технічної інформації, бібліотек, комерційних центрів, підприємств, установ і організацій, які гарантують захист прав інтелектуальної власності, комерційну таємницю, захист інтересів творців інформації. Вони поповнюються фізичними і юридичними особами, органами науково-технічної інформації. Використання творів літератури, мистецтва і науки та програмне забезпечення допускається за умов додержання авторського права.

ЦНТЕІ має фонд нормативно-технічної документації, який складається з 145 тисяч документів та фонд патентної документації у кількості 1,4 млн. екземплярів. Є також електронний фонд нормативно-законодавчих актів України, який має більше 200 тисяч документів, фонд довідкової літератури - більше 2 млн. екземплярів. ЦНТЕІ надає більше 1000 найменувань інформаційної продукції і більше 50 найменувань інформаційних послуг.

ЦНТЕІ надає послуги трьом тисячам підприємств і тисячі фізичних осіб, виконуючи 30 тис. інформаційних запитів за рік. Послугами користуються споживачі інформації з Чернігівської, Дніпропетровської, Львівської, Запорізької, Луганської, Івано-франківської, Донецької та інших областей.

Аналіз функціонування Центру науково-технічної і економічної інформації дозволяє виявити особливості діяльності Національної системи науково-технічної інформації на регіональному рівні. Сукупність таких центрів, які розташовані в усіх областях та інформаційно взаємодіють з Національною базою даних Українського інституту науково-технічної і економічної інформації УкрІНТЕІ, та іншими базами, що входить до юрисдикції Державного департаменту інтелектуальної власності, складають розподілену систему сховищ інформації, яка задовольняє потреби підприємств, організацій, установ на всіх рівнях державного управління.

Особливості системи науково-технічної і економічної інформації вимагають створення інформаційних систем, які побудовані за принципом розподіленої обробки інформації. Наявність організацій, які займаються формуванням інформаційних фондів, аналізом і розповсюдженням інформації дозволяє реалізувати потреби в їх інформатизації за допомогою створення локальних інформаційних систем в цих органах, які через мережу Інтернет можуть взаємодіяти між собою. Така взаємодія і наявність організаційної взаємозалежності в структурі органів науково-технічної і економічної інформації створює передумови формування загальної інформаційної системи, яка дає можливість надавати доступ до необхідних даних користувачам в інформаційних центрах, що входять в цю структуру, а також користувачам через мережу Інтернет. Однак серед баз даних, які використовуються в досліджуваному ЦНТЕІ, тільки 16% займають корпоративні, а інші є власними.

На сучасному етапі розвитку системи науково-технічної і економічної інформації в основному її робота побудована на принципі територіального забезпечення інформаційних потреб користувачів з можливістю доступу до центральних баз даних. Ця інформаційна система не набула достатнього рівня інтеграції для надання зручного доступу користувачам, в не залежності від їх територіального місцезнаходження. Таким чином розвиток системи повинен відбуватися у напрямі інформатизації відповідних органів у сфері науково-технічної і економічної інформації шляхом впровадження локальних інформаційних систем, поєднання їх у корпоративні за територіальною ознакою з подальшою інтеграцією до загальнодержавної інформаційної системи.

Література

 

1.     Бутко М.П. Регіональні особливості економічних трансформацій в перехідній економіці / Микола Петрович Бутко. – К.: Знання України, 2005. – 476 с.

2.     Закон України “Про науково-технічну інформацію” № 3322–XII від 25.06.1993 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 33. – С.345 – 355.

3.     Олійченко І.М. Аналіз якісних характеристик інформаційних процесів в обласній державній адміністрації / І.М. Олійченко // Вісник Чернігівського державного технологічного університету. – 2005. – №22. – С. 228–235.

4.     Олійченко І.М. Особливості формування та розвитку регіонального ринку послуг мережі Internet / І.М. Олійченко, В.В. Дорошенко // Вісник Чернігівського державного технологічного університету. – 2001. – №14. – С. 95–100.