Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Волошановська О.С., Гончарук К.С.

науковий керівник к.п.н., доц. Клочко О.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

 Оптимізаційна модель корисності товарної продукції

 

У сучасних ринкових умовах постає гостра необхідність вдосконалення системи керування підприємствами. Однією із складових даної системи є функція ціноутворення на товарну продукцію підприємства. У процесі реструктуризації системи керування підприємством, включаючи інформаційні управляючі системи і технології, виникає необхідність створення функціональних підсистем оптимізації корисності товарної продукції. У значній мірі це стосується і реалізації функції ціноутворення. Потрібно побудувати таку підсистему, яка дозволить виконувати дослідження для декількох задач ціноутворення одним методом або комбінацією декількох методів. Створення багатофункціональної підсистеми ціноутворення вимагає вирішення ряду наукових і прикладних проблем і задач.

          У процесі аналізу системи ціноутворення виділяємо фактори, які мають вплив на ціноутворення в цілому, та фактори, які мають найбільший вплив на ціноутворення конкретного підприємства. Такими факторами є конкуренція, попит на продукцію підприємства, державні замовлення.

Слід зазначити, що саме від попиту на продукцію підприємства також залежить попит на ресурси і  його варто враховувати при формуванні ціни. Також слід зазначити такі фактори, як місце розташування підприємства, наявність умов, необхідних для виробництва. Від вказаних вище факторів залежать:

·     собівартість, на яку впливають ціни постачання сировини і т.п.;

·     ціна продукції через можливі транспортні надбавки.

Переваги методів оптимізації полягають у наступному:

·     достатньо досліджений і формалізований математичний апарат;

·     незначна похибка при наявності достатньої кількості даних статистичного дослідження;

·     наочність відображенні графічних даних;

·     доступне представлення графічної інформації;

·     можливість розв’язування з використанням інформаційних технологій;    

·     можливість повернення до попередньої ітерації і коригування параметрів для цього етапу розрахунків;

Недоліками можуть бути:

·        велика похибка у разі малої вибірки;

·        неможливість представлення кривої рівноваги у стандартною функції.

Побудуємо оптимізаційну модель попиту у просторі “ціна – обсяг – доход” за допомогою лінійного програмування. Для даного імітаційного моделювання запропонуємо наступну математичну модель:

;

;

 , i =1,..,n;

, i =1,..,n,

де Ci – коефіцієнт корисності ;

pi – ціна i-го товару;

xi – об'єм i-го товару, що купить споживач;

b – доход;

qi – максимальний об'єм i-го товару.

Для проведення даного аналізу методики визначення конкурентоздатності продукції, використано засоби аналізу інтенсивності конкуренції.

Таким чином, у даній роботі досліджено і розроблено моделі, методи реалізації багатофункціональної підсистеми ціноутворення. Проаналізовано місце багатофункціональної підсистеми ціноутворення в системі управління підприємством, виділені основні цілі, функції і задачі ціноутворення. Класифіковано і досліджено основні інформаційні вимоги до вирішення задач ціноутворення. Виділені фактори, які впливають на ціноутворення в цілому і мають найбільший вплив на ціноутворення для підприємства, за допомогою аналізу основних факторів. Проведені дослідження і класифікація основних методів ціноутворення, виділені інформаційні вимоги кожного з методів і проведений аналіз урахування основних факторів методами ціноутворення. Сформована математична модель застосування методів оптимізації процесу ціноутворення. Проаналізовано оптимізаційну модель проведення моделювання попиту в просторі “ціна – об'єм – доход” за допомогою лінійного програмування.

 

Література:

 

1. Задоров В.Б. , Федусенко О.В. Інформаційна технологія моніторингу ціноутворення на підприємстві// Східно-європейський журнал передових технологій. – Харків:2004. – № 3 (9). – С. 41-43.

2.  Карманов В.Г. Математическое программирование.-М: Наука,1986.

3.  Федусенко О.В. Розробка інформаційної технології багатофункціональної підсистеми ціноутворення в системі управління підприємством// Шоста всеукраїнська(перша міжнародна) студентська конференція з прикладної математики та інформатики СНКПМІ-2003(Львів)// Тези доповідей. – С. 89.