Крачковська Л. І.

ст. гр. ФН-41

Луцький національний технічний університет

Напрями розвитку ринку фінансових послуг в Україні

Сучасна ринкова економіка характеризується складною системою господарювання, в якій тісно взаємодіють суб’єкти господарювання та фінансово-кредитні інститути. На сьогодні одним із основних складових цього полісистемного утворення є ринки фінансових послуг. Ринок фінансових послуг як складова фінансової системи держави - це ефективний механізм перерозподілу фінансових ресурсів між окремими суб’єктами підприємницької діяльності, державою та населенням, між учасниками бюджетного процесу, міжнародними фінансовими інститутами. Розвиток світових ринків фінансових послуг доводить, що цей сегмент ринкової економіки відіграє провідну роль у забезпеченні економічного зростання, виступаючи механізмом акумуляції та перерозподілу вільних фінансових ресурсів. На жаль, вітчизняний ринок фінансових послуг ще не став ефективним механізмом залучення капіталу в розвиток економіки країни, що зумовлює проведення наукових досліджень у цій сфері, пошук науково обґрунтованих шляхів розв’язання проблем і визначення перспектив його розвитку.

Науковці відзначають, що особливу роль у формуванні конкурентоспроможності української економіки й підвищенні результативності виробництва відіграє спроможність ринку мобілізувати значні обсяги вільного капіталу й оперувати ними. Умови розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг ускладнено кризовими явищами у світовій економіці, які спостерігаються з 2008 року. На фоні світової фінансової кризи мають місце тенденції експансії, які діють у рамках потужних фінансових центрів, у країни з недорозвинутими фінансовими ринками. У результаті зростає ймовірність того, що число країн, де можуть функціонувати незалежні й повноцінні ринки фінансових послуг, скорочуватиметься. З огляду на такі тенденції доцільно продовжувати активну роботу з подальшого розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг як однієї з найважливіших ознак конкурентоспроможності національної економіки, [1].

Уже сьогодні вирішення завдань подальшого розвитку ринків фінансових послуг України є одним із найважливіших пріоритетів довгострокової економічної політики держави. Насамперед потрібно забезпечити підвищення ліквідності ринку фінансових інструментів і привабливість довгострокових інвестицій, розширити перелік операцій і фінансових послуг, що створить умови для ефективного функціонування ринку фінансових послуг як механізму залучення інвестицій у розвиток реального сектору вітчизняної економіки. До розвязання проблеми подальшого розвитку вітчизняного ринку фінансових послуг слід підходити системно й з урахуванням світових тенденцій, [4].

Протягом останніх років державні органи виконавчої влади здійснили низку заходів і прийняли відповідні нормативно-правові документи щодо концептуальних засад подальшого розвитку й удосконалення функціонування ринків фінансових послуг України. Зокрема, з метою активізації інвестиційної діяльності у країні Кабінет Міністрів України видав розпорядження "Про затвердження Програми розвитку інвестиційної діяльності на 2002-2010 роки" від 09.08.2002 та "Про затвердження програми "Інвестиційний імідж України" від 17.08.2002. Із метою подальшої розбудови Національної депозитарної системи України та вдосконалення обліку прав власності на цінні папери Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження Державної Програми розвитку Національної депозитарної системи" від 21.12.2004.

Пріоритетними напрямами розвитку фондового ринку відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Про затвердження плану заходів з реалізації Основних напрямів розвитку фондового ринку України на 2006—2010 роки" від 07.02.2006 визначено: удосконалення механізмів захисту прав інвесторів; розвиток інструментів фондового ринку; зосередження укладання договорів купівлі-продажу цінних паперів на фондових біржах та інших організаторах торгівлі цінними паперами; удосконалення Національної депозитарної системи; удосконалення системи розкриття інформації на фондовому ринку; розвиток інституційної інфраструктури, [3].

Із метою розвитку вітчизняних ринків фінансових послуг Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України видала розпорядження "Про затвердження Плану заходів з розробки Стратегії розвитку ринків фінансових послуг на період до 2015 року" від 27.10.2005.

Потрібно зауважити, що світова фінансова криза внесла свої корективи щодо перспектив розвитку ринків фінансових послуг України. Частину наміченого згаданими нормативно-правовими актами вдалося реалізувати, а частина залишилася нереалізованою внаслідок ряду причин як зовнішнього, так і внутрішнього характеру. Перед учасниками ринків фінансових послуг і регуляторами постали нові проблеми.

Слід наголосити, що головні зусилля Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у 2008 році було зосереджено на розробці антикризових заходів, пошуку шляхів для підтримки стабільності й надійності фінансових установ, можливостей виконання ними зобов’язань перед споживачами фінансових послуг, [4].

Поряд із цим триває поступова інтеграція українського ринку в єдиний ринок фінансових послуг ЄС. Процес інтеграції зумовлює розробку добре скоординованого й послідовного підходу до процесу поступового наближення українського законодавства до вимог директив ЄС, які стосуються ринків фінансових послуг. Водночас практичне виконання директив ЄС потребуватиме істотних зрушень на основі наглядових повноважень і практики регуляторів фінансового сектору та в галузях управління, бізнесової практики, управління ризиками, дотримання встановлених вимог і розкриття інформації учасниками ринку. Це, у свою чергу, потребує розробки нормативних актів, які дадуть можливість запровадити нове законодавство протягом розумного перехідного періоду, зокрема у тому, що стосується переходу до нагляду за діяльністю інвестиційних фондів і страхових компаній з урахуванням ризиків.

Важливими є розробка і запровадження програми партнерства між Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку й Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, з одного боку, та регуляторними органами ЄС, з другого, з метою зміцнення потенціалу обох комісій у галузі здійснення ефективного нагляду за ринками фінансових послуг із дотриманням міжнародних стандартів і стандартів ЄС, які стосуються регулювання й нагляду, [2].

З огляду на світові тенденції глобалізації та євроінтеграції можна визначити такі цілі й завдання подальшого розвитку ринків фінансових послуг: 1) формування конкурентоспроможних ринків фінансових послуг в Україні; 2) підвищення рівня прозорості, капіталізації та ліквідності ринків фінансових послуг; 3) удосконалення інфраструктури ринків фінансових послуг; 4) формування сприятливого податкового клімату для учасників ринків із метою збільшення обсягів інвестицій; 5) удосконалення державного нормативно-правового регулювання на ринку фінансових послуг.

Розвязання окреслених завдань дасть змогу створити надійну основу для довгострокового росту ефективно функціонуючого й конкурентоспроможного ринку фінансових послуг, який може стати ефективним механізмом залучення фінансових ресурсів у розвиток національної економіки й відіграватиме важливу роль у забезпеченні економічного розвитку України.

 

Література:

1.       ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-IV.

2.       Бобров Є.А. Роль та місце ринку фінансових послуг у структурі фінансового ринку//Фінанси України. – 2007. - №4. – С. 88 – 94.

3.       Токмакова І.В., Краснов В.Г. Сутність і структура фінансового ринку//Фінанси України. – 2001. - №12. – С. 115.

4.       Ящук В.В. Ринки фінансових послуг як складова системи економічного розвитку//Фінанси України. – 2010. - №1. – С. 115 – 121.