К.е.н. доцент Моргунова Т.И.

Ейнох М.В. 5Бм

 

Херсонський Національний Технічний Університет

 

ПРИНЦИПИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ

 

Анотація: У статті проведено аналіз принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, що виділяються вітчизняними і зарубіжними авторами, а також затверджених у нормативних документах. В рамках вирішення проблеми визначення принципів обґрунтовано доцільність відокремлення рівнів ведення обліку та складання звітності і виділення відповідно принципів організації бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерського обліку, принципів складання і подання фінансової звітності.

Ключові слова: Міжнародні стандарти бухгалтерського обліку (звітності), фінансова звітність, системи обліку, фінансова звітність.

І. Вступ Принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності є базовими положеннями, що визначають порядок організації та ведення бухгалтерського обліку, формують підходи до підготовки фінансової звітності та іншої інформації, що подається зовнішнім групам користувачів. Сучасний стан розвитку обліку та звітності здійснюється в умовах зростанням глобалізаційних процесів, які призвели до виникнення міжнародної системи обліку та фінансової звітності. Регулювання бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності в міжнародних масштабах здійснюється через розробку та впровадження Міжнародних стандартів фінансової звітності. Система управління будь яким підприємством вимагає достовірно комплексної інформації  про обсяги виробництва, надання послуг, наявність та використання фінансових та інших показників господарської діяльності. Основним джерелом такої інформації на підприємстві є фінансова звітність.

Питання удосконалення звітності відповідно до міжнародних стандартів розглядаються у працях багатьох вчених: Верига Ю.А., Сопко В.В., Голов С.Ф., Губачова О.М., Ковалев В.В. тощо. Низька значимість досягнень у створенні комплексу принципів виправдовується складністю завдань, поставлених перед собою бухгалтерами, саме це зауважують  Хендріксен Э.С. та Ван Бреда М.Ф. [13, с. 75-76]. Бутинець Ф.Ф. вказує, що сьогодні вимагають переосмислення теоретичні постулати, покладені в основу організації та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання інформації користувачам бухгалтерської звітності [1, с. 27]. Актуальними на сьогоднішній день є питання формування облікової політики підприємства, в тому числі і щодо звітності, що відображено в роботах:., Білоусової Г.А., Кірейцева Г.Г., Соловьевої О.В.,  Кір’ян С.М., Юрківської Л.Й.,. та інших.  Ними визначено, що  національна звітність повинна бути адаптована до міжнародних вимог та стандартів.

ІІ. Постановка завдання. Провести аналіз принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, що виділяються  вітчизняними і зарубіжними авторами, затверджені у нормативних документах. Виявити відношення принципів до процесу організації обліку, його ведення чи підготовки й подання фінансової звітності. Визначення основних тенденцій стандартизації у світових масштабах та питань облікової політики підприємства щодо фінансової звітності.

ІІІ. Результати. Загальні вимоги до фінансової звітності визначені П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затверджені наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 № 87. Дане положення встановлює:

• мету фінансових звітів;

• їх склад;

• звітний період;

• якісні характеристики та принципи, якими керуються при складанні звітності;

• вимоги до розкриття інформації у фінансовій звітності.

Метою фінансової звітності є забезпечення загальних інформаційних потреб широкого кола користувачів, які покладаються на неї, як на основне джерело фінансової інформації під час прийняття економічних рішень.

Призначення основних компонентів фінансової звітності визначенно в таблиці 1.

