Єлісєєва В. О

Науковий керівник: Толмачова О.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Спрощена система бухгалтерського обліку

     На сучасному етапі переходу до ринкової економіки, постійних перетворень, що відбуваються в країні величезного значення набуває ефективна організація бухгалтерського обліку. В нових умовах у підприємств зростає необхідність активніше використовувати облік, щоб контролювати й удосконалювати свою роботу, адже він не тільки відбиває господарську діяльність, але й упливає на неї. У зв'язку з цим актуальним є розгляд питання раціональної організації бухгалтерського обліку на підприємстві як найважливішого фактору його ефективної діяльності.

     Питання спрощеної системи бухгалтерського обліку одне з важливих та актуальних для суб’єктів малого підприємництва. Воно також є важливим й для держави, оскільки у зовнішньоекономічному просторі їй необхідно забезпечити стабільний економічний розвиток малого підприємництва як одного з важливих елементів ринкової системи.

     Метою роботи є аналіз особливостей спрощеної форми бухгалтерського обліку, дослідження механізму, ефективності та переваг цього методу його організації.

     Завдання організації бухгалтерського обліку визначається економічною політикою держави. При цьому найважливішими є раціоналізація технології процесів обліку, скорочення їх циклів, підвищення якості інформації, механізація, автоматизація, забезпечення ефективного використання результатів інформації, раціональна організація праці та постійне її вдосконалення. Організація бухгалтерського обліку має бути такою, щоб забезпечити мінімальний шлях збирання й обробки інформації: мінімальну кількість операцій і документів, максимальну ефективність праці виконавців. З огляду на це, досить важливим є вибір раціональної організаційної форми бухгалтерської роботи. Таким чином, було вирішено ввести спрощену форму бухгалтерського обліку для зручності суб'єктів малого підприємництва.

     Особливості застосування спрощеної системи обліку закріплено Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб’єктів малого підприємництва» від 3 липня 1998 року, що з 19 вересня 1999 року діє в редакції Указу від 28 червня 1999 року.

     Суб'єктами малого підприємництва є всі фізичні особи - підприємці незалежно від кількості найманих робітників та юридичні особи, у яких працює до 50 робітників і валовий дохід становить до 500000 євро. Порядок ведення спрощеної системи бухгалтерського обліку та звітності визначається Кабінетом Міністрів України. При організації обліку за спрощеною формою мале підприємство на підставі Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій складає робочий план рахунків із скороченою номенклатурою рахунків, що дає змогу вести облік майна підприємства та його зобов'язань у регістрах бухгалтерського обліку на основних, головних для нього рахунках.

     Щоб зрозуміти особливості спрощеної форми ведення обліку, треба розглянути її види:

- проста форма (без використання регістрів обліку майна малого підприємства);

- форма бухгалтерського обліку з використанням регістрів обліку майна малого підприємства. 

   Малі підприємства, які здійснюють не більше 100 господарських операцій на місяць, не мають виробництва продукції і робіт, пов'язаних з великими матеріальними витратами, застосовують просту форму бухгалтерського обліку.

    При простій формі обліку реєстрація первинних облікових документів, відображення операцій на рахунках, визначення собівартості продукції і фінансового результату ведуться в одному бухгалтерському регістрі — Книзі обліку господарських операцій за формою № К-1.

     Форма бухгалтерського обліку з використанням (веденням) регістрів обліку майна малого підприємства передбачає обов'язкове ведення таких облікових регістрів:

- Відомість обліку основних засобів, нарахованих амортизаційних відрахувань (зносу) за формою № В-1;

- Відомість обліку виробничих запасав, готової продукції ті товарів за формою № В-2;

- Відомість обліку грошових коштів і фондів за формою №В-4;

- Відомість обліку розрахунків та інших операцій за формою № В-5;

- Відомість обліку реалізації за формою № В-6 (плата);

- Відомість обліку реалізації за формою № В-6 (відвантаження);

- Відомість обліку розрахунків з постачальниками за формою № В-7;

- Відомість обліку заробітної плати за формою № В-8

     Бухгалтерська звітність суб'єктами малого підприємництва складається в порядку, визначеному Міністерством фінансів України в Інструкції про порядок заповнення форм річного бухгалтерського звіту підприємства.

     Дивлячись на всі ці особливості спрощеної форми ведення бухгалтерського обліку можна зробити висновок, що цей метод організації бухгалтерського обліку забезпечує оперативність, точність, вірогідність, економічність і не суперечить основним принципам і нормативним положенням з ведення бухгалтерського обліку, що має велике значення в умовах реалізації стратегічного курсу України на інтеграцію зі світовим економічним простором.

 

 

 

 

Література: В. Мякота, М. Бойцова «Бухгалтерський облік на малих підприємствах», Указ Президента України «Про спрощену систему оподаткування, облiку та звiтностi суб'єктiв малого пiдприємництва» вiд 03.07.98 р. № 727/98., газета «Все про бухгалтерський облік».