Экономические науки/10.

ас.Руднева О.Ю., Митрофанова А.О.

Автомобільно-Дорожній інститут АДІ ДонНТУ, Україна

Шляхи зниження витрат промислового підприємства

Одним з найважливіших показників виробничої діяльності підприємства є собівартість продукції, яка відображає витрати живої і уречевленої праці на її виготовлення. Пошук шляхів зниження собівартості продукції є головною умовою відродження більшості підприємств України, підвищення їх конкурентоспроможності. Внаслідок чого проблеми управління собівартістю продукції є особливо актуальними.

Дослідженню питань зниження витрат в умовах ринкових економічних відносин присвячені праці багатьох українських та закордонних фахівців, зокрема Ф.Ф. Бутинця, Б.І. Валуєва, А.М. Герасимовича, В.І. Єфименка, М.В. Кужельного, В.Г. Линника, В.В. Сопка, М.Г. Чумаченка.

Найважливіший напрямок пошуку шляхів зниження суми витрат на виробництво знаходиться у сфері економії матеріалів на всіх ділянках виробничо-господарської діяльності підприємства. Послідовне здійснення режиму економії проявляється насамперед у зменшенні витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції, скороченні витрат з обслуговування виробництва і управління, у ліквідації втрат від браку і інших непродуктивних втрат [1, с.4-5].

Сприятиме зниженню витрат на виробництво пофакторний процес контролю за матеріалами - починаючи з відповідних складів і до місць їх споживання.

Підвищенню ефективності контролю матеріальних витрат буде сприяти організація обліку і контролю витрат по центрах відповідальності, різновидом яких можуть на початковому етапі виступати кошторис витрат по ділянках.

Важливим моментом для підвищення ефективності управління матеріальними витратами може стати застосування нормативного методу управління. Якщо неможливо організувати використання цього методу в розрізі всіх витрат підприємства, доцільно його обмежене застосування, зокрема для контролю матеріальних складових. Для цього підприємству необхідно розробити систему нормативів, встановити максимальні межі відхилень по різних групах матеріалів, запровадити класифікатор значимих причин відхилень, чітко встановити відповідальних за причини тих або інших відхилень, розробити первинну документацію для обліку матеріалів [2, с.10-11].

Систематичне, за можливістю щоденне, виявлення відхилень від діючих норм, є дієвим інструментом із здійснення ресурсозабезпечення по всіх видах матеріальних витрат. Такий підхід дозволить виявляти резерви зниження витрат, які не можуть бути знайдені при більш тривалому періоді аналізу.

Значно підвищити ефективність контролю і аналітичність витрат підприємства можна з використанням принципу гнучкого бюджетування (гнучкого кошторису) витрат. Гнучкий кошторис є не просто сукупністю планових затрат, але й містить необхідну інформацію для швидкого перерахування планових витрат на фактичний обсяг виробництва, чи допомагає розрахувати витрати для декількох прогнозних рівнів виробництва. Розробку гнучких кошторисів потрібно здійснювати на рівні окремих ділянок підприємства. Їх застосування дозволить більш коректно проводити аналіз витрат виробництва.

Використання процесного підходу при організації обліку витрат дозволить відслідковувати їх у кожній ланці технологічного процесу. Цей метод найбільш повно відповідає вимогам управління виробництвом, оскільки контроль за витратами проводиться не тільки в цілому по підприємству, але й по окремих технологічних процесах, що значно розширює можливості виявлення «вузьких місць», вживання заходів з їх усунення. Впровадження попроцесного обліку дозволить забезпечити більш легкий перехід до аналізу витрат по центрах відповідальності [3, с.7].

Підвищенню ефективності управління витратами сприятиме створена на підприємстві система управління витратами, функції якої виконуватиме служба контролінга. В її задачі має входити надання оперативної інформації про формування витрат, глибокий і всебічний аналіз господарської діяльності підприємства, розробка рекомендацій щодо покращення показників виробництва, вирішення стратегічних завдань розвитку підприємства [3, с.125].

Таким чином, напрямками зниження витрат промислових підприємств є такі: економія матеріалів на всіх ділянках виробничо-господарської діяльності, пофакторний процес контролю за матеріалами, використання кошторисів витрат по ділянках, систематичне виявлення відхилень від діючих норм, використання принципу гнучкого бюджетування. Вміле управління витратами на виробництво та реалізацію продукції, пошук шляхів їх зниження позитивно вплине на рівень показників ефективності виробництва і продукції, підвищить конкурентоспроможність українських підприємств.

 

Література:

1.Звенячкина В.Ю. Основные направления снижения себестоимости добычи угля в рыночных условиях//Наукові праці Донецького національного технічного університету. Сер.: Економічна/ДонНТУ.-Вип.75

2. Гришко Н.В. Стратегія управління конкурентоспроможними витратами вугледобувних підприємств//Економіст.-2009.-№ 10.С.23-25

3. Замураева Л.Е Управление затратами: учебное пособие. – Тюмень, 2009 264с.