Тєнкуш Д. О.

Науковий керівник: к.е.н., доц., Савельєва К.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського

УДОСКОНАЛЕННЯ СТРАТЕГІЧНОГО  УПРАВЛІННЯ В ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

На сучасному етапі входження України в загальноєвропейські та регіональні структури актуальним є питання розробки методики впровадження стратегічного планування у діяльності підприємств. Найбільш близькими до проблеми розвитку стратегічного планування та його впровадженні у діяльність підприємства, можна назвати публікації таких провідних авторів як: Л. В. Балабанової, А. В. Балабаниць, В. Бабича, Д. Богині, В. Єфремова, О. Віханського, В. Геєця, І. Лукінова, Л. Мельника, В. Пономаренка, С. Попова, О. Тридіда, З. Шершнєвої, Л. Шевчук, Р. Фатхутдінова, А. Яковлєва.

При дослідженні стратегічного планування в ПАТ Універмаг «Прогрес» було виявлено, що на сучасному етапі в якості корпоративної стратегії на підприємстві використовується стратегія обмеженого зростання, тобто цілі встановлюються від досягнутого і корегуються з урахуванням інфляції, попиту на ринку.

Для розробки та вибору стратегічних альтернатив в залежності від темпу зростання ринку та конкурентних позицій підприємства доцільно використати матрицю Томпсона- Стрікленда. Для визначення найбільш привабливої стратегічної альтернативи розвитку підприємства треба проаналізувати фактори розвитку ринку та фактори конкурентоспроможності ПАТ Універмаг «Прогрес». Оцінка здійснювалась за 3-х бальною шкалою. На підставі проведених досліджень, слід зазначити, що найбільш вагомими чинниками, які забезпечують темпи зростання ринку, є місткість ринку та рівень конкуренції, а чинниками сильних конкурентних позицій ПАТ Універмаг «Прогрес» - імідж підприємства та внутрішній потенціал. Далі доцільно побудувати матрицю Томпсона-Стрікленда (рис. 1) для ПАТ Універмаг «Прогрес».

Подпись: Швидке зростання ринкуПодпись: Повільне
 зростання ринку

Рисунок  1 -  Матриця Томпсона-Стрикленда

Таким чином, на підставі рисунку 1, можна зазначити, що можливими стратегічними альтернативами для ПАТ Універмаг «Прогрес» є інтеграційне зростання, диверсифікація в суміжні галузі або інтенсивне зростання.

 Оцінка факторів стратегічного набору здійснювалась для кожної альтернативної стратегії розвитку підприємства, що дозволило скоротити кількість можливих стратегій до мінімуму й оцінити забезпеченість обраної стратегії наявними ресурсами (таблиця 1).

Таблиця 3.1 – Оцінка стратегічних альтернатив ПАТ Універмаг «Прогрес»

Фактори

Важливість

Стратегічні альтернативи

Стратегія інтенсивного зростання

Стратегія диверсифікації

Стратегія інтегрованого зростання

бали

оцінка

бали

оцінка

бали

оцінка

Відповідність стратегічної альтернативи стану зовнішнього середовища

0,3

4

1,2

3

0,9

4

1,2

Відповідність стратегічної альтернативи потенціалу підприємства

0.2

4

0,8

3

0,6

3

0,6

Рівень ризику стратегій

0,25

5

1,25

4

1

4

1

Відношення персоналу до можливих змін

0,05

4

0,2

3

0,15

3

1,15

Економічний вплив стратегічної альтернативи на майбутнє підприємства

0,2

5

1

4

0,8

4

0,8

Підсумок

1

 

4,45

 

3,45

 

3,75

Таким чином, за підсумковим результатом оцінки стратегічних альтернатив, найбільш оптимальною для ПАТ Універмаг «Прогрес» є стратегія інтенсивного зростання, використання якої дозволить підприємству сконцентрувати зусилля на існуючому ринку, при цьому приділяючи увагу якості, асортименту продукції і сервісному обслуговуванню.

Для удосконалення стратегічного планування в ПАТ Універмаг «Прогрес» розробимо стратегічний набір з урахуванням проведених досліджень и отриманих результатів. Рекомендовані рівні і види стратегій ПАТ Універмаг «Прогрес» мають комплементарний зв'язок (рис.2).

Рисунок 2 – Стратегічний набір ПАТ Універмаг «Прогрес»