Економіка / 11.Логістика

Смирнов І.Г., доктор геогр. наук, професор

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

 

Митні вимоги до міжнародних туристів у Великій Британії: логістичний вимір

 

Розглянуто особливості прикордонно-митних вимог до міжнародних туристів та особливості проходження митного контролю в країнах Європейського союзу (на прикладі Великої Британії) та їх логістичний вимір.

Shown peqularities of border and customs requirements to international tourists as well as specialities of customs control procedure in the countries of European Union (on example of Great Britain) and their  logistical dimension.

 

Постановка наукової проблеми. Велика Британія або Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії вважається батьківщиною сучасного туризму. Англієць Томас Кук першим у світі з 1840 року започаткував організовану туристичну діяльність: здійснював екскурсійні поїздки туристичних груп, видавав путівники до кожної подорожі. З 1856 р. туристичні подорожі до країн Західної Європи фірма Кука робить регулярними. Цю дату, зазвичай, вважають початком розвитку міжнародного туризму. Сучасна Велика Британія належить до провідних туристичних держав світу. Вона – беззаперечний лідер серед країн Північної Європи як за міжнародними прибуттями, такі за обсягами надходжень від туризму, які перевищують нині 25 млрд. євро. Потік туристів до країни постійно зростає і нині перевищує 30 млн. осіб, що складає майже 7 % від загально-європейського та майже 4 % від загальносвітового обсягу міжнародних прибуттів.

Велика Британія – країна з давньою історією і багатою культурою, які матеріалізовані в численних пам’ятках архітектури, археології, що стало основою для розвитку сучасного пізнавального туризму. Із них 27 занесені до списку світової спадщини, створеного під егідою ЮНЕСКО, і ще подані заявки на включення 17 обєктів. Понад 10 % території Великої Британії займають природоохоронні території – національні парки та ландшафтні території.

Отже, Велика Британія, як країна із значними туристичними ресурсами, приваблює з кожним роком усе більше туристів. Це стосується і туристопотоку з України. Але як держава – член Європейського союзу, Велика Британія має жорсткі митно-прикордонні вимоги до туристів, що приїзжають до неї з інших країн. З особливостями цих вимог повинні бути добре ознайомлені українські туристи, щоб не потрапити в неприємні ситуації, причиною яких може бути елементарне незнання сучасних вимог Європейського союзу до перевезення туристами товарів, валюти, тварин, а також особливостей проходження прикордонного та митного контролю в країнах-членах ЄС та конкретно у Великій Британії, де є своя специфіка.

Літературні джерела та публікації з теми статті охоплюють праці автора з митної логістики та логістичної організації митного контролю туристопотоків [1; 2; 3; 4], сайти Митної та Прикордонної служб Великої Британії [5; 6; 7] та інші матеріали [8; 9; 10].

Метою статті є розкрити особливості митних вимог до туристів та особливості проходження митного контролю в країнах Європейського союзу (на прикладі Великої Британії) та ознайомити з ними туристів та працівників туристичної галузі в Україні.

Виклад основного матеріалу. Прикордонний та митний контроль туристопотоків у Великій Британії здійснюють Прикордонна агенція Об’єднаного Королівства (англ. – UK Border Agency), що відноситься до Міністерства внутрішніх справ Великої Британії (англ. -  Home Office), та Служба доходів та мита Її Величності (англ. – HM Revenue&Customs). Їхнім фаховим гаслом та завданням є забезпечити безпеку державних кордонів та контролювати імміграцію. Для іноземних туристів, що прагнуть завітати до Великої Британії, ці структури видали серію листівок, де детально роз’яснюється, що турист може завозити до Об’єднаного Королівства, що заборонено завозити, а що слід обов’язково задекларувати Митній службі Її Королівської Величності. Без сумніву ці питання цікавлять і туристів України, оскільки туристообмін між нашими країнами щорічно зростає і все більше українських громадян прагнуть відвідати Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії. В свою чергу поступово зростає і кількість британських туристів, що відвідують Україну.

