Луцик У.М.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Науковий керівник: Білик М. В.

 

Особливості казначейського обслуговування місцевих бюджетів

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів слід розглядати як необхідний елемент структурної перебудови наявних у суспільстві відносин між суб’єктами фінансової діяльності. Адже за допомогою казначейського механізму виконання доходів і видатків державного та місцевих бюджетів досягається максимально ефективне використання фінансів в інтересах усіх членів суспільства.

Функціонування казначейської системи дозволяє на підставі чітко визначених обсягів реальних потреб найбільш раціонально проводити оптимізацію бюджетних потоків, забезпечити безперервне фінансування всіх учасників бюджетних відносин, зробити процес виконання бюджету ефективнішим.

Актуальність досліджуваного питання полягає в тому, що виникнення такого фінансового органу як державне казначейство зумовило якісно новий етап розвитку як бюджетних відносин зокрема, так і суспільних в цілому. Однак, із трансформацією суспільства має вдосконалюватися і механізм казначейського обслуговування місцевих бюджетів. Тому, дослідження розвитку, вдосконалення і вирішення поставлених проблем казначейського обслуговування місцевих бюджетів є актуальною темою на сьогоднішній день.

Вагомий внесок у розробку теоретичних засад казначейського обслуговування місцевих бюджетів зробили вчені-економісти: Габа І.,Фесик О.,

Зав’ялова І., Барський Ю., Олександренко І. та інші.

Досвід роботи з казначейського обслуговування місцевих бюджетів переконливо свідчить про цілий ряд суттєвих переваг, які підтверджені сьогодні не тільки теорією, а й практичним використанням органами ДКУ у своїй діяльності.

Так, за даними Державного казначейства України станом на 1 листопада 2010 року до місцевих бюджетів без урахування міжбюджетних трансфертів до загального фонду надійшло 54 134 879 273, 65 грн., а до спеціального фонду – 10 223 636 491,03 грн. Найбільше коштів поступило до міського бюджету м. Києва (11 932 961 896, 57 грн.) і Донецької області ( 6 845 141 345,19 грн.), а найменше до міського бюджету Чернівецької області  - 761 120 557,41 грн.

Щодо виконання місцевих бюджетів за видатками, то всього здійснено видатків на суму 105 661 254 563,50 грн. з загального фонду і 12 459 935 715,28 грн. із спеціального фонду.

Важливу роль в казначейському обслуговуванні місцевих бюджетів відіграють розпорядники та одержувачі бюджетних коштів. Так, за даними Державного казначейства України кількість установ та організацій, включених до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів коштів місцевих бюджетів станом на 1 грудня 2010 року становить 55 081 установа. Найбільша кількість розпорядників знаходиться  у Дніпропетровській області (3894 організації), а найменше – у Чернівецькій області (1247 організацій). Це пов’язано із величиною території таких областей [4].

Однак, казначейське обслуговування місцевих бюджетів має ряд проблемних питань, які спонукають органів ДКУ до необхідності удосконалення та оптимізації процедур казначейського обслуговування місцевих бюджетів:

1)     недостатність забезпечення матеріально-технічною базою (комп'ютерами, модемами тощо);  

2)     значне збільшення навантаження на канали зв'язку, низький рівень охоплення районної ланки цифровими технологіями зв'язку;  оптимізація системи «Клієнт-Казначейство»;

3)     відсутність чіткого розмежування повноважень та функцій між органами місцевого самоврядування і органами Держказначейства в процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів;

4)     нестабільність в законодавстві України, тобто при зміні нормативів Держказначейство змушене коригувати і доопрацьовувати методологічну і програмно-технічну базу. Тому нерідко доводиться кардинально та в оперативному режимі змінювати підхід до механізмів казначейського обслуговування тощо [1].

Наявні проблеми потребують якісних шляхів вирішення. По-перше, для підвищення ефективності управління бюджетними коштами на місцевому рівні доцільним є залучення тимчасово вільних бюджетних коштів та їхніх залишків у розпорядників із метою здійснення першочергових бюджетних видатків, недопущенні касових розривів у процесі виконання бюджетів.

По-друге, ввести до структури головних обласних управлінь державного казначейства України відділ управління бюджетними ресурсами, який аналізуватиме наявні ресурси, прийматиме рішення про обсяги і джерела залучення, проведення обліку і складання звітності про залучення коштів [2].

По-третє, необхідно забезпечити сільських і селищних рад комп'ютерною технікою, засобами зв'язку, універсальним програмним забезпеченням, створити цілісну систему адаптованого програмного забезпечення та єдиного порядку інформаційного обміну між органами місцевого самоврядування, фінансовими органами, податковими органами та органами Державного казначейства України.

         По-четверте,  удосконалення нормативно-правового забезпечення процедури обслуговування місцевих бюджетів усіх рівнів і створення єдиного програмного продукту для формування єдиної інформаційної бази для всіх учасників бюджетного процесу дасть можливість підвищити ефективність управління фінансовими ресурсами.

Отже, Державне казначейство України посідає одне з провідних місць у структурі управління державними фінансами та державного контролю і, незважаючи на значні прогалини у казначейському обслуговуванні місцевих бюджетів, шляхи вирішення цих проблем розробляються і впроваджуються вже сьогодні. А це дозволить забезпечити якісне обслуговування бюджетів на всіх рівнях.

Література:

1.     Габа І. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів: переваги та недоліки / І. Габа // Все про бухгалтерський облік. – 2010. – №9. – С. 20-22.

2.     Барський Ю. М, Олександренко І.В. Механізм забезпечення ефективного функціонування бюджетної системи України органами Державного казначейства України /Ю.М. Барський, І.В. Олександренко // www.nbuv.gov.ua

3.     Фесик О. М., Зав’ялова І. А. Вдосконалення казначейського обслуговування місцевих бюджетів за доходами / О.М. Фесик, І.А. Зав’ялова // www.intkonf.org.

4.     www.treasury.gov.ua – сайт Державного казначейства України.