На конференцию «Наука и образование - 2008»

 

 Секция «Экономические науки»        подсекция 6. Маркетинг и менеджмент

 

Коровіна О.В.

Криворізький економічний інститут Київського національного

економічного університету ім. Вадима Гетьмана

 

Інноваційні інвестиції в системі класифікації інвестицій

 

Інвестиції мають віирішальне значення для відтворювальних процесів у залізорудній промисловості України. У сучасній ринковій економіці становить інтерес визначення місця інноваційних  в загальній системі інвестицій. Аналіз ряду літературних джерел, зокрема [1-5] дозволив встановити найбільш характерну класифікацію інвестицій.

Інвестиції в об'єкти підприємницької діяльності здійсню­ються в різних формах, відповідно до яких виділяють фінан­сові, реальні, інноваційні та інтелектуальні (у їх складі) інве­стиції.

Характерні для залізорудних підприємств реальні інвестиції – це вкладення коштів у реальні акти­ви як матеріальні (основні та оборотні виробничі засоби, будівлі, споруди, обладнання, товарно-матеріальні цінності), так і нематеріальні (патенти, ліцензії, "ноу-хау", технічна, науко­во-практична, інструктивна, технологічна, проектно-кошторисна та інша документація).

Найбільший інтерес становлять інноваційні інвестиції, акцент на них робиться, зокрема, у роботі [5]. Інноваційні інвестиції – це вкладення коштів у нема­теріальні активи, пов'язані з впровадженням досягнень на­уково-технічного прогресу (НТП). Інноваційні інвестиції (вкладення в інновації) забезпечують кількісні і якісні по­ліпшення виробничої діяльності підприємств завдяки впро­вадженню досягнень НТП і здійснюються з метою отриман­ня прибутку, скорочення витрат на виробництво, успішної протидії конкурентам на товарних ринках, або досягнення соціального ефекту, наприклад, поліпшення екології, охорони здоров'я та умов життя населення, освіти. Інноваційні інвестиції складаються переважно з інтелек­туальних інвестицій – вкладень в об'єкти інтелектуальної власності, що випливають з авторського, винахідницького і патентного права, права на промислові зразки і корисні мо­делі (так звані права користування).

Інноваційні інвестиції можуть здійснюватися або у формі придбання готової науково-технічної продукції (патентів на наукові відкриття, винаходи, промислові зразки і товарні зна­ки, марки) або у формі розробки нової науково-технічної про­дукції безпосередньо на підприємстві чи сторонніми устано­вами на замовлення підприємства.

За формами відтворення до реальних належать інвестиції, що спрямовуються на підвищення ефективності виробництва, оновлення, розширення та створення нових виробництв (будів­ництво нових підприємств та розширення діючих виробни­чих підрозділів основного та допоміжного призначення), ре­конструкцію виробництва (переобладнання діючих цехів но­вою технікою та впровадження нових технологій, що здій­снюється за єдиним комплексним проектом підприємства в цілому), технічне переоснащення виробництва (комплекс за­ходів, спрямованих на підвищення техніко-економічного рівня виробництва окремих цехів, виробництв без розширення на­явних виробничих площ, за рахунок заміни старого обладнан­ня на нове, продуктивніше шляхом механізації, автоматизації виробничого процесу, запровадження прогресивної технології та ноу-хау, заміни фізично зношеного обладнання), створення нових технологій тощо.

Найбільш загальною може бути така класифікація реаль­них інвестицій [5].

За джерелами фінансування:

   централізовані – за рахунок коштів державного бюдже­ту та державних кредитів;

   децентралізовані – за рахунок довготермінових банківсь­ких кредитів, власних коштів підприємств, іноземних інвестицій.

Здійснення реальних інвестицій є головною формою реаліза­ції стратегії економічного розвитку підприємства. Вони ма­ють високий ступінь протиінфляційного захисту, забезпечу­ють підприємству стабільні передбачувані обсяги чистих гро­шових потоків і, як правило, більш високий рівень рентабель­ності порівняно з фінансовими інвестиціями.

В меньшій мірі для залізорудних підприємств характерні фінансові інвестиції, під якими розуміють вкладення кош­тів у різні фінансові інструменти, наприклад, фон­дові цінні папери, спеціальні банківські вклади, депозити, паї. Разом з тим такі інвестиції можуть відігравати певну роль в загальному процесі інвестуванння.

Раціональне використання інвестицій буде сприяти економічному зростанню пдприємств залізорудної промисловості України.

 

 

 

 

Література

1. Управление инвестициями: В 2 т. / В.В. Шеремет, В.М. Павлюченко, В.Д. Шапиро. — М., 1998.

2. Федоренко В.Г. Інвестиційний менеджмент: Навч. посіб. — К., 1999.

3. Черваньов Д.М., Нейкова Л.І. Менеджмент інновацій­но-інвестиційного розвитку підприємств України. — К., 2000.

4. Швандар В А., Базилевич А.И. Управление инвестицион­ными проектами: Учеб. пособие. — М., 2001.

5. Черваньов Д.М.  Менеджмент інвестиційної діяльності підприємств: Навч. посіб. К.: Знання-Прес, 2003.