Бізнес-планування інноваційної діяльності торговельних підприємств

Кожне підприємство, на початку своєї діяльності, повинно мати перспективний план щодо фінансових, трудових й інтелектуальних ресурсів, джерела їхнього одержання, а також уміти точно розрахувати ефективність використання наявних засобів, це і визначає актуальність досліджуваної теми. Важливим при започаткуванні нового підприємства або розширенні діючого є розроблення бізнес-плану.

 Метою даної роботи є розкриття теоретичних аспектів використання бізнес-планування інноваційної діяльності торговельних підприємств та особливостей його практичної реалізації в умовах ризику.

Питання бізнес-планування діяльності торговельних підприємств, зокрема, на сучасному етапі розвитку економічної науки висвітлено в працях як зарубіжних, так і вітчизняних авторів: Волкова О.І., Денисенка М.П., Гречана А.П., Йохни М.А., Барроу К., Барроу П., та Брауна Р., та ін. У проаналізованих наукових працях розкрито суть бізнес-планування, його методологію. Недостатня обґрунтованість необхідності бізнес-планування інноваційної діяльності торговельних підприємств та особливостей його реалізації в умовах ризику зумовлює проблеми його практичного застосування, а враховуючи специфіку економічного розвитку України підтверджує актуальність цієї проблематики.

Для розкриття мети роботи передусім потрібно розглянути стратегічне планування. Це обґрунтовується тим, що стратегічне планування забезпечує основу для всіх управлінських рішень, а реалізація основних управлінських функцій   організації,  мотивації  та  контролю орієнтована на розроблення стратегічних планів. Одним із найбільш важливих інструментів стратегічного управління виступає бізнес-планування [1,78]. .

Останнім часом цей термін став застосовуватися і у вітчизняній практиці. Якщо раніше жоден серйозний проект не затверджувався і не приймався до реалізації без розгорнутого техніко - економічного обґрунтування та програми здійснення, то тепер стало обов’язковим вимагання бізнес-плану як поєднання програми та економічного обґрунтування.

Планування інноваційної діяльності підприємства в межах загальної стратегії охоплює такі етапи:

- аналіз зовнішнього середовища і прогнозування його розвитку;

- аналіз внутрішнього середовища підприємства; визначення загальної стратегії підприємства;

- визначення інноваційних можливостей; формування стратегічних інноваційних завдань;

- розроблення концепції інноваційної стратегії; формування бізнес-планів і программ інноваційної діяльності; розроблення і реалізація інноваційних проектів [2,185].

Бізнес-план є одним з перших узагальнювальних документів обґрунтування інвестицій. Будь-який проект проходить три головні фази свого розвитку, це передінвестиційна фаза, інвестиційна та експлуатаційна або оперативна. Планування проекту здійснюється у передінвестиційній фазі за такою  структурою:  аналіз   інвестиційних   можливостей;   аналіз   альтернатив

проекту; бізнес-план.

Процес планування проекту завершується створенням бізнес-плану, де має бути заздалегідь намічена бажана і така, яка практично здійснюється, програма підприємницьких дій, забезпечуючи досягнення поставленої мети. Бізнес-план виконує подвійну функцію:

- зовнішню (ознайомлення зацікавлених юридичних і фізичних осіб з головною ідеєю та очікуваною ефективністю від реалізації нового бізнесового інвестиційного проекту);

- внутрішню (як проект організаційно-фінансового механізму управління практичною реалізацією інвестиційного проекту).

Існують різні вимоги до технології складання бізнес-плану інвестиційних проектів підприємств. Відповідно у зв’язку з тим, що чітко визначеної форми та структури бізнес-  плану не існує, одним з найбільш прийнятних варіантів його складання виступає PERT- схема [3,91]. Використовуючи цю схему, як базову універсальну модель для розробки бізнес-плану, було розроблено PERT – схему, адаптовану для удосконалення діяльності торговельного підприємства.

В нашій країні бізнес-планування часто ототожнюють із штучними економічними розрахунками,  або   техніко  -  економічним     обґрунтуванням. Кожен інвестиційний проект інноваційної діяльності дотичний до великого кола питань, пов’язаних із різними сферами знання. Це насамперед питання економічної ефективності, маркетингового аналізу, фінансового планування.

На будь-якій стадії існування торговельного підприємства необхідно планувати його майбутню діяльність. У перспективі торговельне підприємство повинно бути успішним, кредитоспроможним та здатним реалізувати економічно ефективний проект.

Перспективи подальших досліджень лежать в окресленні широкого кола проблем, тобто  здійснення бізнес-планування діяльності торговельних підприємств дає поштовх для подальших розробок у цій сфері. Зокрема, подолання існуючих проблем та створення необхідних умов для успішної реалізації функції бізнес планування забезпечить дієвість економічного механізму інноваційної діяльності торговельних підприємств.

 

Література:

1. Бабінська О.В. Віртуальне підприємництво – стратегія майбутнього // Формування стратегії розвитку регіону на інноваційній основі (за матеріалами XIV Міжн. наук.-практ. конф.): Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. Вип. I. – Чернівці: АНТ Лтд., 2007. – Ч І. – С. 78–82.

2. Бізнес-план: практ. посіб. / К. Барроу, Пол Барроу, Роберт Браун.; [3-є вид.] – К.: Знання, 2008. – 285 с.

3. Дуляба Н. І. Проблеми планування в торгівлі / Н. І. Дуляба // Торгівля, комерція, підприємництво: зб. наук. пр. – 2007. – Вип. 8. – С. 90-93.

4. Йохна М. А. Економіка і організація інноваційної діяльності: навч. посіб. / М. А. Йохна, В. В. Стадник. – К.: Академія, 2008. – 400 с.