Компонент

Зміст

Використання інших частин

Баланс

наявність економічних ресурсів, які контролюються підприємством на дату балансу

оцінка сукупності ресурсів підприємства, їх ліквідності та платоспроможності:• прогнозування потреб у позиках;

• оцінка та прогноз змін в економічних ресурсах

Звіт про фінансові результати

доходи, витрати і фінансові результати діяльності підприємства за звітний період

оцінка та прогноз:

• прибутковості діяльності підприємства;

• структури доходів і витрат

Звіт про власний капітал

зміни у складі власного капіталу підприємства протягом звітного періоду

оцінка та прогноз змін у власному капіталі

Звіт про рух грошових коштів

генерування використаних грошових коштів у звітний період

оцінка та прогноз операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємств

Примітки

додатковий аналіз статей звітності, необхідних для забезпечення їх зрозумілості

оцінка та прогноз:

• діяльності підрозділів;

• облікової політики;

• ризиків чи непевності, які впливають на підприємство, його ресурси та зобов'язання

Фінансова звітність повинна надати дохідливу, доречну, достовірну та зіставну інформацію щодо фінансового стану, результатів діяльності підприємства, руху його грошових коштів, змін у складі власного капіталу.

За наведеними групами нами систематизовано принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності, які наводяться у працях вітчизняних та зарубіжних авторів та визначаються у нормативних актах. Подане групування принципів не є остаточним, адже серед принципів, що розглядаються авторами, можна побачити вимоги, які висуваються користувачами до поданої інформації, ознаки якості, якими може володіти оприлюднена фінансова звітність.

До групи принципів організації бухгалтерського обліку можуть бути віднесені принцип цілісності, автономності, безперервності, реєстрації, раціональності та контролю.

Цілісність визначається серед принципів підготовки фінансової звітності як умова, за якої облікові дані представляють єдину систему, задану в інтересах управління господарськими процесами [12, с. 26].

Принцип автономності також називають принципом підприємства, господарської одиниці або самостійності. Автономність є умовою, за якої кожне підприємство визнається юридичною особою, відокремленою від її власників, у зв’язку з чим особисте майно та зобов’язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства [6, ст. 4].

Принцип безперервності в різних джерелах згадується як принцип безперервності діяльності або діючого підприємства. У працях авторів характеристика принципу дається дещо своєрідно. Рожнова О.В. вказує, що згідно з принципом безперервності діяльності звітність готується виходячи з припущення, що організація продовжить діяльність в осяжному майбутньому [11, с. 39].

Принцип реєстрації згадується лише в окремих працях. Його суть зводиться до того, що в бухгалтерському обліку дозволяється відображати тільки ту інформацію про факти господарського життя, яка забезпечує здійснення управлінських впливів на господарські процеси [12, с. 26]. Принцип економічності інформації означає, що вигоди, які забезпечує інформація, не повинні бути менше витрат на її отримання [11, с. 46]. Слід зауважити, що в окремих працях західних авторів наводяться фактори, які обмежують отримання корисної та надійної інформації.

Принципи складання і подання фінансової звітності пов’язані з умовами підготовки та оприлюднення звітності господарюючими суб’єктами. Такий характер мають принципи достовірності, зіставності, доречності, точності, зрозумілості, інтерпретації, комунікації, значимості, погодженості. Віднесені до цієї групи принципи стосуються формування звітних показників та представлення цієї інформації зовнішнім групам користувачів.

До принципів підготовки і подання фінансової звітності може бути віднесений принцип погодженості (або узгодженості, взаємоузгодженості). Взаємоузгодженість розглядається авторами як один з критеріїв, яким повинна відповідати достовірна звітність. Бутинець Ф.Ф., Малюга Н.М. та Петренко Н.І. вказують, що взаємоузгодженість повинна перевірятись шляхом формальної перевірки та арифметичних процедур [3, с. 406].

Більше характеризують вимоги користувачів до фінансової звітності, а не підходи до її підготовки такі принципи як достовірність, зіставність, доречність, ясність, інтерпретація, значимість. Рожнова О.В. принцип суттєвості пояснює як відображення на рахунках тільки того, що має істотне значення для конкретного економічного суб’єкта.

Принцип значимості авторами визначається через значення, яке надає власник об’єкту, що вирішує до якої бухгалтерської категорії цей об’єкт буде віднесений [8, с. 482]. Цей принцип стосується визнання об’єктів оборотними чи необоротними активами. Серед принципів фінансової звітності автори виділяють принцип відносності, який означає формування в системі бухгалтерського обліку не абсолютно, а умовно точної інформації [12, с. 26].