Українським туристам корисно знати, що більшість морських портів та летовищ Великої Британії мають три  виходи (коридори): червоний, зелений та блакитний. Якщо турист прибув до цієї країни на автобусі, поромі чи літаком з відповідним багажем, то він (турист) повинен знати, який коридор обрати. Отже, блакитний коридор призначений для громадян держав-членів Європейського союзу, для яких не передбачено жодних обмежень чи заборон щодо їхнього особистого багажу. Зеленим коридором можуть скористатися громадяни (туристи) країн, що не належать до Європейського союзу, якщо: а) їхній багаж не перевищує дозволених меж - це, зокрема, стосується алкогольних та тютюнових виробів, інших товарів; б) туристи не мають з собою заборонених до завезення на територію Об’єднаного Королівства предметів. Червоний коридор рекомендується пасажирам у випадку, якщо: а) вони мають товари чи валюту, які підлягають обов’язковому декларуванню; б) везуть із собою комерційні товари (тобто призначені до продажу).

Розглянемо детальніше дію цих правил. Отже, подорожування в межах ЄС для громадян країн-членів не передбачає жодних обмежень щодо асортименту чи обсягів багажу туристів. Тобто до Великої Британії туристи-громадяни країн-членів ЄС можуть завозити будь-яку кількість різноманітних товарів, в тому числі, алкогольних та тютюнових виробів, мясних та молочних продуктів тощо – але в обсягах, призначених тільки для особистого використання туриста та транспортованих ним особисто. При цьому особисте використання включає як особисте споживання, так і подарунки. Якщо турист везе з собою алкогольні та тютюнові вироби з метою їхнього наступного продажу, то це розцінюється як комерційне призначення цього товару. До громадян країн-членів ЄС не відносять мешканців Канарських островів (хоча вони належать до Іспанії), мешканців островів у протоці Ла-Манш (хоча вони відносяться до Великої Британії) та мешканців Північного Кіпру (громадян самопроголошеної Турецької республіки Північного Кіпру). Нагадаємо, що нині до складу Європейського союзу належать 27 держав: Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Чеська республіка, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Республіка Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Велика Британія. Отже, громадяни цих країн не мають жодних обмежень у завезенні до Великої Британії будь-яких алкогольних чи тютюнових виробів – якщо вони не призначені для комерційного використання. З метою це справдити британський митник може ставити туристам певні питання та вчинити контроль. Питання можуть бути щодо: а) виду та кількості закупленого товару; б) причини купівлі; в) способу оплати; г) відкритого та прихованого перевезення цього товару; б) частоти подорожей; е) обсягів особистого споживання алкогольних чи тютюнових виробів; є) інші питання. Такі питання будуть ставитися неодмінно, якщо турист везе із собою більше, ніж: а) 3200 сигарет; б) 200 сигар; в) 400 сигарильос; г) 3 кг тютюну; д) 110 л пива; е) 90 л сухого вина; є) 10 літрів спирту або міцних алкогольних напоїв; ж) 20 л кріпленого вина (приміром, портвейну чи шеррі-бренді) (табл. 1).

Щодо пального, то на додаток до стандартного вмісту баку транспортного засобу туристам дозволяється при вїзді до Обєднаного Королівства взяти з собою резерв пального у відповідній одній каністрі (обсяг не зазначається). При цьому поромні та залізничні компанії можуть застосувати свої жорсткі обмеження щодо обсягу резервного пального у каністрах через міркування безпеки.

Натомість, щодо перевезень туристами харчових продуктів (у т.ч. м'яса, риби, молочних виробів) а також, овочів та фруктів жодних обмежень у межах ЄС не існує за дотримання туристами трьох умов: а) ці продукти не

Таблиця 1. Митні норми щодо перевезення туристами товарів та валюти, які діють у ЄС (на прикладі Великої Британії)[1]

 

Товар, валюта

Для туристів-громадян країн-членів Європейського союзу

Для туристів-громадян країн, що не є членами Європейського союзу

1.

