Мелентьєва О.В., Алексюткін І.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені Михайла Туган-Барановського

ВПЛИВ ПОДАТКОВОГО ЗАКОНОДАВСТВА НА ФОРМУВАННЯ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

 

Формування облікової політики підприємства є важливим етапом в обліковій роботі суб’єктів господарювання . Згідно із Законом України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність", облікова політика - це сукупність принципів, методів, правил і процедур, що використовує підприємство для складання й надання фінансової звітності.

Керівництво підприємства повинне вибирати й застосовувати облікову політику таким чином, щоб фінансова звітність була якісною і відповідала вимогам кожного із застосовуваних стандартів фінансової звітності, а також була доречна й зрозуміла користувачам при прийнятті розв'язків.

При виборі облікової політики важливо враховувати професійне судження керівництва щодо розуміння й відбиття операцій і подій у фінансовій звітності, а також вплив на оподатковуваний прибуток і капітал підприємства.

Облікова політика підприємства прямо залежить від стану законодавчої бази бухгалтерського й податкового обліку. Розробляючи методи й принципи облікової політики, підприємство враховує її вплив на оподатковуваний прибуток. У результаті невідповідності принципів і методів бухгалтерського й податкового обліку виникають відстрочені податкові різниці, у вигляді відстрочених податкових зобов'язань і відстрочених податкових активів, що може суттєво впливати на розмір прибутку.

Податкове законодавство перебуває в постійному процесі внесення змін, доповнень, уточнень. Оскільки податкове законодавство постійно змінюється, бухгалтеру дуже важко знайти "точки дотику" бухгалтерського й податкового обліку і визначитися в правильності вибору облікової політики підприємства, у результаті чого порушуються принципи оцінки статей балансу. Як приклад, можна привести небажання підприємства правильно оцінювати дебіторську заборгованість по товарам відвантаженим, нараховуючи резерв сумнівного боргу або нараховувати амортизацію основних засобів по вимогах національного стандарту ПСБУ № 7 "Основні засоби".

Можливим варіантом рішення такої ситуації є податкове планування. Можливість і необхідність податкового планування передбачені податковим законодавством. Чинне українське законодавство (до слова, як і нормативно-правова база розвинених держав) містить у собі різні податкові режими для різних ситуацій, допускає різні методи для визначення податкової бази й рекомендує платникам різні податкові пільги. Важливо розуміти, що, вибираючи критерій оптимізації - ставку податку, слід ураховувати не менш важливі принципи такі, як концепція збереження капіталу й законність операцій. Тому при формуванні облікової політики існують обмеження й повинен існувати критерій, що визначає її оптимізацію.

Ринковий механізм регулювання діяльності підприємства також вносить певного роду обмеження у формування облікової політики. Вони обумовлені коливаннями попиту на продукцію, що випускається підприємством, наявністю інфляційних процесів у країні, кількістю інвесторів у країні й іншими факторами.

Не викликає сумніву, що з метою гармонізації обліків необхідно уточнити й погодити окремі норми Законів про оподаткування прибутку й про бухгалтерський облік і фінансової звітності між собою й національними стандартами бухгалтерського обліку

Тут можна виділити принципи визнання доходів і витрат, порядку нарахування амортизації по окремих групах, які необхідно наблизити до національних стандартів і т.п. Не виключаємо можливість розрахунків оподатковуваного прибутку виходячи з даних бухгалтерського обліку, тобто шляхом коригування прибутку до оподатковування за формою 2 "Звіт про прибутки й збитки" на статті, які згідно з податковим законодавством не включаються до складу витрат.

Зазначені обмеження накладають відбиток на формування облікової політики, однак їх існування не повинне позбавляти облікову політику критерію оптимізації, спрямованого на одержання максимальної економічної вигоди.

 

Література:

1.   Данілов О.Д., Фліссак Н.П. Податкова система та шляхи її реформування. Навч.посібник. - Київ Видавництво: Парлементське вид-во, 2006.-216 с.

2.   Державна політика, державне управління (1991-2004) // Уклад.: Е.А. Афонін, О.О. Погребна, Л.І. Янкович .-Київ Видавництво: Вид-во НАДУ, 2007. - 83 с