Павелко М.В., Мірошниченко В.Ю.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Удосконалення системи управління місцевими бюджетами

 

Розвиток економіки країни, пов’язаний з інтеграцією в європейське та світове співтовариство, зумовлює вирішальну роль місцевих бюджетів у державі. В останні роки для України характерним є інтенсифікація процесу децентралізації та розширення самостійності регіонів. Отже, розвиток та удосконалення системи управління місцевими бюджетами повинні стати визначальними напрямками соціально-економічного розвитку держави, оскільки місцеві бюджети є тим важелем, який дозволяє розв’язати економічні проблеми регіонів та забезпечити їх сталу життєдіяльність.

Недостатність доходної бази у регіонах, неможливість місцевих бюджетів в повному обсязі фінансувати виконання своїх обов’язків вимагають вдосконалення методів  та системи державного управління місцевими бюджетами, використання яких є актуальними в Україні з урахуванням соціально-економічних диспропорцій суспільного розвитку та багатоаспектного аналізу зовнішніх чинників.

Визначення місцевих бюджетів дає ст. 2 Бюджетного кодексу бюджети місцевого самоврядування - бюджети  територіальних  громад сіл, селищ, міст та їх об'єднань. До місцевих належать: бюджет Автономної Республіки Крим; обласні, районні бюджети; бюджети органів у містах та бюджети місцевого самоврядування. Місцеві бюджети можуть складатись із загального та спеціального фондів (ст. 13 Кодексу), поділ на які в разі потреби визначається законом про Державний бюджет України. [1].

Основні напрями бюджетної політики України попередніх років закріпили позитивні тенденції у сфері формування доходної частини місцевих бюджетів і передбачили подальше перетворення місцевих бюджетів на реальний механізм стиму­лювання економічного зростання й регулювання економічного та соціального розвитку країни в цілому.

До основ­них завдань бюджетної політики у сфері формування доходної частини місцевих бюджетів нале­жать:

По-перше, удосконалення процедури складан­ня та виконання місцевих бюджетів.

По-друге, збільшення фінансової самодостат­ності бюджетів територіальних громад шляхом подальшої децентралізації управління бюджетни­ми коштами, що передбачає передачу їм владних функцій та відповідних бюджетних ресурсів з центрального та обласного рівнів та розширення податкової бази цих бюджетів.

По-третє, збереження питомої ваги обсягу міжбюджетних трансфертів у видатках Державно­го бюджету України та удосконален­ня критеріїв надання підтримки з державного бюджету місцевим бюджетам .

На шляху становлення ефективної системи місце­вих фінансів суттєвою перешкодою є відсутність ефективної законодавчо-нормативної бази.

 Одним із ключових завдань Міністерства фінансів України на виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України є впровадження програмно-ці­льового підходу до складання та виконання бюджету, виконання бюджетних призначень, використання бюджетних коштів для визначених результатів й ана­ліз ефективності використання бюджетних коштів, забезпечення прозорості бюджету.

Багато проблем виникає щодо вимог при визначенні дефіциту місцевих бюджетів. Не вра­ховано можливість планування залучення за­лишків коштів на покриття дефіциту місцевих бюджетів.  Проблемою яка посідає чільне місце є також правильне планування залишків коштів по спеціальних рахунках на кінець звітного періоду [3].

Для удосконалення системи управління місцевими бюджетами необхідно:

     -  провести аналіз процесу складання місцевих бюджетів та планування їх обсягу, вироблення пропозицій щодо удосконалення цього процесу;

     - проаналізувати  структур  органів  виконавчої влади та місцевого самоврядування з метою удосконалення взаємодії між  ними у процесі складання місцевих бюджетів;

     - розглянути  функцій органів,  що здійснюють контроль на різних

стадіях   бюджетного   процесу,   та   подання   пропозицій   щодо удосконалення їх роботи та взаємодії між ними, оцінка ефективності роботи цих органів;

     - проаналізувати функцій місцевих фінансових органів щодо  управління місцевими бюджетами;

     - опрацювання  інших   питань,   пов'язаних   з   управлінням місцевими бюджетами.

     - за  результатами  проведеної  роботи  підготувати   проекти законодавчих  та  нормативно-правових актів з питань удосконалення

управління місцевими бюджетами.

Отже, багато питань, зокрема з управління місцевими бюджетами потребують удосконален­ня. У тому числі й ті питання які торкаються між владних відносин. На сьогоднішній день виникла необхідність вдосконалення регулювання правово­го поля розвитку адміністративно-територіальних одиниць не тільки шляхом внесення пропозицій до вже існуючих нормативно-правових актів а й роз­роблення та прийняття нових законопроектів.

Література

1.             БЮДЖЕТНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ вiд 21.06.2001  № 2542-III остання редакцiя вiд 19.10.2010  http://zakon.rada.gov.ua

2.             Адаптація європейського досвіду управління місцевими фінансами в Україні / Н.Є. Бойцун // Фінанси України. – 2008 - №5- С.6-11

3.             Удосконалення системи управління фінансовими потоками на місцевому рівні / В. Д. Макогон // Економіка, фінанси, право. – 2007 - №10 – С.21-25.