Экономические науки/8. Математические методы в экономике

 

Мар’янчик Ю.Ю., Піщенюк І.О.

науковий керівник к.п.н., доц. Клочко О.В.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

 

 Максимізація маржинального прибутку
від реалізації продукції

                                                                      

Формування ринкових відносин в економіці України зумовлює зростання популярності різних форм закупівлі товарів, зокрема тендерної форми закупівлі. Вдосконалення моделі обґрунтування  ціни товару, враховуючи конкуренцію для участі в тендері за рахунок обов’язкової перевірки типу розподілу ймовірностей цін, що призначалися конкурентами в попередніх торгах, при малій кількості спостережень. Розглянемо модель визначення максимального маржинального прибутку від реалізації.

Відомих вітчизняні та зарубіжні науковці займалися проблемами ціноутворення та управління ціновою політикою, такі, як Б. Берман, В. М. Гальпєрін, В. В. Герасименко, І. П. Денисова, С. І. Дугіна, Дж. Р. Еванс, І. А. Єрухимович, В. Є. Єсіпов, І. А. Желтякова, Ф. Котлер, І. В. Ліпсиц, Г. А. Маховикова, В. М. Тарасевич, Р. К. Холден, та інші. Проте рекомендації іноземних дослідників не можуть бути використані в умовах національної економіки без урахування її особливостей, а розробки українських авторів не завжди є послідовними, містять певні протиріччя і не забезпечують практикам достатнього вибору реальних інструментів управління ціновою політикою.

З метою обґрунтування оптимальних управлінських рішень за наявності системи ринкових та виробничих обмежень використовуються оптимізаційні економіко-математичні методи і моделі. Але традиційно об’єктом оптимізації виступав обсяг виробництва або реалізації продукції, а ціна вважалася сталою величиною. В умовах ринку, коли фірма здійснює незалежну цінову політику, можна запропонувати постановку оптимізаційних задач з метою обґрунтування прийнятного рівня цін на пропоновану продукцію. Обмеження цих задач можуть суттєво змінюватися залежно від конкретних умов діяльності підприємств. Розглянемо одну з можливих постановок задачі для оптової фірми.

Враховуючи критерії, обирається оптимальний варіант обсягу продажу залежно від ціни реалізації з урахуванням еластичності попиту. На відміну від існуючих моделей, запропонуємо модель, яка буде максимально адаптована до реальних вимог товарного ринку України. У моделі можна враховувати майже всі основі фактори, що впливають на процес ціноутворення:

- попит враховується за допомогою еластичності попиту у формулі визначення обсягу реалізації;

- конкуренція – введенням обмеження на ціну продукції (ціна не може бути вищою, ніж у конкурента);

- державні інтереси – введенням обмеження на торгівельну націнку;

- інтереси виробника – введенням обмеження за виробничими можливостями.

У якості критерію вибору оптимального рішення оберемо функцію максимізації маржинального прибутку від реалізації продукції:

де – оптова ціна одиниці товару і-ого різновиду підвиду j у η-му складі;

вона визначається за формулою:

– параметри функції залежності обсягу реалізації від ціни товару (визначаються за попередніми маркетинговими дослідженнями);

 - змінні витрати на закупівлю одиниці товару;

 - плановий обсяг реалізації товару.

Отже, оперативно змінюючи параметри моделі з урахуванням конкретних умов продажу продукції, можна забезпечити найбільш ефективне управління  продажем не тільки в довгостроковому, а й у поточному періоді.

Перехід України до ринкових відносин в економіці зумовлює докорінні зміни у загальній концепції ціноутворення на державному рівні і зокрема необхідність проведення підприємствами власної цінової політики. Проте теорія і методологія управління ціновою політикою підприємства в умовах ринку знаходяться ще у стадії становлення. Тому нами розглянуто загальну модель процесу управління ціновою політикою підприємства в умовах ринку. Ця модель представляє управління як циклічний процес, в якому передбачені три цикли: аналітичний, плановий та контрольний. Для вирішення поставлених вище питань ми представлили модель вибору оптимального варіанту цінової політики як сукупності цінової стратегії, методу ціноутворення та заходів цінової тактики в умовах нестійкого зовнішнього середовища.

 

Література:

 

1. Акулич И.Л. Математическое програмирование в примерах и задачах- М.: Высшая школа,1986.

2.  Безкоровайна С. В. Вибір оптимальних методів ціноутворення в умовах ринку // Тези доповідей ІІ Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів, 23-24 квітня 2003 року. – К.: КНУТД, 2003. – С. 164.

3. Безкоровайна С. В.    Управління    ціновою    політикою  підприємства   та оптимізація цінових рішень в умовах ринкової конкуренції // Вісник    Рівненського державного технічного університету.– 2003. – №2 (21). – С. 3-8.