Поляк Маряна Миколаївна

Саржан Тетяна Миколаївна

Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

Науковий керівник:

Косминко М.В.

Організація управлінського обліку в банках

 

Ринкові перетворення в економіці країни ставлять нові вимоги до якості обліково-аналітичної інформації кожного банку, на підставі якої приймаються управлінські рішення.

Щоб прийняті управлінські рішення були обґрунтованими, необхідна принципово нова система формування інформації, яка повинна задовольняти потреби всіх рівнів управління в банках в необхідній, достовірній, своєчасно отримуваній і конкретній інформації, оперативно реагувати на зміни, що відбуваються у зовнішньому та внутрішньому середовищі.

Питання організації та методики управлінського обліку у банківських установах висвітлюються у працях  вітчизняних вчених: Житнього П.Є. [Банківська установа як центральна ланка організації облікової політики в умовах фінансово-промислових систем], Московчука І. О. [Управлінський облік: сутність та роль в діяльності комерційних банків], О.Крешенка, Л.Водяника [Формування системи управлінського обліку у банківських установах], О. Г. Коренєвої, Н. Г. Слав’янської, Н. Г. Євченка, О. В. Карпенка [Облік і аудит у банках] тощо.

Управлінський облік, що іноді називається виробничим обліком, чи обліком витрат, являє собою процес збору і підготовки інформації, необхідної менеджерам для планування, аналізу, контролю та оцінки поточної діяльності банку за різними критеріями. У великих західних банках на такому обліку базується управління витратами, визначення собівартості банківських продуктів, складання кошторисів з метою планування нових для банку операцій, здійснюється оперативне та стратегічне планування банківського бізнесу.

За допомогою управлінської бухгалтерії формується відповідна інформація, яка доводиться до відома керівництва у формі внутрішньої звітності. Вона містить оперативні дані про доходи, витрати і результати діяльності за центрами відповідальності, прибутку та витрат, тобто відповідно до обраних кожним банком напрямів ведення управлінського обліку [3].

Банк має використовувати стандартні для всіх структурних підрозділів одного банку методики, що сформовані на єдиній базі даних. Управлінський облік доцільно здійснювати відповідною службою банку централізовано

Побудова управлінського обліку та групування його рахунків відбувається за наведеними нижче категоріями центрів.

1. Центри собівартості — припускають групування витрат, виходячи з різних критеріїв, які не обов'язково пов'язані з номенклатурою витрат банку. Критерієм може виступати період часу, підрозділ (філія, відділення, віддалене робоче місце, пункт обміну), окремий банківський продукт тощо.

2. Центри відповідальності — це угруповання, побудовані з огляду наявності відповідного працівника і підбиття підсумків за центрами діяльності. До центрів відповідальності належать департаменти, управління, відділи, що характеризуються наявністю відповідних витрат та приносять відповідні прибутки за умови, що прибутки і витрати можуть бути виділені та виміряні.

3. Сегменти діяльності (центри прибутку) — це облікові конструкції управлінської бухгалтерії, призначені для прийняття стратегічних рішень: результати реалізації банківських продуктів за зонами країни, категоріями населення. Центри прибутку, на відміну від центрів відповідальності, є позиціями, штучно утвореними в управлінській бухгалтерії. Вони пов'язані з запровадженням нових банківських продуктів, використанням нових інформаційних технологій, здійсненням капітальних вкладень, проникненням банківських послуг на нові сегменти ринку чи нові ринки. Звітність, у якій узагальнюється інформація управлінського обліку, становить комерційну таємницю та використовується всередині банку [4].

Управлінський облік спрямований на вирішення внутрішніх проблем банку, які пов'язані з підвищенням ефективності щодо центрів відповідальності, сегментів діяльності та інших завдань.

Служба управлінського обліку має забезпечити звірку даних управлінської звітності з відповідними даними бухгалтерського обліку та регулярне подання управлінської звітності [2].

Формування управлінської звітності потребує більш докладної інформації, ніж та, що подається у фінансовій звітності згідно з нормативно-правовими актами Національного банку України. У банку може виникнути потреба в розширенні внутрішнього плану рахунків з метою деталізації обліку доходів і витрат, резервів, активів та зобов’язань за об’єктами управління.

Основними етапами формування управлінського обліку в банках є:

     формування загальної концепції управлінського обліку, яка визначає основну мету, завдання, принципи, основні етапи побудови системи;

     науково обґрунтоване визначення центрів відповідальності банківської установи;

     побудова фінансової структури банку;

     створення класифікатора банківських продуктів залежно від типу бізнесу, виду діяльності, типу валюти, на основі якого складається перелік банківських продуктів і послуг центрів;

     здійснення класифікації витрат і доходів у розрізі кожного центру відповідно до причинно-наслідкових зв’язків;

     ефективний розподіл витрат між структурними підрозділами;

     розробка методологічних засад облікового блоку системи - вибір моделі обліку, системи внутрішніх рахунків,

     первинної документації;

     розробка форм внутрішньо-управлінської звітності;

     організація процесу бюджетування, внутрішнього аналізу та механізму контролю;

     розробка нормативного забезпечення організації управлінського обліку в банку;

     визначення працівників, які будуть безпосередньо здійснювати управлінський облік [3].

В сучасних ринкових умовах управлінський облік відіграє важливу роль в системі управління банківських структур. Планування, прийняття оперативних управлінських рішень, оцінка та контроль потребують постійного інформаційного забезпечення, основою якого є дані управлінського обліку.

Запровадження управлінського обліку є доцільним у зв’язку із постійною розробкою нових складних банківських продуктів, зростанням обсягів банківських операцій, а отже, і ускладненням функціонування системи управління комерційним банком.

 

Список використаної літератури

1.    Житний П.Є. Банківська установа як центральна ланка організації облікової політики в умовах фінансово-промислових систем // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:/www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Mtip/2008_14/zitnij.pdf

2.    Московчук І. О. Управлінський облік: сутність та роль в діяльності комерційних банків // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/Portal/Soc_Gum/En/O_FN/2008_5_2/zbirnuk_O_FN

3.    О.Крешенко, Л.Водяник Формування системи управлінського обліку у банківських установах // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.library.tane.edu.ua/images/nauk_vydannya/wPUAho.pdf

4.    Облік і аудит у банках [Текст] : навчальний посібник / О. Г. Коренєва, Н. Г. Слав’янська, Н. Г. Євченко, О. В. Карпенко; За ред. О. Г. Коренєвої, Н. Г. Слав’янської. – Суми : Університетська книга, 2007. – 493 с.