Ткачук Г.С., Єжевська О.С.

Хмельницький національний університет

НОВА ШЛІХТУВАЛЬНА КОМПОЗИЦІЯ

Сучасний економічний стан нашої країни, її промислових галузей, зокрема текстильної, вимагає впровадження нових технологій і матеріалів, що допоможуть знизити собівартість продукції, відвищити ресурсозбереження, зменшити навантаження на навколишнє середовище. Запропонована композиція належить до підготовчого відділу ткацького виробництва -  шліхтування текстильних основ - і може бути використана з метою підвищення ефективності переробки їх на ткацькому обладнанні.

Технологія шліхтування целюлозомістких основ передбачає використання препаратів, у складі яких в якості адгезивів виступають продукти харчування -   полісахариди крохмалі або дорогі синтетичні високомолекулярні сполуки. Запропонована шліхтувальна композиція та технологія її застосування дозволяє частково або повністю вивільнити адгезивну компоненту шліхтуючого препарату, яку одержують з вказаних вище препаратів.

  Процес шліхтування залежить від цілої низки факторів, одним з яких є вологотемпературні характеристики оточуючого середовища. Здатність плівок шліхти утримувати вологу дозволяє не лише покращити якісні та технологічні показники прядива і  підвищити ефективність його переробки у ткацтві, але й покращити умови праці на виробництві шляхом зниження пилоутворення.

Недоліком  шліхт, що містять крохмалі та тверді або м’які парафіни є те, що оброблене основне прядиво має невисокі фізико-механічні та структурно-механічні властивості, нерівномірне покриття плівкою шліхти та збільшену ворсистість, що знижує ефективність  переробки текстильних основ у ткацтві.

Завданням запропонованого винаходу є зниження обривності, покращення здатності целюлозних основних волокон перероблятись у ткацтві за рахунок підвищення якості шліхти, технологічних та якісних показників ошліхтованого прядива, структурно-механічних властивостей плівки, що утворюється на прядиві в процесі шліхтування та зниження витрат адгезиву (крохмалю) та олії, одержуваних з харчових продуктів.

Поставлене завдання досягається так: до складу шліхти на основі крохмалю, м’яких  парафінів, цільових домішок та води в якості компонента, що покращує фізико-механічні властивості ошліхтованих основ, структурно-механічні характеристики адгезивних плівок, утворюваних на прядиві в процесі шліхтування, використовують комплексні сполуки алюмінію, каоліни загальної хімічної будови AL2O3∙2SiO2∙2HOH або калієвоалюмінієві квасці K[AL(SO4)2]∙12HOH.

М’які парафіни – це суміші вуглеводнів ряду метану нормальної будови в межах С19Н40С35Н72, продукти переробки нафти, молекулярна маса котрих становить 300-400, температура плавлення – 50-54°С, вміст мастил не перевищує 0,6-2,3%. На відміну від твердих парафінів, м’які – мають високу пластичність. Використання м’яких парафінів в технології шліхтування дає можливість покращити зносостійкість та еластичність прядива в процесі ткацтва, чим досягається не лише підвищення ефкктивності цього процесу, але й пониження пиловиділення. Тому мякі парафіни досить широко використовують в технології підготовки основ до ткацтва.

 Каолін як сполука являє собою алюмінієву кислоту (H4AL2SіO2) та має циклічну структурну формулу. Його частинки є дрібнодисперсними гідрофільними речовинами, мають пластинчасту будову та щільне пакування, що зумовлює найважливішу властивість каолінів – водонепроникність. Наявність в цих речованах хімічно зв’язаних молекул води, котрі міцно ними утримуються до 400°С, зумовлює пластичність каолінів та стабільність гігроскопічних властивостей текстильних матеріалів, оброблених препаратами на їхній основі. Гідрофільні додатки позитивно впливають на фізико-механічні та структурно-механічні властивості ошліхтованого прядива та на адгезивні властивості плівок, утворених на волокнах в процесі шліхтування. Чисті каоліни являють собою білу масу, ніжну на дотик, котра містить близько 2,0% лугів. Найбільша кількість їх родовищ знаходиться в Україні (Глухівський район, що на Вінничині).

Калієво-алюмінієві квасці - комплексні солі алюмінію будови k[aL(so4)2]∙12НОН, котрі утворюються при взаємодії калій та алюміній сульфатів. Їхні молекули, як і каоліни, містять хімічно зв’язну воду, котра міцно ними утримується. Наявність хімічно зв’язних молекул води у молекулах квасців дозволяє забезпечити стійкі гігроскопічні властивості текстильним матеріалам, обробленим цими речовинами. Такі властивості відіграють особливу роль в процесі ткацтва. Зміна вологотемпературних режимів на ткацькому виробництві, як правило, знижує його ефективність. Разом з тим, для підтримання конденційної вологості основ в процесі ткацтва, витрачають значні кошти, наприклад, на обладнання цехів системою зволоження. Калієво-алюмінієві квасці є найважливішими сполуками для техніки серед сполук такого типу. Вони використовуються в текстильній промисловості в процесі фарбування тканин як антистатики.