Алкогольні напої

- 10 л спирту (міцного алкоголю);

- 20 л кріпленого вино;

- 90 л сухого вина;

- 110 л пива

- 1 л спирту (міцного алкоголю) або 2 л кріпленого вина

- 4 л сухого вина

- 16 л пива

2.

Тютюнові вироби

- 3200 сигарет;

- 200 сигар;

- 400 сигарильос;

- 3 кг тютюну

- 200 сигарет або

100 сигарильос або

50 сигар або

250 г тютюну

3.

Харчові продукти (м’ясо-молочні, овочі, фрукти, насіння, коренеплоди)

Без обмежень, якщо:

а) не містять пестицидів та збудників хвороб;

б) вироблені (вирощені) в країнах ЄС;

в) призначені до особистого вжитку

 

Ввіз заборонено

4.

Непродовольчі товари (парфуми, електротовари тощо для подарунків та сувенірів)

 

Без обмежень

Дозволяється на суму до 390 фунтів (270 фунтів, якщо туристи подорожують приватним літаком чи кораблем)

5.

Валюта

Без обмежень

Дозволяється в обсязі до 10 000 євро

 

містять пестицидів та збудників хвороб; б) призначені для особистого вжитку; в) вироблені (вирощені) в країнах ЄС. При цьому у випадку харчових продуктів тваринного проходження до списку країн ЄС додаються Андорра, Канарські острови, острови в протоці Ла-Манш, острів Мен, Ліхтенштейн, Норвегія, Сан-Маріно, Швейцарія; а у випадку овочів та фруктів – Андорра, острови в протоці Ла-Манш, острів Мен, Швейцарія та Сан-Маріно.

Існує і список заборонених до ввезення до Великої Британії товарів, про що буде далі.

Якщо подорожуючий, що в’їжджає до Великої Британії, не є громадянином країн-членів Європейського союзу (це відноситься також до мешканців Канарських островів, островів у протоці Ла-Манш, а також Гібралтару), то він підлягає певним обмеженням щодо обсягів безмитного провезення товарів у його багажі за умови, що ці товари призначаються до власного користування та подарунків та транспортуються самим туристом. Товари, що призначені для продажу, класифікуються як комерційні товари (англ. – Merchandise in Baggage) та підлягають особливим митним правилам та платежам. Якщо при вїзді до Великої Британії турист має у своєму багажу обсяги товарів, що перевищують дозволені норми, то йому рекомендується використовувати червоний коридор або скористатися телефоном червоної лінії. Трансферні пасажири, що подорожують через летовища Великої Британії або інших держав-членів ЄС, повинні дотримуватися правил та норм перевезення алкогольних напоїв, що діють у ЄС, навіть за умови, що останні придбані в магазинах duty free, але за межами митної території ЄС, оскільки обсяги цих товарів можуть перевищувати нормативи, прийняті в ЄС щодо багажу громадян країн, що не є членами ЄС, і це може виявитися під час контролю на пунктах безпеки (англ. – security search point) (рис. 1).

Отже, туристам, що не є громадянами країн-членів Євросоюзу, дозволяється завозити до Великої Британії не більше (табл. 1):

а) 1 л спирту чи міцних алкогольних напоїв (міцністю понад 22°) або 2 л кріпленого вина, шампанського або інших подібних алкогольних напоїв міцністю менш, ніж 22° (при-цьому можливі різні еквівалентні комбінації, приміром, якщо турист везе 1 л кріпленого вина, то це дає йому дозвіл на додаткові 0,5 л міцного алкоголю тощо;