Принцип комунікації можна зустріти в окремих джерелах. Він означає передачу даних від одного користувача іншому, що забезпечує правильність їх інтерпретації [12, с. 26].

Принцип відкритості означає, що на всіх рахунках відповідно до законодавчих і професійних положень повинні розкриватися деталі походження матеріальних цінностей в якості доповнення основної інформації [11, с. 45].

Серед облікових принципів наводиться принцип об’єктивності, який визначає, що звіти повинні бути об’єктивними і не носити слідів особистого підходу, сааме тому існують законодавчі і професійні правила, яких слід дотримуватися і які забезпечують підготовку об’єктивних звітів [11, с. 45-46].

Принцип релевантності розглядається як вимога до інформації або якісна характеристика фінансової звітності [13, с. 91].

ІV. Висновки Сьогодні більшість країн світу здійснюють поступовий перехід на єдині стандарти обліку і звітності. Проведений аналіз принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності дозволяє зробити висновок про те, що в рамках вирішення проблеми визначення принципів слід відокремлювати рівні ведення обліку та складання звітності і виділяти відповідно принципи організації бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерського обліку, принципи складання і подання фінансової звітності.

Принципи організації бухгалтерського обліку повинні забезпечувати створення умов для ведення обліку діяльності господарюючого суб’єкта. Група принципів ведення бухгалтерського обліку включає принципи, що відображають умови застосування облікових процедур в ході збору, реєстрації, групування, систематизації, класифікації та зведення даних про факти господарського життя.

Незважаючи на стандартизацію фінансової звітності у світовому масштабі та в Україні, кожне підприємство, в межах своєї облікової політики, має самостійного вирішити: які сегменти є звітними, встановити їх кількості та  пріоритетність, ступінь деталізації географічних регіонів, визначити бази розподілу доходів і витрат між сегментами, засади ціноутворення у внутрішньогосподарських розрахунках та проведення консолідації фінансової звітності

Література

1. Бутинець Ф.Ф. Альфа і омега бухгалтерського обліку або моя болісна не сповідь: [монографія] / Ф.Ф. Бутинець Житомир: ПП “Рута”, 2007. – 328 с.

2. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський облік: роздуми вченого /Ф.Ф. Бутинець – Житомир: ПП “Рута”, 2001. – 100 с.

3. Бутинець Ф.Ф. Аудит: стан і тенденції розвитку в Україні та світі: [монографія] / Ф.Ф. Бутинець, Н.М. Малюга, Н.І. Петренко / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – 564 с.

4. Нидлз Б. Принципы бухгалтерского учета / Б. Нидлз, Х. Андерсон, Д. Колдуэлл / Под ред. Я.В. Соколова. – 2-е изд. – М.:Финансы и статистика, 1994. – 496 с.

5. Малюга Н.М. Бухгалтерський облік в Україні: теорія й методологія, перспективи розвитку: [монографія] / Н.М. Малюга. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 548 с.

6. Петрук О.М.Гармонізація національних систем бухгалтерського обліку:[монографія] / О.М. Петрук. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 420 с.

7. Голов С.Ф. Бухгалтерський облік за міжнародними стандартами / С.Ф. Голов, В.М.Костюченко. - К.: Екаутінг, 2000.- 384с.

8. Рожнова О.В. Международные стандартыбухгалтерского учета и финансовой отчетности: [учебное пособие]. – 3-е изд., перераб. и доп. / О.В. Рожнова. – М.: Издательство “Экзамен”, 2005. – 320 с.

9. Сафронова Н.Г. Бухгалтерский финансовый учет: [учеб. пособие] /Н.Г. Сафронова, А.В. Яцюк. – М.: ИНФРА-М; Новосибирск:Сибирское соглашение, 2003. – 527 с.

10. Хендриксен Э.С. Теория бухгалтерского учета: [пер. с. англ.] / Э.С. Хендриксен, М.Ф. Ван Бреда / Под ред. проф. Я.В. Соколова – М.: Финансы и статистика, 1997. – 576 с.