к.е.н. Станкевич І.В., Лотоцька В.C.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Україна

Проблемні питання сертифікації системи управління якістю на підприємствах поштового зв’язку

 

У сучасних умовах господарювання, для того щоб успішно розвиватися і конкурувати, підприємство повинне не тільки правильно вибрати стратегічний напрямок, впроваджувати сучасні технології, але і грамотно управляти повсякденною діяльністю. Від якості управління підприємством залежить його майбутнє, добробут і ефективність. Сучасні підходи по підвищенню якості в світі спрямовані на вдосконалення існуючих систем управління підприємством шляхом впровадження систем управління якістю (надалі – СУЯ) згідно з вимогами міжнародного стандарту ISO 9001. Вимоги цього стандарту націлені на те, щоб переконати користувача в потенційній здатності постачальника забезпечити відповідні його вимоги щодо якості продукції. Підприємство, яке впровадило СУЯ, не може випускати неякісну продукцію [1].

Саме тому національним оператором поштового звязку УДППЗ «Укрпошта» ведеться активна робота по розробці, впровадженню та сертифікації СУЯ на відповідність вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2009.

Впровадження таких систем на підприємствах поштового зв’язку може сприяти не тільки поліпшенню управління, а й вико­нанню галузевих вимог, специфічних саме для операторів поштового зв’язку. Однак, СУЯ для операторів поштового зв’язку має формуватись з урахуванням певних особ­ливостей, що робить актуальним питання розробки методології створення таких систем, їх впровадження та сертифікації.

Сертифікація СУЯ підприємств на відповідність стандартам ISO серії 9000 полягає в експертизі упровадженої системи якості уповноваженим органом по сертифікації. У разі відповідності СУЯ підприємства стандартам ISO серії 9000 органом по сертифікації видається сертифікат строком на три – пять років, підтверджуючи цю відповідність. У переважній більшості випадків сертифікація СУЯ є добровільною, і лише в окремих випадках вона необхідна при сертифікації продукції.

В 2007 р. Київська міська дирекція першою з філій УДППЗ “Укрпошта” на добровільних засадах отримала сертифікати на СУЯ: національний та міжнародний, створення і розвиток якої тривало близько двох років [2].

Підприємства поштового зв'язку мають багато специфічних характеристик, які породжують проблеми при створенні та сертифікації СУЯ: різноманіття послуг, розгалужена мережа, велика чисельність працівників, орієнтація на вищі показники діяльності при низьких тарифах та інші зарегульованості.

Робота, повязана з розробкою та впровадженням СУЯ дуже трудомістка. Вона вимагає залучення всього колективу до ідей якості і великої напруги сил. В період підготовчих робіт формується структура служби забезпечення якості без збільшення кількості персоналу. При побудові та підготовці до сертифікації було визначено та ідентифіковано процеси життєвого циклу послуг поштового звязку, процеси менеджменту ресурсів і процеси реалізації функцій вищої ланки [2]. Сертифікація СУЯ підприємства поштового звязку дала користувачам – упевненість, що враховані їх вимоги та очікування щодо якості послуг; партнерам – гарантію стабільності та надійності, а також більш оперативне ухвалення рішень; персоналу – гарантію зайнятості, професійного зростання, підвищення задоволеності працею; керівникові – можливість направити зусилля персоналу на збільшення обсягів наданих послуг, обґрунтовану упевненість в можливостях дирекції; дирекції в цілому — конкурентну перевагу.

Сертифікацією СУЯ підприємств займаються у всіх країнах світу, про що свідчать численні публікації по питаннях теорії і практики оцінки СУЯ. Дослідження в даній області показують, що вирішення проблемних питань сертифікації СУЯ в багатьох країнах стало національним рухом.

Але, поки що залишається не визначеним питання оцінки економічної ефективності сертифікації СУЯ підприємств, зокрема поштового звязку, яку між іншим не можна виразити кількісно (бажано в грошовому виразі), з огляду на те, що концепція TQM, покладена в основу сучасного управління якістю не враховує вартісні оцінки капіталу [1]. За таких обставин набуває важливого значення розроблення методичних засад оцінки ефективності сертифікації СУЯ на підприємствах поштового зв’язку з метою визначення економічного росту підприємства, зниження витрат на якість, задоволеність користувачів та забезпечення гнучкості економічної діяльності оператора поштового зв’язку тощо.

 

Література:

1.     Управління якістю інфокомунікаційних послуг: навч. посіб./ Борисевич Є. Г., Буряк В. Г., Станкевич І. В., Стрельчук Є. М. – Одеса: ОНАЗ, 2010. – 272 с.

2.     Скляренко С.Н. Опыт внедрения системы управления качеством / С.Н.Скляренко // «Почтовая связь. техника и технологии». – 2007. – № 9. [Електронний ресурс]. – режим доступу: http://www.vestnik-sviazy.ru/post/z/content.php?article.93