Подпись: Вхідний туристопотікПодпись: Заборонено перевозити:
1. Наркотичні речовини. 2. Вогнепальну та холодну зброю. 
3. Непристойні та порнографічні матеріали
Подпись: Потрібний спеціальний дозвіл:
1. Старовинна вогнепальна зброя та її імітація, набої, включаючи холості, вибухівка.
2. Газові балончики, електрошок ери.
3. Самурайські мечі довжиною більше 50 см.
4. Живі тварини (плюс обов’язковий платний карантин).
5. Рослини та тварини, що знаходяться під загрозою зникнення, та вироби з них.
6. Деякі радіонадавачі та радіотелефони.
7. Необроблені діаманти
Подпись: Об’єднане Королівство Великої Британії та Північної Ірландії
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Логістичні особливості проходження туристами прикордонно-митного контролю в країнах ЄС

(на прикладі Великої Британії)[2]


б) 16 л пива та 4 л сухого вина;

в) 200 сигарет або 100 сигарільос або 50 сигар або 250 г тютюну (тут теж дозволяються еквівалентні комбінації, наприклад, 100 сигарет та 25 сигар тощо).

При цьому: 1) забороняються: а) еквівалентні комбінації, що включають одночасно алкогольні та тютюнові вироби; б) перевезення алкогольних та тютюнових виробів туристами (пасажирами) віком до 17 років;

2) дозволяється: а) безмитне провезення алкогольних та тютюнових виробів, якщо вони придбані в країнах-членах ЄС (про що має бути відповідне підтвердження – товарний (касовий) чек, квитанція тощо) – в обсягах для особистого споживання; б) безмитне завезення до Великої Британії інших товарів (наприклад, парфумів, електротоварів тощо – для подарунків та сувенірів) на суму до 390 фунтів (ця сума зменшується до 270 фунтів, якщо туристи подорожують приватним літаком або кораблем); в) якщо турист завозить до Великої Британії означених товарів на більшу суму, то йому слід пам’ятати, що в цьому випадку мито буде накладене на всю вартість цих товарів, а не на лише ту частину їхньої вартості, що перевищує дозволені обсяги.

Забороняється завезення до Великої Британії з країн, що не є членами ЄС, усіх мясних та молочних продуктів через побоювання різних хвороб, що можуть зашкодити довкіллю та господарству. Така сама заборона стосується більшості фруктів, овочів, насіння та коренеплодів. Для завезення окремих їх видів (наприклад, картоплі) необхідний офіційний дозвіл.

Щодо валюти, то для туристів з країн, що не є членами ЄС, підлягає обов’язковому декларуванню її обсяг, що дорівнює 10 000 євро та більше. Бланки валютних митних декларацій можна безкоштовно отримати в усіх летовищах та морських портах Об’єднаного Королівства (при цьому острів Мен та острів в протоці Ла-Манш не рахуються як його частини, оскільки вони є вільними економічними зонами). Порівняння митних норм щодо перевезення туристами товарів та валюти, що діють в Україні та країнах ЄС (на прикладі Великої Британії), наводиться в табл. 2.

 

Таблиця 2. Митні норми щодо перевезення туристами товарів та валюти, що діють в Україні та країнах ЄС (на прикладі Великої Британії)[3]

Товар, валюта

Україна

Велика Британія

1.

Алкогольні напої

- 10 л спирту (міцного алкоголю);

- 2 л вина;

- 5 л пива

- 1 л спирту (міцного алкоголю) або 2 л кріпленого вина

- 4 л сухого вина

- 16 л пива

2.

Тютюнові вироби

- 200 сигарет;

- 50 сигар;

- 250 г тютюну

- 200 сигарет або

100 сигарильос або

50 сигар або

250 г тютюну

3.

Харчові продукти

Дозволяється ввіз на суму до 50 євро для власного споживання

Заборонено ввіз будь-яких харчових продуктів

4.

Непродовольчі товари (парфуми, електротовари тощо для подарунків та сувенірів)

Дозволяється ввіз на суму до 200 євро та вагою до 50 кг (парфуми – до 50 г, туалетна вода – до 250 г)

Дозволяється ввіз на суму до 390 фунтів (270 фунтів, якщо туристи подорожують приватним літаком чи кораблем)

5.