В науково-технічній літературі практично відсутні дані стосовно використання калієво-алюмінієвих квасців та каолінів як гігроскопічних сполук та речовин, що покращують структурно-механічні властивості адгезивних плівок, утворюваних на прядиві в процесі шліхтування. Таким чином, можна стверджувати, що проведені досліди (таблиці 1-3) відповідають критерію “новизна”.

Запропонований винахід проілюстровано прикладами 1-9 та таблицями 1-3, в яких наведено властивості шліхти, ошліхтованого прядива та показники процесу ткацтва.

Шліхту (складу 1-9) для проклеювання основ з використанням у якості адгезиву крохмалю, готували згідно з відомими класичними технологіями. Комплексні сполуки квасців або каоліну в процесі приготування шліхти додавали до суспензії, котра утворювалась на початковій стадії одержання препарату, в результаті перемішування крохмалю та розчинника в реакторі при температурі 20-25°С. М’які парафіни додавали до шліхти після клейстеризації крохмалю.

Таблиця 1

Кількісний склад та фізико-хімічні властивості шліхти

Номер прикла-ду

Вміст компонентів у складі, мас. %

Відно-сна в’яз-кість

Кисло-тність, рН

Ступінь розщеп-лення крохмалю

Крох-маль кукуруд-зяний

М’який парафін

Каолін або квасці

Вода, до

1

4, 50

0,80

0,10

 100, 00

1,58

7,20

87,0

2

4, 50

0,80

0,20

 100, 00

1,65

7,25

87,8

3

4, 50

0,80

0,30

 100, 00

1,70

7,30

88,6

4

4, 50

0,80

0,40

 100, 00

1,69

7,40

88,0

5

4, 50

0,80

0,50

 100, 00

1,72

7,50

89,3

6

4, 50

0,80

-

 100, 00

1,42

7,20

86,5

7

-

99,60

0,40

-

1,51

-

-

8

-

99,60

0,40

-

1,51

-

-

 

Приклад 1. До реактора для приготування шліхти заливали воду та нагрівали до 25-30°с. При постійному перемішуванні засипали крохмаль до утворення суспензії. Потім додавали каолін або квасці, підвищували температуру до 98°с та проводили клейстеризацію крохмалю протягом 35 хвилин. Перемішуючи, додавали м’який парафін. Перемішування продовжували на протязі 10 хвилин. Шліхтували бавовняні основи лінійної щільності 50 текс. Фізико-хімічні властивості шліхти представлено в таблиці 1.

Приклади 2-6. Технологія приготування шліхти, така сама, як у прикладі 1. Шліхтували бавовняні основи лінійної щільності 50 текс. Фізико-хімічні властивості шліхти наведено в таблиці 1.

Приклад 7. Ванну вощильного пристрою шліхтувальної машини наповнювали м’яким парафіном. Нагрівали до 55° С, витримували до повного розплавлення м’якого парафіну. До розплаву при перемішуванні додавали каолін. Залишали композицію на 10 хвилин, а потім шліхтували основне лляне прядиво лінійної щільності 240 текс. Фізико-хімічнї властивості шліхти наведено в таблиці 1.

Приклад 8. Ванну вощильного пристрою шліхтувальної машини наповнювали м’яким парафіном. Нагрівали до 55°С. Витримували до повного розплавлення м’якого парафіну. При перемішуванні до розплаву парафіну додавали калієво-алюмінієві квасці. Шліхтували джуто-кенафне прядиво лінійної щільності 340 текс. Фізико-хімічної властивості шліхти наведено в таблиці 1.

Приклад 9. Шліхту готували таким чином: в реактор для приготування шліхти заливали воду і нагрівали до 25-30°с. При перемішуванні засипали крохмаль. Додавали хлорамін, попередньо розведений у воді при 25-300С. Піднімали температуру до 98°С і проводили клейстеризацію протягом 35 хвилин. За 5 хвилин до кінця приготування шліхти вводили усі інші компоненти, зазначені у рецепті. Масу перемішували протягом 10 хвилин. Шліхтували бавовняне основне прядиво лінійної щільності 50 текс. Фізико-хімічні властивості шліхти наведено в таблиці 1.

