Экономические науки/10.Экономика предприятия.

 

Іщенко І.І., к.е.н. Колесов О.С.

Вінницький національний аграрний університет, Україна

УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ В АГРАРНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ ТА ОБГРУНТУВАННЯ ЇХ РАЦІОНАЛЬНОГО РІВНЯ

 

Вступ. Нові умови господарювання ставлять підвищені вимоги до управління виробничими витратами як з боку держави, так і власників підприємств. Питанням раціонального управління виробничими витратами постійно приділяється значна увага з боку менеджерів, керівників і власників підприємств, фірм, компаній адже величина витрат у багатьох випадках вважається головним критерієм при виборі варіантів розвитку підприємств.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Вирішенню проблем раціонального управління витратами присвячені дослідження Бойчика І.М., Покропивного С.Ф., Мороза Л.І, Нелепа В. М., Шаповала Т.С та ін.

Результати дослідження. У процесі своєї виробничої діяльності підприємство проводить безліч фінансово-господарських операцій і постійно несе витрати, пов'язані з їх проведенням. Одні групи витрат безпосередньо пов'язані зі здійсненням конкретної операції (із конкретним об'єктом витрат), інші — мають загальний характер і необхідні для забезпечення функціонування підприємства в цілому. Усі витрати — і матеріальні, і трудові, і фінансові — підприємство здійснює для забезпечення своєї виробничої діяльності [1].

Управління витратами – це динамічний процес, який включає управлінські дії, мета яких полягає у досягненні високого економічного результату діяльності підприємства. Воно не зводиться лише до зниження затрат, а поширюється на всі елементи управління. Управління витратами є складовою виробничого менеджмент (управління виробництвом) що являється комплексною системою забезпечення конкурентоздатності товару [2].

Важливим елементом керування витратами є планування. Планування собівартості здійснюється з метою визначення розмірів і вишукування можливостей її зниження.  Підприємницький успіх значною мірою залежить від того, наскільки правильно здійснена необхідна техніко-економічна і фінансова оцінка на стадії планування, прийняття управлінського рішення.

У СФГ «Колотуцького О.Л.» одна й та ж особа (власник) здійснює управління господарською діяльністю і приймає важливі рішення. Одним з головних завдань апарату управління господарства є створення такої системи управління витратами виробництва, яка б давала можливість керувати витратами на всіх етапах виробничого циклу; відповідала б критеріям єдності підходів на різних рівнях управлінської діяльності, дозволяла встановлювати залежність параметрів зниження витрат виробництва і зростання якості продукції та її обсягів.

Для виявлення причин зміни рівня собівартості вивчають склад і структуру затрат на виробництво. В структурі затрат на основне виробництво найбільшу частину становлять матеріальні витрати, які увійшли до собівартості продукції і становлять 75,5% у 2010 р., у 2008 р. вони становили 77,5% (табл.1).

Таблиця 1

Структура витрат на основне виробництво, %

Елементи витрат

Роки

Відхилення(,-)

2010 р.від 2008р.

2008

2009

2010

Витрати на оплату праці

8,1

6,2

4,9

-3,2

Відрахування на соціальні заходи

1,8

1,9

1,8

0

Матеріальні витрати, які увійшли до собівартості продукції

77,5

74,7

75,5

-2

в т.ч.: насіння та посадковий матеріал

14,6

20,5

22,8

8,2

  мінеральні добрива

30,2

24

26,5

-3,7

  Нафтопродукти

11,9

8,6

13,5

1,6

  Електроенергія

0,6

0,5

0,5

-0,1

  запасні частини

17,7

13

7,2

-10,5

  оплата робіт і послуг

2,6

8,2

5

2,4

Амортизація основних засобів

8,1

8,6

9,3

1,2

Інші витрати

4,5

8,6

8,4

3,9

Разом

100,0

100,0

100,0

X

 

Протягом досліджуваного періоду спостерігається зниження витрат на оплату праці на 3,3%. Також зростають затрати на амортизацію основних засобів протягом 2010-2008 рр. на 1,2% у структурі витрат на основне виробництво і інші витрати.

Основні принципи управління витратами в СФГ «Колотуцького О.Л.» вироблені практикою і зводяться до наступного: системний підхід до управління витратами; єдність методів, які практикуються на різних рівнях управління витратами; управління витратами на всіх стадіях життєвого циклу виробу – від створення до реалізації; органічне поєднання зниження витрат з високою якістю продукції (робіт. послуг); недопущення поднормових витрат; широке впровадження ефективних методів зниження витрат; удосконалення інформаційного забезпечення про рівень витрат; підвищення зацікавленості виробничих підрозділів підприємства до зниження витрат.

Зниження витрат виробництва  в СФГ «Колотуцького О.Л.» будуть досягнутими в результаті: застосування ресурсозберігаючої технології; чіткого дотримання технологічної дисципліни; використання технологічного обладнання; збалансованоої експлуатації виробничих потужностей; розробки оптимальної стратегії технічного розвитку підприємства; підвищення організаційного рівня виробництва; запровадження ефективних систем внутрішньовиробничих економічних відносин; раціоналізація організаційної структури системи управління виробництвом а значить, скорочення витрат на управління, підвищення його ефективності [4].

Підвищення технічного рівня виробництва, удосконалювання організації виробництва і праці призводить до зниження витрат сировини, матеріалів і заробітної плати. Зменшення витрат сировини і матеріалів досягається за рахунок зниження норм їхньго використання, скорочення відходів і втрат у процесі виробництва і збереження, повторне використання матеріалів, впровадження безвідходних технологій. На розмір витрат істотний вплив має зміна цін на сировину і матеріали. При їхньому збільшенні витрати зростають, а при зниженні - зменшуються. Зниження витрат підприємства забезпечується за рахунок зменшення витрат живої праці на одиницю продукції і темпів зростання його продуктивності стосовно темпів зростання середньої заробітної плати [3].

Однією з головних проблем в управлінні витратами є їх протиречивий характер у різних структурних підрозділах (мінімізація витрат в одному підрозділі веде до їх збільшення в іншому). Це наводить на думку, що потрібно розробити механізм узгодження інтересів усіх підрозділів підприємства, орієнтуючись на виготовлення якісної продукції[1].

Висновки. Основною метою діяльності будь-якого підприємства загалом є максимізація прибутку,що  досягається завдяки ефективному управлінні  виробничими витратами.

Література:

1.                 Мороз Л.І. Управління витратами виробничих процесів з регенерацією як складова економії ресурсів// Вісник національного університету «Львівська політехніка». – 2010.-№ 5.- с. 6-9.

2.                 Нелеп В. М.         Планування на аграрному підприємстві: Підручник. — 2-ге вид., перероб. та доп. — К.: КНЕУ, 2004. — 495 с.

3.                 Шаповал Т.С., Міокова М.Ю. Менеджмент витрат як один із напрямів забезпечення росту прибутку// Економіка АПК. – 2010.-№ 8.- с. 23-29.

4.                 Шваб Л.І. Економіка підприємства: навчальний посібник для студентів в. н. з. – К.: Каравела, 2009 – 584 с.

5.                 Фінансова звітність СФГ «Колотуцького О.Л.» за 2008 – 2010рр.