Право/9. Цивільне право

 

Ст. викладач Присяжнюк М.П.

Хмельницький національний університет, Україна

Окремі види конкурсів

 

На сьогодні існує велике кількість нормативних актів, що регулюють проведення різних видів конкурсів.

За своєю природою конкурс – це багатогалузева модель, що дає можливість його використання і за межами цивільного права.

Критерієм розмежування цивільно-правових конкурсів від конкурсів інших галузей права, насамперед, слугує галузева приналежність самого предмета відносин, що складаються під час проведення конкурсу між його учасниками. Це дозволяє зробити висновок про необхідність винести за межі цивільного права конкурси, у яких їх предмет складають відносини, що будуються на засадах влади і підпорядкування.

До числа конкурсів іншої галузевої приналежності повинні бути віднесені і конкурси, що мають на меті наділення організатором певними права учасника, що став переможцем конкурсу. Це, наприклад, конкурси на надання права користування радіочастотами, конкурс на одержання права на ефірне телерадіомовлення й ін.

Потреба у використанні конкурсу в особливому режимі, відмінному від передбаченого цивільним законодавством, поширюється і на конкурси, оголошені з приводу заняття вакантних посад. Мається на увазі відносини врегульовані Кодексом законів України про працю, згідно яких трудові відносини виникають на підставі трудового договору ( контракту) в результаті обрання на конкурсі особи для заміщення відповідної посади.

Поряд з міжгалузевим існує і внутрішньогалузевий розподіл конкурсів, регульованих цивільним законодавством. Останнє може бути проведене за різних підстав з метою чіткої диференціацію правового режиму проведення конкурсів.

Зокрема, є можливість відзначити розподіл конкурсів на ті, що складають окремі різновиди торгів, і ті, що такими не є. У свою чергу, конкурси, що являють собою торги, поділяються в залежності від їх мети на два підвиди: спрямовані на укладення договорів і спрямовані на право укласти конкретний договір.

Прикладом одного з підвидів - конкурсів-торгів - на укладання договору можуть слугувати конкурси з продажу державного або комунального майна і торги (конкурси або аукціони) із продажу земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, а іншого - лише право укласти конкретний договір - конкурси-торги на право висновку договорів довірчого керування закріпленими у державній власності акціями акціонерних товариств вугільної промисловості (вугільних компаній) або торги на право укладання договору оренди об'єктів нерухомості, що знаходяться у державній власності .

Другий вид конкурсів складають «публічні конкурси», яким присвячена главою 78 Цивільного кодексу України. Зокрема, у ст. 1151 якого міститься вказівка на індивідуальні ознаки цього виду конкурсів, передбачено мету конкурсу - виплатити тому, хто буде оголошений переможцем, нагороду за краще виконання роботи або досягнення інших результатів.

Нарешті, до третього виду відносяться «конкурси виконавців». Для них також установлений спеціальний правовий режим. Зокрема, маються на увазі конкурси, підсумком яких може бути або повинне бути визначення декількох переможців з тим, що організаторові надається можливість обрати з них кожного для укладення з ним відповідного договору. Як приклад можна привести конкурс на залучення брокерів для продажу акцій відкритих акціонерних товариств державної і комунальної власності через організаторів торгівлі на ринку цінних паперів.

В той же час, запропонований розподіл конкурсів на окремі види не може вважатися їхньою класифікацією. Це пояснюється тим, що в даному випадку одночасно використовуються різні критерії. У результаті виявляється, що той самий конкурс може володіти одночасно ознаками конкурсів різних видів.

 

Литература:

1.     Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. (із зм. і доп.) // Голос України. - 2003. - № 47-48.

2.     Кодекс законів про працю України вiд 10.12.1971 (із зм. і доп.) // Відомості Верховної Ради УРСР вiд 17.12.1971 - 1971 р., / Додаток до N 50/.

3.     Рішення Національної комісії з питань регулювання зв’язку України від 06.09.2007 N 911 Про затвердження Порядку проведення конкурсів або тендерів на отримання ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України // Офіційний вісник України вiд 19.10.2007 - 2007 р., № 76, стор. 75, стаття 2830, код акту 41166/2007.