Шліхтування основного прядива шліхтою, котре як адгезив містить крохмаль (приклади 1-6 та 9), проводили на шліхтувальних машинах ШКВ-140, ШКВ-180 за режимами, регламентованими приготувальними цехами ткацького виробництва. Обробку основ м’якими парафінами (приклади 7-8) здійснювали на шліхтувальних машинах (ШБ-140, ШКВ-180), оснащених пристроями для вощіння за технологією сухого шліхтування при наступних основних параметрах (таблиця 2):

Таблиця 2

Найважливіші параметри основного прядива на шліхтувальній машині

Параметр

Тиск в жалі валів на машині, атм

Температура води у клейовій ванні, 0С

Вологість прядива перед обробкою м’яким парафіном, %

Температура розплаву м’якого па- рафіну, °С

Значення параметрів

2,0-2,5

25-40

6-7*

14-15**

45-55

Примітка * - бавовняне прядиво

** - лляне прядиво

Витяжка прядива, %

Співвідношення швидкості вощіння та вощильного ролика

Заглиблення ролика у ванну з м’яким парафіном, мм

Приклей м’якого парафіну, %

0,25-0,30

30/1-50/1

1-1,5

0,8-1,4

 

 

При обробці основного прядива за технологією сухого шліхтування м’якими парафінам (приклади 7-8) клейову ванну шліхтувальної машини заповнювали водою, ванну вощильного пристрою – розплавом м’якого парафіну. Основне прядиво зволожували у клейовій ванні водою, віджимали на віджимних валах. Зволожені основи надходили до сушильних відділів машини, де їх  висушували до вологості, регламентованої вимогами ткацького виробництва (таблиця 2). Далі основне прядиво з регламентованою вологістю проходило крізь вощильний пристрій з розплавом м’якого парафіну з додатками квасців або каоліну. Парафін наносився на основи за рахунок контакту прядива з поверхнею вощильного ролика, зануреного у розплав м’якого парафіну. Після цього основи проходили крізь цінові прутки, ділильний рядок і намотувались на ткацькі навої.

Фізико-механічні характеристики та показники процесу ткацтва целюлозних основ, ошліхтованих згідно відомих технологій – аналогу (рецепт 9) та прототипу (рецепт 6) та запропонованого винаходу наведено в таблиці 3.

 З даних, наведених в таблиці 3 видно, що запропоновані склади, згідно винаходу, дозволяють покращити якісні та технологічні властивості ошліхтованого основного прядива з целюлозних волокон та підвищити ефективність переробки його в ткацтві, порівняно з відомими технічними рішеннями.

 

 

                                                                                                                  

Таблиця 3

                  Фізико-механічні властивості ошліхтованого основного прядива та показники процесу ткацтва

Но-мер при-кла-ду

Приклей, %

Воло-гість ошліх-товано-го пря- дива, %

(+-0,1)

Збіль-шення розрив-ного наванта-ження, % (+-0,2)

Збіль-шення розрив-ного подов-ження,

% (+-0,2)

Збільшен-ня адгезії плівки шліхти до прядива

(+-0,2)

Обрив-ність основи, обр/м

Кро-хмал

(+-0,1)

Парафін,

(+-0,1)

 

1

 

5,1

 

0,9

 

6,9

 

21,12

 

13,22

 

16,70

 

0,06

2

5,2

0,9

7,0

22,40

12,85

18,41

0,05

3

5,2

1,0

7,1

23,21

12,25

19,25

0,05

4

5,3

1,1

7,2

23,52

12,10

19,30

0,04

5

5,3

1,1

7,2

23,56

12,00

19,20

0,04

6

5,0

0,9

6,8

20,12

14,28

-

0,08

7

-

1,45

14,5

15,82

12,50

15,36

0,04

8

-

1,50

6,2

12,68

11,46

16,41

0,05

9

5,3

-

6,7

20,82

16,83

-

0,12

 

Розшліхтування основ, оброблених м’якими парафінами, здійснювали шляхом відварювання їх в лужному розчині з додаванням поверхнево-активних речовин в процесі відбілювання. Таким чином, як випливає з прикладів та даних, наведених в таблицях 1, 2, 3, запропонована шліхтувальна композиція та її використання дозволяє:

·        зменшити витрати на 20-30% (рецепти 1-5), або 100% (рецепти 7-8) крохмалю та олії, одержуваних з харчових продуктів;

·        виключити зі складу шліхти додатки спеціального призначення, такі, як розщеплювачі, піногасники, змочувачі;

·        підтримувати практично сталу конденційну вологість основ в процесі ткацтва;

·        зменшити пиловиділення і, таким чином, покращити санітарно-гігієнічні умови праці на ткацькому виробництві;

·        підвищити ефективність процесу ткацтва за рахунок зниження обривності.

 

література

 

   1. Деклар. пат. 10218 Україна,С09J4/06. Шліхтувальна композиція для целюлозних основ / Г.Ткачук, Л.Ганзюк, В.Щербань, В.Гнідець. – u 2005 02271; Заяв.14.03.2005; Опубл. 15.11.2005, Бюл.№11.

2. Сарибеков Г.С., Осик Ю.И., Видющенко Е.Н., Губенко А.И. Заменители пищевого сырья в текстильной промышленности. – К.: Техника, 1987.-с.184.

3. Ганзюк Л.И. Новые шлихтующие препараты. – К.: Техніка, 1991.-с.166.

4. Справочник по льноткачеству/ Р.Д. Дружинина и др. – М.: Легпромбытиздат, 1985.-с.424 .

5. Живетин В.В., Ольшанская А.В., Островская А.В. Рекомендации по шлихтованию основ с применением мягкого парафина// Текстильная промышленость.-1987.-№7.-с.57.