Бутченко В.

Науковий керівник: Карлін О.Л., ас.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Фінансові послуги як важлива складова

фінансового ринку України

 

Фінансовий ринок – складова фінансової системи України. Висока динаміка процесів, що існують на даному ринку, зумовлює потребу в комплексному вивченні ринку фінансових послуг із використанням системного підходу, розробленням необхідного понятійного апарату і методологічного інструментарію.

Метою дослідження виступає аналіз структури фінансового ринку України, визначення сутності фінансової послуги як специфічного державного інструменту. Вивченню даної проблеми присвячені праці вітчизняних вчених-економістів, серед яких: Бобров Є.А., Ватаманюк З.Р., Плескач В.Л. Серед останніх публікацій можна виділити наступних авторів: Власенко О.О., Свириденко А.А., Онищук Я.В.

Згідно із Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 року, фінансові послуги – це операції з фінансовими активами, що здійснюють в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, і за рахунок залучень від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів [1]. Фінансові послуги – це сукупність різноманітних форм мобілізації й використання фондів фінансових ресурсів для фінансового забезпечення процесу виробництва, виконання робіт і надання послуг, які здійснюються на платній основі та мають відмінні риси свого функціонування.

Фінансові послуги за своєю структурою дуже різні, вони можуть мати риси кредитних операцій, операцій оренди та страхування, проте всім їм притаманні риси створення й використання фондів фінансових ресурсів для здійснення економічної діяльності. Об'єкт фінансових послуг – це те, що приводить до виникнення послуги, тобто цінні папери, страховий поліс, безготівкові розрахунки, банківські кредити тощо. Суб'єкт фінансових послуг – це учасники фінансового ринку: з одного боку замовники, тобто споживачі фінансових послуг, а з другого – фінансові організації (юридичні та фізичні особи), що надають фінансові послуги.

Сьогодні, на внутрішньому ринку Україні найдинамічніше розвивається складова сфери послуг, пов'язана із задоволенням потреб суспільного виробництва: фінансово-кредитне обслуговування, банківські, страхові послуги, бухгалтерське обслуговування тощо. На міжнародних ринках капіталу України перспективним напрямком залучення фінансових ресурсів виступають позики. Проте, слід відзначити, що вся діяльність України на міжнародних ринках капіталів спрямована на залучення зовнішніх фінансових позик, які використовуються для забезпечення поточних потреб [2].

На даному етапі розвитку України протягом 2009-2010 років найважливішим джерелом залучення фінансових ресурсів на ринку цінних паперів виступають акції, облігації підприємств, інвестиційні сертифікати.

Таким чином, ринок фінансових послуг відіграє важливу роль у структурі фінансового ринку. Вирішальне значення мають фінансові інструменти і фінансові послуги, завдяки яким грошові потоки спрямовуються від власників до позичальників.

Однак, ринок фінансових послуг України на сьогодні ще не має достатніх механізмів саморегулювання, тому необхідною передумовою його розвитку є зміцнювання системи державного регулювання. Ринок фінансових послуг є інфраструктурою, яка вимагає комплексного підходу до вирішення своїх проблем. Необхідно поставити стратегічне завдання та розробити конкретні заходи по його виконанню [3, с.85-86].

Заходами, що сприятимуть поліпшенню ситуації можуть виступати:

1) зміна законодавства про фінансові послуги;

2) встановлення чітких та недвозначних критеріїв, яким повинні відповідати суб’єкти права для надання будь-яких фінансових послуг;

3) чітке визначення, чи обмеження та критерії, що застосовуються лише до українських організацій, які надають послуги, чи також до іноземних компаній, які працюють на ринку фінансових послуг в Україні.

Отже, для удосконалення ринку фінансових послуг України необхідно забезпечити проведення активної державної політики, яка повинна бути направлена на подальший розвиток системи регулювання фінансового ринку та нагляду.

Основні напрямки розвитку ринку фінансових послуг.

1.     Удосконалення базового спеціального законодавства.

2.    Забезпечення виконання вимог законодавства усіма учасниками ринку фінансових послуг. Інвестор та інші учасники цього ринку повинні відчувати як захищеність своїх прав, так і реальність своїх обов’язків. Норми законів повинні постійно підкріплюватися гарантіями їх виконання на практиці.

3.     Упорядкування і підвищення ефективності інфраструктури ринку. 

4.     Розвиток інститутів колективного інвестування.

Таким чином, можна зробити висновок, що подолання проблем розвитку ринку фінансових послуг України, а як наслідок, удосконалення ринку фінансових послуг, сприятиме стрімкому економічному зросту національної економіки і готовності держави увійти у глобальну фінансову систему.

Література

1. Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» №2664-ІІІ від 12.07.2001 року//Відомості Верховної Ради України. – 2002. – №1. – ст.1.

2. Сальмі М.О. Роль та місце ринку фінансових послуг у структурі фінансового ринку [Електронний ресурс] – 2010.– Режим доступу <http://udau.edu.ua/ >.

3. Плескач В.Л. Фінансові послуги, як складова інтеграції України у світовий інформаційно-економічний простір/ Плескач В.Л.// Фінанси України – 2010. –

№ 8. – 214 с.