Филологические науки/1. Методика преподавания языка и литературы

 

Доц. Олійник Л. Й.

Одеська державна дкадемія холоду, Україна

Інноваційні технології викладання іноземних мов

 

   Реформа вищої освіти в Україні передбачає і реформування методів викладання, тобто методології. Методологія викладання іноземних мов на сьогодні характеризується такими підходами, як: авторитарний стиль викладання, орієнтація на середнього студента, використання монолога як домінуючої форми учбової діяльності; комунікативний метод зводиться до однієї цілі, а саме виразу інформації на іноземній мові, а знання до безособової інформації; відсутністю зацікавленності студентів до знання; знання іноземної мови підмінюється знанням текстів та граматичних правил, мало уваги приділяється репродуктивним видам діяльності, таким як аудіювання, читання, письмо. Інноваційні технології і є засобами вирішення цих проблем.

   Подоланню існуючих недоліків у метадології викладання допомагають інтерактивні методи викладання іноземних мов.

   Інтерактивне навчання можна визначити як взаємодію учасників процесу здобуття знань за допомогою викладача, що володіє методами спрямованими на оволодіння цими знаннями.

   В результаті такої взаємодії учасники процесу здобуття знань працюють не менше, а навіть більше ніж викладач, який виступає координатором, учасником процесу. Виявляючи «білі плями» у знаннях того чи іншого студента, викладач шукає разом зі студентом і підказує шляхи подолання цих «білих плям», ураховуючи особисті якості і схильності студента. У той же час формується і модель поведінки, і діяльність студентів, учасників педагогічного процесу, змінюється їх погляд на процес навчання та взаємодію з іншими учасниками цього процесу. В результаті інтерактивного навчання студенти обмінюються вже здобутими знаннями, у них розвиваются навички колективізму, вони вчаться один у одного, підтримують слабкіших студентів, оцінюють свої знання і знання інших. Колективна робота виливається у таку методологію навчання, при якої діалог і полілог стають домінуючими формами навчання. Читання та обговорення текстів за фахом, бесіди та дискусії, що викликають зацікавленість у студентів, так як вони пов’язані з реальними життєвими ситуаціями, рольові ігри та завдання творчого, проблемного характеру призводять до розуміння студентами іншомовної комунікації як спонукання до мовленнєвої і немовленнєвої діяльності, а також до розгляду знань як сукупності навичок, що реалізуються у реальній діяльності студентів.

   В процесі використання інтерактивної технології навчання у студентів розвивається зацікавленність у здобутті знань і практичного їх використання.

   На сьогоднішній день існує багато засобів одерження знань. Це і підручники, словники, довідники з іноземних мов, а також комп’ютери і мультимедійні технічні засоби, мережа Internet, якими студенти з задоволенням користуються. При цьому роль викладача полягає у тому, щоб бути провідником у інформативному просторі та навчити студентів вчитися.

   Таким чином інноваційні технології включають такі підходи до викладання іноземних мов, як:

 

1)     Інтерактивні методи викладання:

-         відмова від авторитарного стиля викладання

-         орієнтація на особисті якості студента

-         розвиток таких форм навчання, як діалог і полілог

-         розуміння іншомовної комунікації як спонукання партнера до діяльності мовленнєвого та немовленнєвого порядку

-         розгляд знання як сукупності навичок, що актуалізуються у системі діяльності студента.

-         розвиток зацікавленності студентів у добутті знань

-         оцінювання

-         самооцінювання

     2) Використання технічних засобів навчання (комп’ютерних та мультимедійних, мережі Internet) для самоудосконалення, контроля знань, зберігання і виклика навчальних матеріалів (планів занять, граматичних довідників, словників різних типів і т.і.).

 

Література:

 

1.     Фефилов А. И. Использование новейших технологий в обучении иностранным языкам. Электронная конференция Энит-2000, Ульяновск, Россия, 17-19 мая 2000 г.

2.     Кашлев С. С. Технология интерактивного обучения. – Минск, Белорусский Верасень, 2005 г.

3.     Скорина М. С. Интерактивные методы обучения иностранному языку. Интернет-конференция «Научное пространство Европы» 2007 г.

4.     Фомина Т. Н., Зеленова Т. Г. Инновационные технологии преподавания иностранных языков в неязыковом ВУЗе – Ярославский педагогический вестник. 2003 г. №1 (34).