Економічні науки/13. Регіональна економіка

 

Ралко В.В.,

Науковий керівник: Гноєва І.М.,

Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського

Сучасний стан формування доходів місцевих бюджетів і пошук шляхів їх удосконалення

 

         У сучасних умовах ринкової трансформації української економіки важливого значення набувають питання оптимального формування та використання доходів місцевих бюджетів як найдієвішого інструменту управління економікою і важливої основи фінансового забезпечення повноважень державних та місцевих органів влади та виявлення резервів їх зростання [2]. Протягом останніх років особливо актуальною стала проблема нестачі фінансових ресурсів органів місцевої влади та нестабільність джерел їхніх доходів. Стан формування доходів місцевих бюджетів набуває особливої актуальності в умовах фінансової кризи в Україні і світі та потреби підвищення самостійності регіонів. У зв’язку з цим постає нагальна потреба у поглибленому дослідженні концептуальних засад доходів місцевих бюджетів

та обґрунтуванні системи практичних рекомендацій щодо забезпечення їх стабільності та зміцнення.

Метою даної роботи є дослідження теоретичних та практичних аспектів наповнення місцевих бюджетів та обґрунтування шляхів удосконалення формування фондів грошових коштів органів місцевого самоврядування.

Доходи місцевих бюджетів є предметом дослідження провідних вітчизняних та зарубіжних науковців, а саме: К. Павлюка, І. Луніної, В. Піхотського, О. Крайник, С. Попової, Є. Жемеренка,  С. Слухай, О. Гончаренка,  А. Вагнера, Р. Гнейста, та інших. Більшість наукових праць з питань місцевого бюджету спрямована на виявлення загальних тенденцій функціонування місцевих бюджетів та використання їх коштів. Водночас бракує наукових і практичних напрацювань щодо окреслення шляхів оптимізації формування власних доходів місцевих бюджетів, які б відповідали сучасним вимогам економічного розвитку і задовольняли потреби суспільства.

Функціонування місцевих органів влади пов’язане з достатнім забезпеченням їх фінансовими ресурсами. Згідно з передовим світовим досвідом більша частина функцій місцевих органів влади має фінансуватись за рахунок місцевих бюджетів, також необхідність формування доходів місцевих бюджетів, відповідно, пошук ефективних, стабільних джерел надходжень визначені потребами суспільства у бюджетних ресурсах з метою виконання власних та делегованих повноважень органами місцевого самоврядування [3]. Саме в умовах ринкової трансформації національної економіки, роздержавлення і приватизації, становлення, розвитку, зміцнення демократичних відносин впродовж останніх років суттєво змінився механізм формування доходів місцевих бюджетів та їх призначення [2].

         Доходи місцевих бюджетів України згідно з бюджетною класифікацією поділяються на: податкові надходження, неподаткові надходження, доходи від операцій з капіталом, державні цільові фонди, офіційні трансферти [3].

За період 2005–2010 років частка місцевих бюджетів у доходах зведеного бюджету України знизилася від 32,3 % до 24,6 %, а у ВВП збільшилася – від   8,3 % у 2005 р. до 9,3 % у 2010 р. Відбулися певні зміни  у формуванні структури доходів місцевих бюджетів – зменшилася частка податкових надходжень (від 68,8 % до 56,7 % відповідно), натомість збільшилася частка офіційних трансфертів (від 31,2 % у 2005 році до 43,3 % у 2010 році), що свідчить про зниження стійкості доходної бази місцевих бюджетів в Україні та зниження рівня фінансової самостійності місцевих бюджетів. Чільне місце серед податкових надходжень посідає податок на доходи фізичних осіб, обсяги якого мають стійку тенденцію до зростання і становлять 60% від загальних. Наступне місце займає податок на прибуток підприємств, але після передачі його надходжень до державного бюджету частка цього податку стала стрімко знижуватися. Діюча система оподаткування місцевими податками і зборами не відповідає критеріям самодостатності та економічної доцільності. Так, у структурі податкових надходжень в Україні частка місцевих податків і зборів у 2010 році не перевищує 2,2 %, що є одним із негативних аспектів розвитку власної дохідної бази місцевих бюджетів. Визначальними чинниками позитивної динаміки місцевих податків і зборів загалом по Україні є ринковий збір та комунальний податок, хоча обсяги останнього за останні роки значно знизились. Джерелами неподаткових надходжень місцевих бюджетів України є власні надходження бюджетних установ і організацій, державне мито, платежі за оренду майна цілісних майнових комплексів. Проте їх розміри та темпи приросту не забезпечують достатнього розвитку власної дохідної бази органів місцевого самоврядування [1].

Отже, дослідивши питання формування доходів бюджетів, можна зробити висновок про те, що на сьогодні місцеві органи влади не можуть мати повної фінансової незалежності, тому доцільно було б запровадити систему пошуку ефективних, стабільних джерел надходжень які б задовольняли потреби держави визначені у бюджетних ресурсах з метою виконання власних та делегованих повноважень органами місцевого самоврядування. Необхідно підвищити адміністративну відповідальність платників податків з наступним зарахуванням сум штрафних санкцій до доходів регіональних та місцевих бюджетів. Здійснити запровадження спеціальних регіональних і місцевих податків і зборів з користувачів природних багатств та спрямування їхніх коштів на охорону довкілля, відновлення спожитих природних благ, створення необхідних умов для життєвого рівня населення.

Література:

1.     Бюджетний кодекс України. Закон України від 21 червня 2001 року № 2542-111 // Відомості Верховної Ради України. —2005–2010. — №37—38.

2.     С.П. Попова Удосконалення наповнення місцевих бюджетів // Наукові праці КНТУ. Економічні науки. — 2010. — №17 — С. 210–215.

3.      Павлюк К.В. Формування доходів місцевих бюджетів // Фінанси України. — 2006. — № 4. — С. 24–37.