Міленін А.М., к.т.н., доцент, Груколенко А.Г., ст. викладач

 

проблеми графо-геометричної підготовки спеціалістів при вивченні курсу комп’ютерної графіки

Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка

 

Бурхливий розвиток науки і техніки обумовлюють необхідність  підвищення рівня та якості підготовки спеціалістів технічних спеціальностей, у зв’язку з чим виникає необхідність розвитку нових форм навчання. В системі вищої освіти відбувається постійне додавання нових спеціальних дисциплін за рахунок скорочення інших. Збільшується щільність інформаційного потоку інформації, яку отримує студент. Скорочення вже торкнулося ряду базових інженерних дисциплін у тому числі нарисної геометрії і креслення.

Це примушує шукати більш ефективні методи навчання, займатися інтегруванням інформаційних технологій в навчальний процес з метою підвищення рівня та якості підготовки.

Метою вивчення курсу «Комп'ютерна графіка» є отримання студентами сукупності знань з комп'ютерної графіки в рамках загального курсу інженерної графіки, а також придбання навичок роботи в різних інженерно-графічних програмах. Задачі дисципліни зводяться до того, щоб студенти, вивчивши базові прийоми роботи з графічною системою, могли виконувати різноманітні побудови і могли б самостійно настроювати параметри робочого середовища із застосуванням спеціальних і прогресивних засобів автоматизованого проектування, створювати конструкторські документи відповідно до державних стандартів.

На кафедрі нарисної геометрії і креслення, з введенням курсу «Комп'ютерна графіка», викладачами була розроблена і впроваджена в учбовий процес обґрунтована методика вивчення графічних дисциплін з використанням комп'ютерних технологій. Наведемо основні пункти, яки потрібно було розв’язувати:

1. Розроблені учбові і робочі програми з курсу «Комп'ютерна графіка» для студентів всіх факультетів університету, куди увійшли основні положення інтерактивного виконання і редагування креслярсько-конструкторських робіт: знайомство з графічною системою AutoCAD, командами керування основними функціями, командами створення графічних примітивів, командами для оформлення і редагування креслень і малюнків і т.д.

2. Програмою курсу передбачені практичні заняття в комп'ютерному класі. За підсумками вивчення дисципліни проводиться залік. Учбово-тематичний план дисципліни включає такі теми:

-   введення в систему AutoCAD. Основні положення роботи з програмою AutoCAD. Введення даних при створенні креслення;

-   виконання зображень;

-   системи координат, управління зображенням. Властивості об'єктів. Шари;

-   редагування графічних об'єктів;

-   нанесення розмірів на кресленнях. Робота з блоками ;

-   тривимірна графіка, управління тривимірним зображенням;

-   виведення зображення на друк.

3. Згідно програми курсу були розроблені завдання по кожній темі:

-   виконання креслень на форматі А4 елементарних графічних примітивів (відрізки, прямі, дуги, кола, побудова спряжень, редагування тексту і простановка розмірів);

- виконання на форматі А4 елементарного креслення з побудовою спряжень, простановкою розмірів, вивченням основних команд для редагування креслень;

-   виконання робочого креслення вала з більш ретельним опрацьовуванням команд для редагування креслення ;

-   виконання робочого креслення машинобудівної деталі з побудовою трьох або більше виглядів;

-   читання та деталювання, тобто виконання робочого креслення машинобудівної деталі з нанесенням розмірів, штрихування, нанесення знаків шорсткості поверхні;

-   виконання креслення елементарного твердотільного об'єкту, виконання розрізів і перетинів.

4. Створено комплекс навчально-методичних матеріалів, який сприяє кращому засвоєнню знань і умінь в області комп'ютерного креслення.

По кожній темі і кожному завданню викладачами кафедри розроблені докладні методичні вказівки, які допомагають студентові виконати вказані вище графічні завдання.

На підставі вищевикладеного, можна сказати, що графічна підготовка майбутнього фахівця буде ефективна, якщо:

-   комп'ютерна підтримка виконується засобами оптимальної програми комп'ютерної графіки;

-   застосовується адекватний навчально-методичний комплекс, який включає учбові програми, навчально-методичну і наочну допомогу, технічні засоби навчання і т.д.;

-   використовувати найбільш поширені в технічних ВНЗ графічні пакети;

-   визначити способи використання сучасних комп'ютерних технологій в процесі навчання графіці з урахуванням основних вимог до знань і умінням студентів 1-го і 2-го курсів технічних ВНЗ, а також створити організаційні умови для проведення занять.

 

Список літератури

1. Вербицкий А.А. Активное обучение в высшей школе – М.  Высш.шк.,1991.

2. Поташник М.М. Управление качеством образования – М., 2000.

3. Лабораторный практикум  по компьютерной графике: методический материал С.Ю.Беляков, М.Р.Ткач, С.В.Шулежко; Нац. Ун-т кораблестроения им. С.О. Макарова, Николаев: НУК, 2006.