Економічні науки/1.Банки і банківська система

Севідова С.О., Кукса О.Л.

Науковий керівник: Гузенко О.П.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ „КНЕУ ім. В. Гетьмана”

Моніторинг проекту як ефективний крок освоєння інвестицій

Дослідження інвестиційних процесів різного спрямування доводить, що вирішальним кроком в ефективному освоєнні інвестицій на вітчизняних підприємства може стати систематичне проведення моніторингу інвестиційних проектів.

Сьогодні автори починають все більше уваги приділяти управлінню інвестиційними проектами на підприємствах, проте, як видно із праць: А.А. Пересади, Т.В. Майорової, О.О. Ляхова [1], О.П. Гузенко [2], В.В. Жукова [3], Т.П. Куриленко [4], В.Ю. Катасонова, Д.С. Морозова [5], переважно увага приділяється рентабельності інвестиційних проектів та розробці оптимальних структур бізнес-планів інвестиційних проектів. При цьому актуальні сьогодні проблеми моніторингу інвестиційних проектів.

Нагадаємо, С.В. Мочерний [6] визначає моніторинг як систематичне комплексне спостереження та контроль за суб’єктами економічних відносин на сучасному ринку, що є перспективним напрямом розвитку економіки України.

Сьогодні все більшого значення набуває моніторинг діяльності окремо взятого підприємства, що дозволяє не лише коригувати плани діяльності, а й робити прогнози на майбутні періоди. Зважаючи на те, що промислові підприємства на постприватизаційному етапі гостро потребують запозичень, то для ефективного освоєння інвестицій варто здійснювати моніторинг інвестиційного проекту. Як правило, моніторинг інвестицій реалізовується на основі статистичних даних, звітів та спеціальних досліджень, які пов’язані з наглядом за протіканням етапів впровадження та фінансування проектів.

Окрім того, з практики відомо, що якість проведення моніторингу інвестиційного проекту в певній мірі висвітлюється в результуючому звіті. Саме цей звіт дозволяє: уникати повторення помилок при реалізації наступних інвестиційних проектів на підприємстві; оптимізувати витрати ресурсів підприємства під час реалізації наступних інвестиційних проектів, а також удосконалювати алгоритм моніторингу реалізації інвестиційних проектів на підприємстві.

Доцільно зазначити, особливої уваги потребує моніторинг вартісних показників інвестиційного проекту, який полягає у систематичному порівнянні фактичних витрат з плановими, а також контролю за ними. При цьому, варто приділяти увагу розподілу витрат за термінами виконання робіт та виявленню витрат, які виникають при виконанні тотожних робіт.

Доведено необхідність розгляду етапів реалізації інвестиційного проекту з точки зору його моніторингу. Три елементи комплексу моніторингу інвестиційного проекту вперше деталізуються на етапі пропозиції проекту, після затвердження якого розпочинається розробка робочого плану втілення інвестиційного проекту. Особливу увагу на етапі розробки робочого плану слід приділити перегляду попереднього кошторису витрат з акцентом на витратах ресурсів промислового підприємства, користуючись принципом зіставлення прогнозованих витрат та можливого прибутку. Наступним етапом реалізації інноваційного проекту є перевірка запланованих технічних та якісних характеристик, а також спостереження за використанням наявних ресурсів. Моніторинг інвестиційного проекту в основному полягає у контролі за досягненням поставленої мети та цілей з погляду цих трьох елементів.

Безумовно, сьогодні моніторинг інвестиційного проекту розглядається як постійний та структурований процес спостереження і контролю, що спрямований на перевірку перебігу робіт, а також на перевірку коригувальних дій для цих робіт. Завдання для такого типу моніторингу полягають у тому, щоб отримати фактичні дані про виконання проекту з подальшим порівнянням їх з плановими показниками. Це порівняння передбачає наявність абсолютних та відносних відхилень, що є одним із найскладніших завдань моніторингу інвестиційного проекту. Зміст зазначених завдань полягає в наступному:

по-перше, фіксацію моменту, коли хід виконання інвестиційного проекту починає порушувати заплановані показники;

по-друге, розрахунок, при якому визначається, чи не порушує таке відхилення межу припустимої в цьому інвестиційному проекті норми;

по-третє, детальний аналіз факторів таких відхилень у ході реалізації.

Зауважимо, оскільки моніторинг будь-якого інвестиційного проекту базується на тому, що конкретний менеджер несе особисту відповідальність за його реалізацію, варто оцінити й те, чи потрібно витрачати його управлінський ресурс, а також врахувати похибку людського фактора.

Таким чином, моніторинг інвестиційного проекту є одним із найперспективніших шляхів розвитку промислового підприємства на постприватизаційному етапі, який забезпечить його конкурентоспроможність на вітчизняному ринку. В подальшому важливо розробити уніфікований алгоритм управління інвестиційним проектом для всіх промислових підприємств, який би включав комплексну схему моніторингу проекту.

 

Література:

1. Пересада А.А. Проектне фінансування: [підручник] / А.А. Пересада, Т.В. Майорова, О.О. Ляхова. – К.: КНЕУ, 2005. – 736 с.

2. Гузенко О.П. Проектне фінансування (практикум) [навчальний посібник] / О.П. Гузенко. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – 336 с.

3. Жуков В.В. Проектне фінансування: [навчальний посібник] / В.В. Жуков. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2004. – 248 с.

4. Куриленко Т.П. Проектне фінансування: [підручник] / Т.П. Куриленко. – К.: Кондар, 2006. - 208 с.

5. Катасонов В.Ю., Морозов Д.С. Проектне финансирование: организация, управление риском, страхование / В.Ю. Катасонов, Д.С. Морозов. – М.: АЛКИЛ, 2000. – 272 с.

6. Економічна енциклопедія: У 3 т. / С.В. Мочерний (відп. ред.) та ін. – К.: Видавничий центр "Академія", 2000. Т. 1. – 864 с.