Економічні науки /3. Фінансові відносини

Ляшенко Н.В.

Кіровоградський інститут регіонального управління та економіки

Аналіз сучасного стану українського ринку страхування життя

Сучасний етап розвитку світової економіки та міжнародних відносин, процеси ринкової трансформації національної економіки, входження України до системи світових господарських зв’язків зумовлюють необхідність розвитку страхового ринку з урахуванням світового досвіду та національних особливостей.

Особливо актуальною є проблема формування та розвитку ринку страхування життя для України, коли відбуваються кардинальні зміни в економічній системі.

Вагомий внесок у дослідження теоретико-методологічних за­сад страхування життя внесли вітчизняні вчені: Т.М. Артюх, В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, О.І. Барановський, Н.М. Вну­кова, К.Г. Воблий, Л.В. Временко, О.О. Гаманкова, Ю.П. Гришан, М.С. Клапків, В.В. Корнєєв, С.С. Осадець, Р.В. Пікус, Т.А. Ротова, а також зарубіжні - Т.Є. Гварліані, Д.В. Демідов, С.Л. Єфімов, О.М. Зубєць, Є.В. Коломін,  В.К. Райхер, Л.І. Рейтман, К.Є. Турбіна, Р.Т. Юлдашев та інші.

Водночас теорія страхування життя відстає від практики, що і є аспектом актуальності дослідження. Відсутні узагальнюючі висновки про специфічні особливості, функції та принципи страхування життя. У наукових працях вітчизняних економістів не знайшли комплексного розгляду питання передумов ефективного розвитку ринку страхування життя в Україні, а також особливості його державного регулювання.

В розвинених країнах світу страхування життя займає від 40% до 60% страхового ринку і виконує як функцію страхового захисту громадян і забезпечення високих стандартів їх життєдіяльності, так і накопичення коштів для інвестування в економіку. В Україні надходження страхових премій зі страхування життя не перевищують 4% від надходження страхових премій в цілому по страховому ринку [1].

Загальна сума валових страхових платежів (премій, внесків), отриманих страховиками при страхуванні життя в 2009 році становила 827,3 млн. грн., що на 24,5% менше, ніж за відповідний період 2008 року (2008 р. - 1 095,6 млн. грн.).

Структура валових надходжень страхових платежів (премій, внесків) за 2009 рік має такий вигляд:

-  641,4 млн. грн. (або 77,5%) - платежі, що надійшли від фізичних осіб;

-  185,5 млн. грн. (або 22,4%) - платежі, що надійшли від юридичних осіб;

-  0,4 млн. грн. (або 0,1%) - платежі, що надійшли від перестрахувальників.

У 2009 році на 53,5% зменшилась кількість застрахованих фізичних осіб (461 880 застрахованих фізичних осіб у порівнянні з 992 457 застрахованими фізичними особами у 2008 році). Станом на 31.12.2009 застраховано 3 130 316 фізичних осіб [2 с.32].

На ринку страхування життя така динаміка пов’язана по-перше, через специфіку страхового ринку, наслідки потрясінь в економіці проявляються з запізненням. По-друге, страхування – продукт не першої необхідності, особливо в Україні. Враховуючи, що платоспроможність громадян погіршується, виникає відкладений попит.

У 2009 році приріст резервів із страхування життя зменшився на 72,4% (до 173,6 млн. грн.) у порівнянні з 2008 роком [1].

Незважаючи на відносно позитивну динаміку розвитку цього виду страхування, наша країна ще має розв’язати велику кількість проблем, пов’язаних з відсутністю відповідних традицій страхування життя, недостатньою кількістю операторів і агентських мереж, неурегульованістю вітчизняного законодавства щодо суб’єктів страхової справи[3 с.283].

Формування капіталу компаній зі страхування життя і його розміщення потребують суттєвих удосконалень, при чому як на макрорівні, так і на рівні самих страхових компаній [4. с. 30].

Серед негативних чинників, які стримують розвиток ринку страхування життя, можна виділити наступні:

— недосконалість захисту прав споживачів страхових послуг;

— низький рівень співвідношення страхових платежів з відрахуванням платежів, переданих на перестрахування українським страховикам, і валового внутрішнього продукту, незначна клієнтська база страховиків, а також зосередження страхової діяльності переважно на майновому страхуванні юридичних осіб;

—нерозвиненість довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення та відсутність правового регулювання діяльності страховиків у сфері обовязкового медичного страхування;

— недостатність надійних фінансових інструментів для інвестування;

— велика кількість страхових компаній з низьким рівнем капіталізації, а також слабкий розвиток національного перестрахового ринку;

— використання страхового ринку субєктами господарювання для оптимізації оподаткування та витоку коштів за кордон;

— недостатній рівень кадрового та наукового забезпечення страхового ринку;

— низький рівень страхової культури населення.

Таким чином, досліджено ринок страхування життя та його роль у сучасній економіці, виявлено  негативні чинники, які стримують розвиток страхових послуг та причини недоліків  ринку страхування життя в Україні.

 

Література:

1.           Державний комітет статистики України -  http://www.ukrstat.gov.ua/

2.           Трігуб П.В. Аналіз сучасного стану страхового ринку України // Європейський вектор економічного розвитку. - 2009. - №2. - С. 32-41.

3.           Супрун А.А. Проблеми розвитку в Україні страхування життя та шляхи їх вирішення // Фінансова система України: Збірник наукових праць. – Острог: Видавництво НАУ “Острозьська академія”. -  2007. – Вип.9. – Ч.4. – С. 283-291.

4.           Симонов Д. Жизнь на выбор // Деловой, 2008. – №1.  – С.30-32.