Право/5. Кримінальне право та кримінологія

Студент 5-го курсу. Горбатович Д.О.

Національний університет державної податкової служби України, Україна

Проблемні аспекти здійснення нормативно – правового забезпечення прокурорського нагляду за дотриманням законності в оперативно – розшуковій діяльності

 

Взагалі, розкриваючи дане питання, потрібно звернути увагу на те, що склалася така тенденція: нормативно – правове забезпечення багатьох питань перебуває на досить пристойному рівні, а ось практична площина реалізація та дотримання даних питань залишає бажати кращого.

Саме даний тезис є досить болісний та актуальний для держави Україна зокрема та для українського суспільства загалом. Не є виключенням і законодавство стосовно органів прокуратури України та прокурорського нагляду за законністю в оперативно – розшуковій діяльності (далі ОРД).

Тільки в нашій молодій державі закони та інші підзаконні акти можуть прийматися по декілька разів на 5 – 7 років. В чому ж тут справа? А все тому, що українські владні мужі приймають законодавчі акти не для свого суспільства та свого народу, а в першу чергу, для себе і під себе, і це не може не турбувати.

Бо якщо ми подивимося на розвинені демократії європейських країн (Великобританія, Франція ), на Сполучені Штати Америки, то побачимо, що там є такі нормативно – правові акти яким вже по двісті – триста років, і вони продовжують успішно та ефективно діяти.

Тому доки в нашій країні не запанує політична стабільність, доти не буде жодних результатів. Бо підґрунтям розвитку всіх сфер життєдіяльності суспільства та держави є нормальний та ефективний розвиток, який можна досягти через систему базових та ефективних реформ через стабільне та дієве законодавство. І тому з цього логічного ряду і випливає, що підґрунтям стабільності та благополуччя населення є стабільне та дієве законодавство, не лише у сфері діяльності органів прокуратури, а всіх сфер життя суспільства. Це є перша і найсуттєвіша проблема, про яку потрібно згадувати, говорячи про нормативно – правове забезпечення будь – якого питання, включаючи і досліджувану нами проблему.

Іншою та не менш важливою проблемою є виконання, дотримання та контроль за виконанням відповідних нормативних актів.

Бо згідно з Конституції України, всі громадяни є рівні перед законом і не може бути жодної дискримінації за будь – якими факторами [1].

В кожній державі є ті особи, які не виконують, порушують норми законодавства своєї країни і тому вони стають правопорушниками, злочинцями, і несуть справедливе покарання, наша держава не є виключенням. І саме через це справедливе та чесне виконання законів, в тому числі в сфері прокурорського нагляду за ОРД повинно плекатися та виховуватися в самій свідомості наших співгромадян. Через виховання правосвідомості та правокультури.

Досліджуючи питання нормативно – правового забезпечення діяльності органів прокуратури та прокурорського нагляду, ми дійшли висновку, що нормативна база, в одно час є: досить широкою, порівняно новою та в той же момент і застарілою, суперечливою та конкретизованою.

Говорячи про нормативно – правове забезпечення слід підкреслити, що воно складається з двох рівнів національного та міжнародного. Що є досить логічним, бо наша держава, як і будь – яка, прагне до інтеграції та співробітництва з європейськими та світовими країнами для поглиблення досвіду та покращення роботи у багатьох сферах суспільного життя загалом та сфері прокурорського нагляду за дотриманням законності в ОРД зокрема.

Наступним проблемним аспектом, на який потрібно звернути увагу – це контроль за виконанням відповідних законів та інших підзаконних актів у досліджуваній нами сфері та будь – якій суспільній діяльності загалом. Слід відмітити, що проблемою завжди було наявність сили – силенною контролюючих органів, які не те, що не справляються зі своїми обов’язками, але і просто заважають одне одному.

Тому, на нашу думку, слід вжити радикальних заходів для зменшення відповідних органів з наділенням тих, що залишаться конкретними та дієвими функціями. І, на щастя, дані процеси вже розпочалися і в нашій державі. Не оминуть вони і досліджувану нами сферу прокурорського нагляду.

Говорячи про саме законодавство, що регламентує прокурорський нагляд за законністю в ОРД. Потрібно погодитись з тим, що поряд з існуючою достатньою, досить ґрунтовною нормативною базою, присутні також проблеми застарілості певних НПА. Які вже не відповідають тим динамічним змінам, що відбуваються в Україні. Тому виходом з даної ситуації було б прийняття базових НПА, що забезпечують нормативну основу досліджуваного нами питання.

Таким чином, ті проблеми, які існують на даному етапі прокурорського нагляду за законністю в ОРД потрібно вирішувати досить оперативно та нагально, щоб вони не заважали подальшій ефективній роботі відповідних органів та не переросли у ще більш загрозливі та турбуючи.

Література:

1.    Конституція України: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К.: Преса України, 1997. – 80 с., зі змінами та доповненнями.

2.    Кримінальний  процесуальний кодекс України  від 28.12.1960 № 1001 – 05 // Відомості ВРУ. – 1961. - № 2. – 15 с., зі змінами та доповненнями.

3.    Про прокуратуру: Закон України від 05.11.1991  № 1789 – XII  // Відомості ВРУ . - 1991. - № 53. – 793 с., зі змінами та доповненнями.

4.    Про оперативно – розшукову діяльність : Закон України від 18.02.1992  2135XII  // Відомості ВРУ . - 1992. - № 22. – 303 с., зі змінами та доповненнями.

5.    Куценко.О. Основні напрями посилення ефективності прокурорського нагляду //Вісник прокуратури – 2010. №4. – с.49