ЕКОНОМІЧНІ АСПЕКТИ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ КРАЇНИ

Савенко В.С., аспірант Литвинов А.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського

Після набуття незалежності в Україні почало активно формуватися ринкове середовище, були створені ринкові інститути та відбулася структурна перебудова економіки. Але всі ці зміни були досягнуті ціною чималих економічних і соціальних втрат, які приводили до економічної уразливості тих або інших сторін національної безпеки. Тому сьогодні уряд країни з метою забезпечення цієї національної безпеки повинен точніше і повніше усвідомлювати і оцінювати внутрішні і зовнішні загрози держави.

Вперше дана проблема знайшла своє відображення в працях російських вчених – Абалкіна А., Мільнера Б., Сенчагова В., Глазьєва С., Іванова Є., Пороховського О. Сьогодні висвітленню проблем функціонування системи економічної безпеки держави також присвячені роботи таких науковців, як Бєлов О., Тірьошина Н., Савін В., Лапідус Б., Тамбовцев В., Межох З., Вороновський Г.

Проте, різноманітність думок щодо значення необхідності забезпечення економічної безпеки не дають можливість чіткого остаточного розуміння основних понять: яким ж саме економічним загрозам необхідно приділяти найбільше уваги з боку держави.

Економічна безпека є вагомою складовою частиною національної безпеки будь-якої країни. Взагалі, національна безпека, крім економічної, включає внутрішньополітичний, міжнародний, інформаційний, військовий, прикордонний, екологічний, технологічний захист, а також захист від тероризму.

В Україні питання забезпечення економічної безпеки розглядається як один із найважливіших національних пріоритетів, який вимагає посиленої уваги представників владних структур, політичних партій, науковців, широкої громадськості.

Взагалі, категорія економічної безпеки трактується в науковій літературі по-різному. Якщо узагальнити різноманітні підходи, то під економічною безпекою слід розуміти найважливішу якісну характеристику економічної системи, її визначальну здатність підтримувати нормальні умови життєдіяльності країни, стійке забезпечення ресурсами розвитку національного господарства. Таким чином, можна говорити, що економічна безпека – основа життєдіяльності суспільства, його соціально-політичної та національно-етнічної стійкості.

Як правило, система економічної безпеки включає різноманітні кількісні і якісні характеристики ресурсного, виробничого, науково-технічного потенціалу, ефективність його використання і розвитку, структурного перетворення виробництва, конкурентоспроможність продукції і розподіл праці на світовому ринку, цілісність економічного простору, можливість адаптації до нових умов тощо.

Щодо сучасної України, то до її зовнішніх загроз сьогодні можна віднести наступні тенденції в економіці країни:

- значна залежність економіки від іноземних кредитів;

- достатньо високий зовнішній борг;

- втручання міжнародних фінансових організацій в ринкові перетворення країни;

- дефіцит платіжного балансу країни;

- низький рівень зовнішніх інвестицій.

Необхідно відмітити, що в даний час в країні все продовжує формуватися ринкове середовище, починають працювати повною мірою ринкові інститути: недержавний сектор економіки, комерційні банки, валютні і фондові біржі тощо. Саме в таких умовах відкритості особливої актуальності набуває проблема забезпечення економічної безпеки як важливої складової частини загальнонаціональної безпеки.

Отже, основними внутрішніми загрозами для економічної безпеки України на сьогодні можна виділити наступні:

- недосконалість та недовершеність законодавчої бази;

- недостатньо коректна (достовірна та прозора) інформація державних органів статистики;

- зростання нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів;

- деформована структура української економіки;

- сильно зношене в стратегічних галузях економіки устаткування;

- недостатньо висока конкурентоспроможність вітчизняної продукції;

- слабка розвиненість фондового ринку;

- низький рівень внутрішніх інвестицій;

- недосконалість податкової системи;

- високий рівень інфляції;

- значний сектор тіньової економіки.

Перераховані загрози мають досить складну природу походження та впливу на систему економічної безпеки. Окрім того, постійні зміни в ринковому середовищі створюють сприятливі умови для рухливості її елементів. Це призводить до необхідності постійного моніторингу основних тенденцій та явищ, які формують внутрішню політику держави.

Отже, економічна безпека держави – складна і багатопланова конструкція. Для того, щоб максимально ефективно забезпечувати її функціонування, необхідно чітко визначити найбільш суттєві загрози (критерії) економічної безпеки країни, а потім перейти до знаходження механізмів, які б могли знебезпечити ці загрози. Світовий досвід доводить, що забезпечення економічної безпеки – це гарантія незалежності країни, умова стабільності та ефективності життєдіяльності суспільства, досягнення успіху.

Література:

1. Літош Г.М. Економічна безпека країни: зміст та структурні елементи // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. - №4(83).

2. Барановський О.І. Фінансова безпека. – К.: Фенікс, 1999.

3. http://oad.rags.ru/vestnikrags/issues/issue0506/090508.htm.