Лісовенкова І.М., Толста Н.В.

Національний гірничий університет України

Управління оборотними засобами, як складова ефективної фінансової політики підприємства в умовах кризи.

 

Як відомо поточна світова криза почалася 10 серпня 2007 року і дійшла до України в 2009 році. Експерти і аналітики виділяють більше 20 причин світової кризи (серед них вичерпаність домінуючої світової парадигми або криза капіталізму, непомірний ріст фінансової сфери, вичерпаність долара як світової резервної валюти і так далі).

Аналітик Алан Рейнольдс дає таке визначення кризи: "Кризи не виникають нізвідки і не зникають в нікуди. Вони є логічним, невідворотним наслідком взаємодії певної комбінації чинників. Результат цієї взаємодії сам по собі не є ні поганим, ні хорошим. Негативну конотацію слову "криза" дають ті люди, які неправильно оцінили (переоцінили, недооцінили) наслідки цієї комбінації чинників або ті, які вимушені платити по рахунках невдалого (нереалістичного) плану. Помилки в оцінках можуть бути викликані сотнями різних причин, починаючи від повного незнання певної інформації, до переоцінки власних сил або впливу різних інститутів. Криза є неумисним наслідком тривалої взаємодії частково контрольованих або взагалі не контрольованих чинників і явищ, які призводять до ситуації, коли продовження управління існуючими чинниками для реалізації поставлених цілей і завдань стає неможливим".

В умовах кризи  для багатьох Українських підприємств особливої актуальності набуває (або має набути) проблема аналізу та прогнозування свого фінансового стану. Де найбільшої уваги потребує оборотній капітал підприємства, оскільки правильна його оцінка значно впливає на проблему визначення необхідної суми грошових коштів для обігу, що дозволить виявити внутрішні резерви підприємства та вжити заходи по підвищенню ефективності роботи та запобіганню банкрутства.

Більшість економістів визначають категорію оборотних активів, як грошові кошти і їх еквіваленти, не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації або вжитку протягом операційного циклу або протягом дванадцяти місяців з дати балансу.[1]

Ритмічність, злагодженість і висока результативність роботи підприємства багато в чому залежить від його забезпеченості оборотними засобами. При управлінні оборотним капіталом в кризових умовах підприємству необхідно визначити методи найбільш впливові в умовах функціонування країни і сформувати свою стратегію розвитку на майбутнє. Загалом організація управління оборотним капіталом зводиться до створення умов для ефективного його функціонування.

Аналізуючи систему управління оборотним капіталом на вітчизняних підприємствах України, можна виділити наступні проблеми:

1.     Нераціональне розміщення оборотних активів між сферою виробництва та сферою обігу.

2.     Відсутність механізму поповнення оборотного капіталу.

3.     Інші фактори, які не залежать від підприємства але впливають на стан його оборотних активів (інфляція, недосконала податкова політика і т.д.)

Фінансовий стан компанії знаходиться у безпосередній залежності від того, наскільки швидко засоби, вкладені в активи, перетворюються у реальні гроші. Ріст неплатежів  ускладнює ритмічну діяльність підприємства (закупівлю сировини, оплату праці та інші витрати, що здійснюються з виручки) і призводить до збільшення дебіторської заборгованості.

Раціональне управління оборотними засобами передбачає їх оптимізацію виходячи з потреб підприємства. Тобто залежно від області діяльності підприємства воно самостійно визначає розмір оборотних активів.

Нижче в таблиці наведені ризики для підприємства, що пов'язані з нестачею або надлишком оборотних засобів. [2]

 

 

Ризики для підприємства, пов’язані з нестачею або надлишком оборотних засобів.

Витрати та ризики, пов'язані із нестачею оборотних засобів

Витрати та ризики, пов'язані із надлишком оборотних засобів

·        Затримки в постачанні сировиною та матеріалами і як наслідок збільшення тривалості виробничого циклу і зростання витрат

·        Зниження об'ємів продажу із-за недостатніх запасів готової продукції

·        Додаткові витрати на вирішення питань фінансування

·        Запаси можуть зіпсуватися фізично або морально застаріти

·        Зростання витрат на зберігання надлишків запасів

·        Боржники можуть відмовитися платити або збанкрутувати

·        Банки, в яких зберігаються грошові засоби, можуть збанкрутувати

·        Більш високий об'єм товарно-матеріальних запасів і готової продукції збільшує податок на майно

·        Інфляція може значно зменшити реальну вартість дебіторської заборгованості та грошових засобів

Підприємству необхідно періодично оцінювати свої потреби в оборотних засобах і намагатися утримувати їх на мінімально необхідному рівні. Тобто ефективне використання оборотних активів представляє собою продумане економічне визначення потреби в них, а саме визначення такого їх оптимального розміру, який би при мінімальному запасі забезпечив безперервне виробництво.

Політика управління оборотними активами повинна забезпечувати пошук компромісу між ризиком втрати ліквідності та ефективності роботи підприємства. Однією з основних задач управління оборотними активами є забезпечення їх джерелами фінансування. Таким чином на перший план виходять методичні та практичні питання управління процесами аналізу, формування (визначення норм (або кількості ОС) , та джерел їх фінансування) й раціонального використання оборотних засобів.

Організація оборотних коштів на підприємстві включає:

·        визначення потреби в оборотних активах, їх скалу, структури;

·        джерела формування та їх регулювання;

·        управління використанням оборотних коштів;

·        аналіз використання оборотних коштів.

Підсумовуючи усе вище сказане акцентуємо свою увагу на тому що для ефективного управління оборотним капіталом підприємству потрібно оптимізувати загальний обсяг та структуру  виробничих запасів, мінімізувати витрати щодо їх обслуговування і зберігання, підвищити платоспроможність підприємства за рахунок оптимізації залишків оборотних засобів у грошовій формі та нейтралізувати ризики їх використання. На підприємстві обов'язково повинна здійснюватися детально продумана політика надання товарних кредитів і розстрочок, заснована на аналізі і ранжуванні покупців у залежності від об'ємів закупівель, історії кредитних відносин і передбачуваних умов оплати. Тим більше це важливо , оскільки правильне кредитування покупців не тільки прискорює оборотність оборотних засобів , але і сприяє збільшенню продажів.

 

Література

1.     Мануйлович Ю.М. Проблеми управління оборотними засобами підприємства в сучасних умовах функціонування//Вісник Хмельницького національного університету. – 2009 - №1 – с.132-135.

2.     Матукова Г.І. Управління оборотним капіталом підприємства в умовах кризи//научно-практический журнал Экономика Крыма – 2010 - №1(30) – с.204-208.