Валюта

Дозволяється в обсязі до 10 000 євро

Дозволяється в обсязі до 10 000 євро

 

У випадку трансферних пасажирів (туристів), що подорожують літаком у межах ЄС або в межах Великої Британії (внутрішні рейси), то митному контролю в транзитних летовищах підлягає лише ручна поклажа таких пасажирів (туристів), а весь їхній багаж підлягає перевірці лише в кінцевій дестинації.

Українським туристам слід обов’язково знати, які товари взагалі суворо заборонено завозити до Великої Британії. Це, насамперед: а) наркотичні речовини (героїн, морфій, кокаїн, амфітамін, барбітурати, ЛСД та каннабіс); б) вогнепальна та холодна зброя, включаючи різноманітні види ножів, кінжалів тощо, а також дудки, рупори, духові труби тощо; в) непристойні та порнографічні матеріали (книжки, журнали, фільми, відео, DVD та комп’ютерні програми), що включають: матеріали, що стосуються дітей; матеріали з жорстким насильством; інші матеріали еротичного характеру, що не продаються легально у Великій Британії.

Українським туристам слід знати, за наявності яких товарів у їхньому багажі можна отримати проблеми з британськими митниками під час перевірки з причин порушення права інтелектуальної власності – це стосується, насамперед, піратської продукції або підробки відомих світових брендів (ком пакт-диски, DVD, одяг, взуття, дизайнерські речі, що завозяться з країн-не членів ЄС).

Окрему групу складають предмети, для завезення яких до Великої Британії потрібний спеціальний дозвіл (ліцензія). Це:

1. Вогнепальна зброя, набої, вибухівка, включаючи холості набої та імітації зброї, а також газові балончики та електрошокери – дозвіл можна отримати за умови участі у відтворенні історичних подій.

2. Самурайські мечі з кривим лезом понад 50 см довжиною – дозвіл надається за умови участі у військово-історичних іграх або релігійних церемоніях.

3. Живі тварини: ввезення туристами тварин дозволяється за умови отримання ліцензії Ветеринарної служби Великої Британії та проходження обов’язкового платного карантину; це стосується і «кімнатних» птахів (але свійські тварини та пташина сюди не відносяться).

4. Рослини та тварини, що знаходяться під загрозою зникнення та вироби з них (біжутерія, взуття, сумки, пояси тощо) – потребують дозволу CITES (Міжнародна організація з захисту тварин та рослин, що знаходяться під загрозою зникнення). Сюди належить також ікра лососевих риб, вироби з слонової кістки, коралів, морських раковин, крокодилової та зміїної шкіри тощо.

5. Деякі радіонадавачі (CB radio) та радіотелефони, що не прийняті до використання у Великій Британії.

6. Необроблені діаманти – при завезенні з-за меж ЄС необхідний тзв. Сертифікат Кімберлі.

У випадку спроби завезення до Великої Британії заборонених товарів або товарів без необхідної ліцензії (або коли дозвіл чи ліценція підроблені) дії туриста кваліфікується як контрабанда і тягнуть за собою суворе покарання аж до ув’язнення. Щоб попередити такий розвиток подій, туристам наполегливо рекомендується з боку Прикордонної Служби Великої Британії (англ. - UK Border Agency) та Митної служби Її Величності (англ. - HM Revenue&Customs):

- ніколи не завозити до Великої Британії заборонених товарів та предметів;

- ніколи не брати в когось будь-які предмети, товари для завезення до Великої Британії;

- у випадку подорожі автомобілем, якщо ви водій, пересвідчитеся, щоб ваші пасажири не везли заборонених речей, товарів, інакше, за умови знайдення контрабанди, авто буде конфісковане;

- ніколи не намагайтесь нелегально провезти тварин до Великої Британії, оскільки навіть ручна тварина може несподівано захворіти на сказ, що призведе до непередбачувальних наслідків.

