Павелко М.В., Клімович І.М.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми та перспективи страхування відповідальності при наданні професійних послуг

 

Актуальність теми. Сучасний етап розвитку світової економіки та міжнародних відносин, процеси ринкової трансформації національної економіки, входження України до системи світових господарських звязків зумовлюють необхідність розвитку страхового ринку з урахуванням світового досвіду та національних особливостей. Як і більшість видів страхування , страхування відповідальності при наданні професійних послуг в Україні знаходиться ще на етапі свого становлення. Поява даного виду страхування на страховому ринку України була зумовлена декількома причинами. Основна серед них – відсутність дієвого механізму компенсації шкоди потерпілим, заподіяної їх здоров’ю чи майну особами, які займаються професійною діяльністю: адвокати, нотаріуси, лікарі, аудитори, ріелтери, брокери,  експерти-оцінювачі, реєстратори, проектувальники, охоронці, інженери, архітектори та ін. Тому в умовах сьогодення у вітчизняній економіці значної актуальності набувають проблеми та перспективи розвитку  страхування відповідальності при наданні професійних послуг.

 Аналіз основних досліджень і публікацій.  Сутності та призначенню страхування професійної відповідальності, а також виділенню специфічних рис цього виду страхування не було приділено достатньої уваги з боку вчених. У науковій літературі ці питання відображені епізодично, зокрема у роботах: М.Абєлєва, І.Махова, Д.Короля, Б.Сербіновського, В.Гарькуши, Е.Уткіна,  Л.Корчевської,  К.Турбіної,  М.Басакова, Л.Рейт-мана,  С.Осадця, І.Шинкаренка та ін.

Мета дослідження полягає у здійсненні теоретичного  розгляду та вивчення сучасного стану страхування професійної відповідальності в Україні, а також визначенні особливостей  регулювання даного виду страхування. Окрім цього, розглянути зміст договору страхування професійної відповідальності, сформулювати певні пропозиції щодо вдосконалення механізму страхування професійної відповідальності в Україні.

Основнi результати дослiдження. Особливістью страхування відповідальності полягає в тому, що об’єктом страхування тут виступають майнові інтереси, пов’язані з обов’язком професіонала відшкодувати прямі матеріальні збитки, завдані третім особам у результаті наданих ним професійних послуг.

За договором страхування професійної відповідальності можуть бути застраховані дві групи ризиків:

1.       що пов’язані з можливістю заподіяння шкоди здоров’ю третім особам: такі ризики виникають в роботі лікарів, фармацевтів тощо.

2.       можуть страхуватися ризики в професійній діяльності архітекторів, інженерів-будівельників, юристів, журналістів тощо,пов’язані з ймовірними майновими збитками від неякісного виконання обов’язків.

Після укладання договору страхування сторони повинні узгодити всі істотні умови договору. До таких умов належать: розмір страхових внесків (премій),перелік страхових випадків, розмір ліміту відповідальності страховика та строкдії договору страхування.

Підставою для виплати страхового відшкодуванняв більшості випадків виступає рішення суду з конкретної справи. Під час розслідування справи клієнт чи третя особа, якій було завдано шкоди, повинна довести, що безпосередньою причиною понесених збитків була помилка з боку професіонала і що збитків не сталось би, якщо він вчинив інші дії.

Певний час після появи на вітчизняному страховому ринку страхування професійної відповідальності здійснювалось у добровільній формі.  У новій редакції Закону України “Про страхування”, страхування професійної відповідальності осіб, діяльність яких може заподіяти шкоду третім особам, проводиться в обов’язковому порядку. Однак перелік осіб, професійна відповідальність яких підлягає обов’язковому страхуванню, Кабінет Міністрів України ще не затвердив.

Саме відсутність належної правової бази та неможливість у багатьох випадках отримання компенсації від заподіювача шкоди є основною причиною незатребуваності всіх без виключення видів страхування  відповідальності, в тому числі – й страхування професійної відповідальності.

Необхідність запровадження системи  страхування професійної відповідальності обумовлена, передусім, зростанням кількості випадків заподіяння шкоди  життю, здоров’ю та майну  громадян внаслідок неналежного забезпечення якості надання професійних послуг.

Пропозиції щодо вдосконалення системи та механізму страхування професійної відповідальності в Україні:

По-перше , необхідно створити та впровадити належну правову базу, як б дозволила вирішувати суперечливі питання у страхуванні професійної відповідальності.

По-друге, впровадження в практику обов'язкового страхування професійної відповідаль­ності, що позитивно позначиться на діловій репутації професіоналів , підвищить ступінь довіри до них, що, в свою чергу, матиме позитивний вплив на розвиток української економіки.

По-третє, створення дієвого механізму компенсації шкоди потерпілим, заподіяної їх здоров’ю чи майну особами, які займаються професійною діяльністю.

Висновки.  Ніхто незастрахований від помилок і, цілком можливо, що в діяльності юристів, нотаріусів, лікарів, архітекторів будуть траплятися випадки заподіяння шкоди третім особам без вини суб’єктів професійної діяльності. Для уникнення подібних ситуацій та врегулювання претензій стосовно відшкодування шкоди, завданої в процесі надання професійних послуг, виступає страхування  професійної відповідальності. Саме наявність договору страхування професійної відповідальності захистить ділову репутацію професіонала і сформує впевненість потенційних клієнтів у його фінансовій стабільності та незалежності.