Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 

Король А., к.е.н. Колесов О.С., Недбалюк О.О.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

Джерела внутрішньої інформації та їх вплив на виробничу діяльність підприємства

 

Вступ. Економічна інформація є інструментом управління і водночас належить до його елементів, її потрібно розглядати як один із різновидів управлінської інформації, яка забезпечує розв'язування задач організаційно-економічного управління народним господарством. Усю сукупність інформації, яка використовується в економічному аналізі й забезпечує управлінську систему та заінтересованих сторонніх користувачів, можна розподілити (з урахуванням головних джерел) на внутрішню та зовнішню групи, які утворюються з планово-облікових та позаоблікових даних. Як правило, найбільша частина інформації надходить із внутрішніх джерел.

Результати дослідження. До джерел внутрішніх облікових даних належать: бухгалтерський облік і звітність; статистичний облік і звітність; оперативний облік і звітність. Дані бухгалтерського обліку дають об'єктивну кількісну характеристику різноманітних господарських операцій, узагальне-ну характеристику всієї сукупності засобів господарства за складом і розміщенням, за джерелами утворення і цільовим призначенням. Для цього використовуються методи наскрізного і безперервного спостереження, суворе документування, систематизація на рахунках, групування в балансі та інших звітних таблицях.

Поточний аналіз використовує відомості оперативного обліку і звітів, забезпечуючи швидке отримання відповідної інформації. Результатна інформація подається у вигляді даних про недоліки в роботі та відповідних винуватців або про невикористані резерви та способи їх мобілізації. На відміну від поточного аналізу оперативний використовує щоденну інформацію про діяльність підприємства, дані первинних бухгалтерських та інших документів, матеріалів контролю, спостереження, нарядів тощо. Для нього характерна певна приблизність результатної інформації [3].

 Вибіркові облікові дані необхідні для деталізації показників звітності. Використовуються епізодичні вибірки, спостереження, поглиблені перевірки. Джерелом вибіркових даних є поточний бухгалтерський облік і первинна документація [1].

Документообіг на підприємстві здійснюється у вигляді потоків документів, що циркулюють між пунктами обробки (керівники установи та підрозділів, спеціалісти, службовці) та пунктами технічної обробки самих документів (експедиція, друкарське бюро та ін.).

Вимоги до потоків документів зображено на рис. 1

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Вимоги до потоків документів

 

При проектуванні раціональних документопотоків на підприємстві складають схеми руху основних груп та видів документів. Схеми розроб-ляються для різних категорій документів (вхідних, вихідних, внутрішніх, наказів по основній діяльності, особовому складу). Різні операції з обробки документів слід виконувати паралельно, щоб скоротити час перебування у сфері діловодства та підвищити оперативність виконання. Це дозволяє встановити раціональні маршрути руху та етапи обробки документів, уніфікувати шляхи руху, порядок обробки різних їх категорій [2].

Ми можемо запропонувати декілька напрямків удосконалення документообігу на підприємстві, що зображені на рис.2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Напрями удсконалення документообігу на підприємстві

 

Отже, для ефективного та правильного документообігу на підприємстві були запропоновані декілька основних напрямків удосконалення документо-обігу на підприємстві: уніфікація документів тексту документів; стандарти-зація документів; сучасні технічні засоби комп’ютерної техніки.

Література:

1. Інформаційні системи і технології в економіці: Посібник / за ред. В.С.Пономаренка. – К.: Видавничий центр „Академія”, 2002. – 544 с.

2. http://www.bibliofond.ru/view.aspx?id=24751#_Toc137262695- Процесс управления организационными коммуникациями.

3. http://www.management.com.ua/marketing/mark085.html - Методы сбора информации и инструменты анализа.