Шкрібляк М. Я.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми медичного страхування в Україні

Науковий Керівник -

Штефюк П. Л.

Відомо, що в умовах фінансової та економічної нестабільності охорона здоров'я потерпає найбільше, оскільки коштів на неї виділяється ще недостатньо. Її фінансування потребує значного поліпшення, бо здійснюється, як правило, за методом залишкового фінансування цієї галузі. Це призвело до відсталої матеріальної бази, низького рівня медичного обслуговування, дефіциту лікарських препаратів і, як результат — стан здоров'я населення в Україні незадовільний [1, с.40]

Об’єктом дослідження даної роботи є один з видів соціального страхування, а саме медичне страхування, яке тісно пов’язане з іншим напрямком соціального захисту, таким як охорона здоров’я.

З соціально-економічної точки зору медичне страхування є однією з найважливіших складових національних систем охорони здоров’я. Актуальність даного питання полягає у тому, що медичне страхування є формою захисту від ризиків, що загрожують найціннішому в особистому та громадському відношенні – здоров’ю та життю людини. Медичне страхування як форма соціального захисту у сфері охорони здоров’я представляє собою гарантії забезпечення медичною допомогою за любих обставин, у тому числі у зв’язку із хворобою та нещасним випадком.

Медичне страхування ознаменоване цілою низкою досліджень та публікацій. А саме, це праці таких фахівців як, М. Клімов, Н.Андріїшина, Е. Писанець, Є.Поліщук, М. Мних та інших вчених, якими розглянуто необхідність та особливості медичного страхування  в Україні, а також проблеми та можливі шляхи їх вирішення.

Медичне страхування є формою соціального захисту населення щодо охорони здоровя, воно повязане з компенсацією витрат громадян на медичне обслуговування. Це система організаційних і фінансових заходів щодо забезпечення діяльності страхової медицини. Медичне страхування поділяється за формами на обовязкове медичне страхування (ОМС) і добровільне медичне страхування (ДМС). Вирішальну роль у реформуванні системи медичної допомоги України відіграє перехід до обовязкового медичного страхування. Обовязкове державне медичне страхування регламентується законодавством щодо сфери його поширення, механізму визначення страхової суми та способів використання страхових фондів. У Законі України «Про страхування» та у «Основах законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» воно названо першим у переліку обовязкових видів страхування. Ґрунтується на принципах державності, обовязковості, некомерційного характеру та загальності [2,122].

Україна на сьогодні перебуває на стадії впровадження загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування. Згідно проведених економічних розрахунків ОМС дасть додатково до бюджетної частини фінансування 7,54 млрд. грн. у рік.

Звичайно існують певні завдання, які безпосередньо повинно виконувати медичне страхування, зокрема:

1) посередницька діяльність в організації та фінансуванні страхових програм через надання медичної допомоги населенню;

2) контроль за обсягом та якістю виконання страхових медичних програм лікувально-профілактичними, соціальними закладами і окремими приватними лікарями;

3) розрахунок з медичними, соціальними установами та приватними лікарями за виконану роботу згідно з угодою через страхові фонди, які формуються за рахунок грошових внесків підприємств, закладів, організацій, громадян.

Основною проблемою є питання управління медичною галуззю, а з іншого боку — фінансове забезпечен­ня страхової медицини. А друге пи­тання більш важливе, це питання по­вязане з управлінням фінансовими ре­сурсами, які плануються на утримання охорони здоровя в бюджетах [1,41].

Наступною проблемою є те, що вартість програм медичного страхування в гривнях, за різними оцінками, зросла з початку 2010 року на 50-55%, що практично відповідає докризовій ціні в доларах.

У зв'язку з привабливістю цього сегмента ринку з'явилися нові гравці (наприклад, AXA), а також пожвавилися такі компанії як «Кредо-класик», «Європейський страховий альянс» і деякі інші, які не дуже активно займалися цим видом страхування раніше.

 Щоб залучити або переманити клієнтів деякі страхові компанії часто знижують ціни на медичне страхування на 25-35%. Природно в умовах, коли вартість медичних препаратів зростає, такий демпінг не може тривати довго, це піраміда. Страхові компанії, що залучали великих клієнтів за допомогою занижених тарифів у 2009 р., зараз починають зазнавати труднощів з виплатами, що виливається у конфлікти з клієнтами [3].

На мою думку, істотне зростання ринку медичного страхування можливе тільки після введення норми обов'язкового медичного страхування, оплачувати яку повинен буде роботодавець. Головною перевагою цієї норми буде - масовість, що спричинить зниження тарифів на послуги медичного страхування.

Таким чином, страхові компанії мають: знайомити клієнтів із програмами страхування, правами та обов'язками страховика і страхувальника; контролювати якість і об'єм наданих медичних послуг, гарантувати їх оплату; розробити нові програми медичного страхування, які враховуватимуть особливості професійних захворювань клієнтів  з одночасним їх індивідуальним добором. Держава має: визначити базовий пакет гарантованих медичних послуг, що мають надаватись за рахунок бюджетного фінансування; підвищити надійність страхових організацій, шляхом встановлення вимог до їхнього ліцензування відповідно до чітко встановлених критеріїв; співпрацювати з новими представництвами закордонних організацій в Україні та спільними підприємствами, бюджет яких зазвичай передбачає значні витрати на оздоровчі програми для працівників; удосконалити нормативно-методичну базу, змінити податкову політику, підвищити фінансову надійність страхових компаній, підвищити страхову культуру населення.

Література:

1.     Мних М.В. Медичне страхування та необхідність його запровадження в Україні// Економіка та держава. – 2009. - №2. – С.40-41.

2.     Троцька А.О., Русул Л.В. Перспективи розвитку медичного страхування в Україні// Збірник статтей та доповідей ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих вчених (14-15 травня 2009р.). – 2009. – Т.2. – С.122-123.

3.     Проблеми медичного страхування в Україні //http://ua-reporter.com /content / 91169