Дем'яненко К. Є.

Науковий керівник: Толмачова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Облік допоміжних виробництв

Необхідність структуризації допоміжного виробництва промислових підприємств зумовлена переходом України на інноваційну модель розвитку економіки та інтеграцією у світовий економічний простір. У результаті трансформації зовнішніх і внутрішніх виробничих відносин відбуваються зміни, зумовлені розвитком ринкових відносин, які ставлять більш високі вимоги до комплексності розвитку основних і допоміжних виробництв, потребують запровадження нових адаптованих виробничих систем та моделей у виробничу інфраструктуру промислового підприємства. Доцільність розроблення підходів до структуризації допоміжного виробництва, перехід України на інноваційно орієнтовану економіку зумовили необхідність оперативного та комплексного розв’язання проблем їх функціонування у процесі трансформації економіки України.

Ця робота є дуже актуальною у зв'язку з настанням проблеми  розвитку української промисловості й вдосконаленням обліку допоміжних та обслуговуючих виробництв.

Метою цієї роботи є визначення особливостей та проблематики цього виду  облік у.

Допоміжне виробництво — частина виробничого процесу, що забезпечує його енергією, технологічним устаткуванням робочих місць, а також здійснює ремонт і відновлення основних фондів.

Прикладами допоміжних виробництв можуть бути:

- енергетичні цехи (дільниці);

- котельні;

- водоканалізаційне господарство;

- компресорні цехи;

- ремонтні цехи;

- транспортні цехи (дільниці);

- тарні цехи;

- очисні споруди.

Для виробництва продукції, крім основних сировини, матеріалів і заробітної плати, підприємству необхідні витрати тепла, електроенергії, води. Крім того, сировину треба доставляти на підприємство, а готову продукцію - вивозити покупцям. Обладнання також потребує постійного обслуговування.

На деяких підприємствах тепло, вода, електроенергія можуть обліковуватися як куповані матеріали й послуги. Підприємство також може користуватися послугами сторонніх організацій для виконання як транспортних послуг, так і всіх інших, включаючи обслуговування основних засобів. Це переважно стосується невеликих підприємств.

Але великі підприємства найчастіше мають власні додаткові цехи, які й виробляють допоміжні сировину, матеріали та комплектуючі, а також займаються обслуговуванням основних виробництв. Обслуговуючими, або додатковими, допоміжними, сервісними є підрозділи, які повинні так чи інакше забезпечувати роботу інших підрозділів - насамперед основних цехів. Вони надають послуги, необхідні для нормального проходження виробничого процесу, але не завжди стосуються безпосередньо виробництва продукції. Тому неможливо співвіднести витрати обслуговуючих підрозділів з продукцією, що проходить через них. Таким чином, ці витрати повинні бути віднесені на виробничі підрозділи, які фактично виробляють продукцію. До функцій допоміжних виробництв належить як обслуговування основного виробництва, так і всього підприємства, включаючи адміністрацію та соціальну сферу.

До допоміжних належать процеси виготовлення продукції, яка використовується на самому підприємстві для забезпечення нормального перебігу основних процесів. Допоміжні процеси групуються за їхнім призначенням, утворюючи такі допоміжні виробництва, як ремонтне, інструментальне, енергетичне та ін. Обслуговуючі процеси забезпечують нормальні умови здійснення основних і допоміжних. До них належать складські, транспортні процеси.

Виходячи з потреб основного виробництва, встановлених норм і технічних нормативів споживання послуг, всім підрозділам допоміжних виробництв керівництвом підприємства встановлюються завдання (нормативи, замовлення) по виробництву виробів, робіт і послуг, по собівартості та, відповідно, планово-розрахункова вартість одиниці виробів або послуг та інші госпрозрахункові показники. Ці показники необхідні для внутрішньовиробничого госпрозрахунку, а на великих підприємствах - для розрахунків між підрозділами основного і допоміжного виробництв за надані послуги та оприбуткування виготовлених інструментів і матеріалів. Для ефективного контролю за обсягом послуг допоміжних виробництв в цехах основного виробництва встановлюються лічильники, вимірювальні пристрої, деталізуються нормативи і норми для забезпечення контролю за споживанням послуг допоміжних виробництв. Витрати допоміжних виробництв розподіляються пропорційно кількості послуг, що споживаються.

Таким чином, система обліку допоміжних виробництв знаходиться на шляху успішного розвитку, що дозволить Україні у подальшому вийти на новий рівень економіки та економічної інтеграції.

 

 

 

 

 

 

  Література: Особливості бухгалтерського обліку в торгівлі: Посібник/За ред. М.Я. Дем'яненка. — К.: ІАЕ, 2001Бутинець Т. А. Бухгалтерський облік: Навч. посіб. для студ. вузів А. Бутинець, Л. В. Чижевська, С. Л. Береза. — Житомир: ЖІТІ, 2007,Вуд Ф. «Бухгалтерський облік для підприємців», газета «Все про бухгалтерський облік».