Физическая культура и спорт\ 1.Физическая культура и спорт: проблемы, исследования, предложения

Добровольська К.В.

Науковий керівник: Соломена З.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Вплив колірної гамми на організм людини

 

         Актуальність. Останнім часом, велика увага приділяється вибору колірної гамми для різноманітного роду приміщень. Це не просто так, адже різні кольори по-різному впливають на організм людини та по-різному сприймаються.

         Мета. Вивчення впливу різноманітної кольорової гамми на організм людини.

         Результати дослідження. Вплив кольору на людину достатньо індивідуальний, та залежить також від визначеного досвіду, наприклад від методу підбору кольору визначених урочистостей або повсякденної роботи. Правильно підібрана кольорова гамма сприяє адекватності сприйняття того, що трапляється навколо., посилюючи або спотворюючи змістовну напругу, прискорює та посилює процес сприйняття та запам’ятовування.

         Діючи на фізичному рівні, колір викликає фізіологічні реакції, впливаючи на працездатність та життєдіяльність окремих органів. У кожного кольору є емоційне забарвлення, що викликає визначений настрій, що впливає на самопочуття людини, апетит та сон.

         Французький лікар Ферре досліджував взаємозв’язок продуктивності праці та кольору. Він встановив, що при праці, розрахованій на короткий термін, продуктивність праці збільшується при червоному кольорі, а при синьому – зменшується. При тривалій праці збільшенню продуктивності праці сприяє зелений колір, а індіго та фіолетовий зменшують її. Ці дослідження відносяться, перш за все, до фізичної праці, м’язовій роботі, але їх результати слід враховувати також при розумовій праці.

         Румунський лікар Стефанеску – Гоанга досліджував вплив кольору на дихання та частоту пульсу. Згідно з отриманими даними, частота дихання та пульсу збільшується при пурпурному, червоному, жовтогарячому та жовтому кольорах, у той час як при впливі зеленого, індіго та фіолетового пульс та дихання сповільнюються. Фізіологічна дія повинна зводитися, передусім, до сили виразності, тобто самі кольори викликають визначені фізіологічні реакції.

         Колір черпає свою значущість з реальної дійсності, та його вплив визначається цілою сумою факторів, куди входить і соціальний досвід людини.

         Отже, рекомендується фарбувати у синій колір та голубі відтінки приміщення та обладнання, де є значне виділення тепла, а також де багато шуму. Червоні та жовті кольори спричиняють збуджуючий вплив, тому їх потрібно використовувати обмежено, а саме в приміщеннях, де учні можуть знаходитися лише короткий термін часу, або там, де це збудження необхідно, наприклад, у спортивній залі. Однак при фарбуванні приміщень та обладнання слід уникати одноколірності, тому що одноманітність набридає, викликаючи охоронне зменшення продуктивності. Попереджає розвиток втоми раціональне освітлення залів та робочих місць (достатня освітленість, сприятливий спектр, рівномірність), художнє оформлення інтер’єру зали, красива та зручна форма (якщо вона введена у навчальному закладі). Раціональний колір навчальних закладів та обладнання має смогу забезпечити ріст продуктивності праці та ефективності навчальної діяльності.

         Колір стін у приміщенні не повинен носити гнітючий, казенний вид, здатний посилити тривогу та хвилювання. Вестибюлі, холи, зали, кабінети стають привітними та затишними, коли їх пожвавлюють витвори мистецтва. Художньо виконані та вміло підібрані за тематикою картини здатні підняти настрій, зробити його оптимістичним, знизити внутрішню напругу, зняти втому та ін.

         Розглянувши вплив деяких кольорів на організм людини, набагато легше підібрати визначену колірну гамму для різного роду приміщень. На прикладі спортивної зали розглянемо, як правильно підібрати колір для більш ефективних занять фізичними вправами.

Обробка приміщення спортивної зали повинна бути мінімальною.

Правильні заняття фізичними вправами передбачують повне зосередження на процесі та концентрацію уваги на ту частину тіла, з якою в даний момент працює спортсмен. Саме тому під час занять не повинно виникати зовнішніх, в першу чергу, подразників, які відволікали б увагу від тренеровки. А значить, дизайн приміщення повинен враховувати психологічний вплив колірної гамми та освітленості простору.

         Як звісно, кольори, впливаючи на психіку, викликають в організмі людини визначені якісні зміни. Тому при виборі колірної гами спортивної заи не слід використовувати активні кольори, незалежно від того, теплі вони або холодні. Краще вибирати нейтральну приглушену пастельну гамму.

         Необхідно пам’ятати, що відтінки червоного викликають збудження та підвищують тиск, що не дуже гарно при фізичному навантаженні, а відтінки синього, навпаки, сильно розслабляють та охолоджують. Можна рекомендувати жовту і зелену гамму у поєднанні з сірим, білим та коричневим. Жовтий – колір оптимізму та здорової активності, колір сонця, він бадьорить та освіжає. Зелений також сприяє активності, але помірній: він заспокоює та сприяє концентрації уваги.

         Світло у спортивній залі повинно бути природним – штучне освітлення дає допоміжне навантаження на нервову систему.

         Виходячи з вище написаного, можна зробити висновок, що не можна упереджено відноситись до вибору колірної гамми для приміщення. Якщо Ви затіяли реконструкцію приміщення з подальшою зміною кольору, то краще звернутися до спеціалістів для правильного вибору колірної гамми, щоб у майбутньому обстановка мала сприятливий вплив на фізичний стан людини.

Література:

1.     http://www.perestroika.com.ua

2.     http://www.corstone.biz

3.     http://romanova.in.ua