Пуголовко І.,Романюк В.

Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

ЗБІЛЬШЕННЯ ДОХІДНОЇ ЧАСТИНИ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ В КОНТЕКСТІ РЕФОРМУВАННЯ БЮДЖЕТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

Державний бюджет виступає основним інструментом реалізації соціально-економічної політики держави. Форма та зміст бюджету обумовлені рядом чинників. Використання бюджету як інструменту регулювання економіки ускладнене впливом на діяльність учасників бюджетних відносин багатьох як об'єктивних, так і суб'єктивних чинників, що визначаються соціально-економічним середовищем в країні та в світі.

Незважаючи на проведення бюджетної реформи, багато проблем функціонування  бюджетної системи залишаються нерозв'язаними. Необхідність внесення змін до нормативно-правових актів у бюджетній сфері насамперед зумовлена потребою розширення фінансової основи місцевого самоврядування як важливої складової механізму підвищення добробуту населення й економічного розвитку громад, удосконалення міжбюджетних відносин із метою забезпечення справедливого й неупередженого розподілу бюджетних ресурсів та дотримання визначених законодавством принципів збалансованості й самостійності бюджетів, підвищення ефективності використання бюджетних коштів, створення стимулів розширення й мобілізації належних бюджету доходів

Діюча система акумулювання доходів бюджетів України характеризується низьким рівнем частки власних доходів місцевих бюджетів, що відображається нарощуванням обсягів міжбюджетних трансфертів. Наявна тенденція до надмірної централізації доходів у Державному бюджеті для подальшого спрямування трансфертів до місцевих бюджетів призводить до збільшення зустрічних фінансових потоків і не сприяє нарощуванню власної доходної бази та не стимулює зацікавленість органів місцевого самоврядування перевиконувати планові показники за доходами. 

На даному етапі розвитку економіки в Україні назріла необхідність справжньої, а не декларативної фінансової децентралізації для повнішого та ефективнішого задоволення потреб населення в кожному регіоні. Без бюджетної самостійності місцевих бюджетів з її численними складовими і врахування податкового потенціалу кожного регіону побудова й розвиток ефективної та дійової бюджетної системи України може зволікатися на невизначений час .

Місцеві податки складають основну частину коштів місцевого самоврядування в розвинутих країнах. Згідно статистичних даних, найбільшу питому вагу в доходах місцевих бюджетів України сьогодні мають надходження від загальнодержавних податків, зборів та інших обов’язкових платежів, які практично не пов’язані з власною діяльністю органів місцевого самоврядування і становили в залежності від року 50-70% доходів загального фонду. Частка надходжень до місцевих бюджетів від місцевих податків і зборів не перевищує 2-10%. Біля 1/3 доходної частини місцевих бюджетів України формується за рахунок трансфертів з державного бюджету, що ставить соціально-економічний розвиток територій в жорстку залежність від центрального бюджету. Структуризація місцевих бюджетів України засвідчує, що понад 92% усіх бюджетів дотаційні і лише 8% – це бюджети які виступають донорами в умовах чинної системи бюджетного регулювання. Органи місцевого самоврядування мають слабку власну фінансову базу. Збереження такої структури зробить місцеве самоврядування на утриманні державного бюджету і надалі не дасть можливості місцевим органам влади виконувати ефективно свої обов’язки [2, с.115].

Для зміцнення фінансової незалежності органів самоврядування, на нашу думку, слід збільшити дохідні джерела місцевих бюджетів шляхом внесення змін до законодавства та прийняття відповідних урядових рішень:

- для стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів, зацікавлення органів місцевого самоврядування до мобілізації доходів до бюджетів усіх рівнів необхідно відновити практику перерахування до місцевих бюджетів частини надпланових надходжень за переліком показників доходної частини загального фонду державного бюджету у розмірі 50%.Це дозволить збільшити обсяг власних доходів бюджету майже кожної територіальної громади, створюючи цим самим реальні передумови для активізації роботи органів місцевого самоврядування та розширення податкової бази і, відповідно, суттєвого розвитку підприємницької діяльності на території відповідної адміністративної одиниці;

- включення до переліку доходів, що не враховуються під час визначення обсягів міжбюджетних трансфертів, окремих податків, зокрема плати за видачу ліцензій і сертифікатів, плати за землю для обласних та районних бюджетів; плати за торговий патент, частини податку на прибуток підприємств.

Таким чином, розв’язання на основі вітчизняного та зарубіжного досвіду комплексу проблем, що виникли у сфері формування місцевих бюджетів, дозволить значною мірою оптимізувати бюджетні відносини в нашій країні та зміцнити економічну самостійність адміністративно-територіальних одиниць. Як наслідок, зростання рівня політичної незалежності та фінансового забезпечення місцевого самоврядування сприятиме розбудові демократичної держави та успіху трансформаційних перетворень.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

1.     Василик О. Д. Бюджетна Система України: Підручник / О. Д. Василик, К. В. Павлюк .- Київ : Центр навчальної літератури, 2004 .- 287 С.

2.     Катасонова М. Актуальні проблеми формування дохідної частини місцевих бюджетів //О. М. Катасанова //Економічний простір. – 2008.- №12/1.- С.114-118

3.     Щербина І. Проблеми фінансового забезпечення органів місцевого самоврядування на виконання делегованих державою повноважень // І. Щербина //Проблеми трансформації територіальної організації влади. – 2005.- С. 459-467.