Висновки. В умовах постійно зростаючих туристопотоків з України до країн Європейського союзу працівникам турфірм та туристам слід пам’ятати, що в усіх державах-членах ЄС діє єдиний Митний кодекс ЄС, який передбачає істотні обмеження для туристів-громадян країн, що не є членами ЄС, щодо перевезення товарів, валюти, тварин тощо. Ці вимоги українським туристам слід знати та виконувати. Також нашим туристам належить знати, що прикордонно-пропускні пункти в летовищах, морських портах, автомобільних переходах країн ЄС нині мають не дві пропускні смуги (коридори) для виходу пасажирів (туристів) (як вказується в більшості літературних туристичних джерел), а три: блакитний коридор – для громадян країн-членів ЄС (їх зазвичай не перевіряють); зелений коридор – для громадян країн, що не є членами ЄС та не мають із собою та в багажі заборонених до перевезення в межах ЄС товарів та предметів або валюти та везуть товари, що дозволені до завезення до країн ЄС та не перевищують встановлені обсяги (може бути вибіркова перевірка); червоний коридор – для громадян країн, що не є членами ЄС, та везуть із собою товари або валюту у великих обсягах (для комерційного використання) – передбачається ретельна перевірка митниками з обов’язковим декларуванням товарів та валюти. Червоний коридор також рекомендується туристам (у т.ч. з України), якщо в них є сумніви щодо відповідності митним вимогам ЄС виду та обсягу товарів чи валюти, що перевозяться ними. Логістичний аспект проблеми, що досліджується в статті, розглянутий на прикладі Великої Британії (або Об’єднаного Королівства Великої Британії та Північної Ірландії), яка, з одного боку, є членом ЄС, але з іншого – не входять до зони євро (зберегла свою національну валюту - фунт стерлінгів) та має свої додаткові прикордонно-митні вимоги щодо перевезення туристами товарів та валюти. Ознайомлення з ними, без сумніву, буде вельми корисне як для українських туристів, що збираються відвідати «туманний Альбіон», так і для працівників українських турфірм, що спеціалізуються на виїзному туризмі до країн Європейського союзу.

Література

1. Смирнов І.Г., Хільчевська І.Г. Логістика у зовнішньоекономічній діяльності//Регулювання зовнішньоекономічної діяльності: Навч. пос./  За ред. І.І. Дахна. – К.: ЦУЛ, 2009. – С. 65 – 150.

2. Смирнов І.Г. Митна логістика як чинник економічної безпеки України в кризових умовах // Зовнішня торгівля: економіка, фінанси, право. – 2010. - № 1. – С. 21-35.

3. Смирнов І.Г. Логістика митного контролю туристопотоків в Україні // Краєзнавство та музейна справа в Україні: Наук. зб. «Велика Волинь». – 2010. – Вип. 44. - С. 180-195.

4. Смирнов І.Г. Логістика митного контролю міжнародних туристопотоків // Найновите постижения на європейска та наука: Материали за VI Международна научна практична конференция. Том 9. Икономики. – София: Бял ГРАД БГ, 2010. – С. 26-42.

5. Travelling to the UK. – London: UK Border Agency, 2010. – 16 p.

6. www.hmrc.gov.uk (сайт Митної служби Об’єднанного Королівства).

7. www.ukba.homeoffice.gov.uk (сайт Прикордонної агенції Об’єднаного Королівства).

8. Смаль І.В. Туристичні ресурси світу: Навч. пос. – Ніжин: вид-во НАУ ім. М.Гоголя, 2010. – 336 с.

9. Туристическая география Европы: Учеб. пос.: пер. с франц. – М.: Финансы и статистика, 2008. – 608 с.

10. Устименко Л.М. Основи туризмознавства: Навч. пос. – К.: Альтерпрес, 2011. – 345 с.

 

 

 

 

 



[1] Авторська розробка на підставі [5; 6; 7]

[2] Авторська розробка на підставі [5; 6; 7]

[3] Авторська розробка на підставі [3; 4; 5]