Сакун Л. М., Баличева А. І.

Кременчуцький національний університет ім. Михайла Остроградського

Напрямки покращення збутової діяльності машинобудівних підприємств

 

Машинобудування України функціонує у складній економічній ситуації. Погіршення технічного і технологічного стану виробництва, криза платежів,  пасивна інвестиційна діяльність, втрата традиційних ринків збуту призводять до простоювання великої кількості підприємств і виробництв цієї галузі.

Тому в сучасних умовах велике значення набуває пошук шляхів підвищення ефективності збутової діяльності машинобудівних підприємств.

ВАТ «Крюківський вагонобудівний завод» (ВАТ «КВБЗ») є одним з провідних виробників магістральних вантажних та пасажирських залізничних вагонів, запасних частин та комплектуючих до залізничного транспорту, вагонів метро та метрополітенів, виготовлення ескалаторів, автошляхової техніки, контейнерів для транспортування вантажів, крупно габаритних зварних металоконструкцій.

Основні напрямки виготовлення продукції на ВАТ «КВБЗ»:

- вагонобудування - вантажне (напіввагони, цистерни, платформи, вагони бункерного типу), пасажирське, вагони метро;

- машинобудування - шляхово-будiвельна техніка, спеціальна інженерна техніка, ескалатори, запасні частини до метрополітену, запасні частини до устаткування ГЗКiв, шахт, сiльхозтехнiки;

- металоконструкції - контейнери, крупно габаритні зварні металоконструкції.

Успішна робота підприємства ґрунтується на ефективній роботі маркетингових підрозділів. З метою розробки шляхів ефективних збутових стратегій проаналізуємо динаміку реалізації продукції на ВАТ «КВБЗ» за 2004 – 2009 роки (рис. 1). 

 

Рис. 1.  Динаміка реалізації продукції за 2004 – 2009 рр.

Як бачимо, внаслідок світової фінансової кризи у 2009 році значно скоротився обсяг реалізації продукції. В зв’язку з цим, працівниками ВАТ «КВБЗ» було виконано низку заходів щодо підвищення ефективності збутової діяльності:

1) Розробка нових, унікальних видів продукції згідно індивідуальним вимогам замовників;

2) Налагодження та завантаження роботою нового технологічного обладнання, з використанням котрого з'явилась можливість освоїти випуск нової продукції;

3) Покращення умов праці персоналу;

4) Зниження витрат на енергоресурси;

5) Мiнiмiзація шкідливого впливу підприємства на довкілля.

6) Забезпечення організації роботи торгової фірми спільно з конструкторським управлінням з вивчення конструкцій нових перспективних видів продукції та її узгодження з замовниками та кінцевими споживачами при прийнятті рішення про включення її в план нової техніки і установлення на виробництво.

За останнi роки впроваджено виробництво нових моделей вантажних i спецiалiзованих вагонiв рiзного призначення, які активно експлуатуються не тiльки на залiзницях України, країн СНД та Балтiї, а й у далекому зарубiжжi. Пiввагони, вагони-хопери, унiверсальнi платформи, комбiнованi вагони, широкий асортимент запасних частин та комплектуючих до вантажних залiзничних вагонiв складають основний виробничий напрям пiдприємства. Маючи величезний конструкторсько-технологiчний потенцiал, промисловi потужностi та розвиваючи багаторiчнi партнерськi стосунки, колектив заводу впровадив новi виробничi напрями. Пасажирське вагонобудування, яке засвiдчило європейський рiвень України не тiльки у збудованих швидкiсних потягах, що курсують залiзницями країни, а й на мiжнародному рiвнi. На рахунку останнiх розробок пiдприємства такi види продукцiї: критий вагон мод. 11-7045; комбiнований напіввагон мод. 12-9765; напiввагони мод. 12-7023; комбiнований вагон мод. 19-795-01; пасажирськi вагони серiї 61-788; вагони метро мод. 81-7021 та мод. 81-7022; ходовi частини пiд вантажнi та пасажирськi вагони; тунельнi та багатоповерховi ескалатори.

Завдяки використанню нових технологій та розробок у 2010 році за темпами виготовлення та продажу вагонів ВАТ «КВБЗ» вперше досяг радянських показників, а саме показників 1988 року. У цьому році  ВАТ «КВБЗ» виготовив 9200 вантажних і 60 пасажирських вагонів. Надалі ВАТ «КВБЗ» планує виготовити 10000 вантажних і 100 пасажирських вагонів.

 

Література:

1.     Голубева С. Менеджмент сбыта (опыт Германии).- М.: Высшая шк., 1999.– 174 с.

2.     Дихтль Е., Хершген Х. Практический маркетинг: Пер. с нем. А.М. Макарова. - М.: Высшая шк., 1996. - 225 с.

3.     Козін С.В. Організаційна схема збутової мережі торговельного підприємства // Маркетинг в Україні. - 2003. - №3. - С. 26- 29.