Писаренко О.М.

Харківський національний автомобільно-дорожній університет

Курс іноземної мови як фактор впливу на полікультурну освіту студентів ВТНЗ

За загальним визнанням, початок 21 століття – це період глобальних інновацій в усіх сферах економічного, технічного, культурного, громадського й індивідуального життя. До світу високих технологій й Інтернету ввійшли такі поняття як "глобальна економіка", "глобальна екологія", а саме поняття "Інтернет" говорить про глобалізацію інформаційно-комунікативних стосунків. Глобалізація – це процес, "в ході якого і завдяки якому визначальна дія географії на соціальну і культурну структуризацію скасовується і в якому люди це скасування все більше усвідомлюють".

Глобалізація не могла не торкнутися освіти, її історико-педагогічних аспектів, порівняльно-педагогічних досліджень, методів навчання і змісту освіти. У 21 столітті з'являється поняття "глобальна освіта", під яким часто мають на увазі особливу мегасистему, де ставляться і реалізуються цілі національної і світової освітньої політики, де функціонують специфічні зв'язки і стосунки між державами і їх освітніми системами, спрямовані на розширення можливостей розвитку особистості.

Як відомо, активне розгортання Болонського процесу – це один із напрямків (у галузі освітньої системи) всесвітньої глобалізації, взаємодії та діалогу різноманітних культур. У контексті процесів всесвітньої глобалізації й упровадження Болонського процесу до освітньої системи України володіння полікультурною компетентністю стає невід’ємною складовою професійної майстерності сучасного кваліфікованого робітника у будь-якій галузі діяльності людини.

Це сприяло переходу на особистісно-орієнтовану парадигму освіти і виховання, у центрі уваги якої знаходиться конкретний учень з його потребами, інтересами і здібностями, дало імпульс розробці підходів до відбору змісту соціокультурного компонента навчання іноземної мови.

Зростаючий інтерес до величезного соціалізуючого і виховного потенціалу іноземної мови зумовив появу і стрімкий розвиток такого напряму, як "полікультурна освіта". Саме полікультурна освіта учнів і студентів засобами іноземної мови відіграє важливу роль у процесі їх розвитку, виховання і культурного самовизначення.

Особливе місце в контексті глобальної освіти посідає полікультурна освіта. Основним завданням вітчизняної системи освіти на початку 21 століття є підготовка тих, хто навчається, до взаємодії з полілінгвальним і полікультурним світом.

У центрі полікультурної освіти як наукового напряму знаходиться адекватна репрезентація матеріалу про різні культури і культурні групи у змісті предметів гуманітарного і соціального циклів, особливо це стосується курсу іноземної мови. Мовні дисципліни мають величезний соціалізуючий потенціал, тому в центрі уваги полікультурної освіти знаходиться зміст навчальних програм предметів мовного циклу, а також методи і прийоми представлення культурознавчо-орієнтованого матеріалу в них.

Особливе місце в полікультурній освіті має відводитися репрезентації варіативності культур рідної країни, регіону, області, оскільки це сприяє формуванню уявлень у тих, хто навчається, про культурну різноманітність як про норму співіснування і взаємної поваги в сучасних полікультурних співтовариствах і сприяє створенню умов для культурного самовизначення особистості. Культурна варіативність є основним дидактичним інструментом досягнення головної мети полікультурної освіти – підготовки студентів до активної і повноцінної співпраці у сучасному полікультурному світі. Мовною полікультурною освітою не може вважатися модель освіти, при якій не формується активна життєва позиція.

Полікультурну освіту неможливо сформувати на якомусь одному ступені освіти, полікультурну особистість можна виростати і виховати тільки в умовах системи безперервної полікультурної освіти, починаючи з дошкільного виховання і зберігаючи спадкоємність у підходах до навчання іноземних мов у середній школі й у ВНЗ.

І вже у ВНЗ викладання іноземної мови й іншомовної культури має сприяти завершенню формування у студентів уміння спілкуватися, співіснувати з людьми різних етнічних груп, формування багатого досвіду соціально-культурного спілкування, який є міцною базою залучення тих, хто навчається, до глобальних цінностей цивілізації.

Виходячи зі сказаного вище та ґрунтуючись на думках експертів з питань полікультурної освіти, рекомендуємо здійснювати такі завдання для успішної реалізації полікультурної освіти і формування полікультурної особистості в контексті глобальної освіти.

Висновки. Отже, початок 21 століття – це час глобальних змін в усіх галузях життя, які не могли не торкнутися також і освіти. У контексті всесвітньої глобалізації та впровадження Болонського процесу невід’ємною складовою професійної майстерності сучасного інженера стає полікультурна компетентність. Тому особливе місце в глобальній освіті посідає полікультурна освіта, яка здійснюється переважно за рахунок предметів гуманітарного і соціального циклів, особливо це стосується курсу іноземної мови.

Література

1.     Грибовская О.В. Роль и место поликультурного образования в глобальном образовании 21 века / О.В. Грибовская // http://www.petropavl.kz/skoipkppk/page5/english/13.shtml.

2.     Социология: Энциклопедия / Сост. А.А. Грицанов, В.Л. Абушенко, Г.М. Евелькин, Г.Н. Соколова, О.В. Терещенко. – Минск: Книжный Дом, 2003. – 1312 с.

3.     Осипова Н.В. Глобальное образование и иностранный язык как учебный предмет / Н.В. Осипова // Иностранные языки в школе. – 2007. – №2. – С. 23-27.